SPECTRUM 11 standplaats Turkije Jessica Maas Of ik een kamer voor twee nachten kan reserveren, vraag ik aan de man aan de andere kant van de tele foonlijn. Ik ben een reportagetrip in Turkije aan het voorbereiden. Ticket is geboekt, nu het hotel nog. Het is even stil. Waar kom ik vandaan, wil de hotelman weten „Ik ben journalist uit Nederland." Het is even stil. „Bent u een spion?", luidt de volgende vraag. Ik had graag 'Sttt, tegen niemand zeggen' geant woord, maar gevat ben ik meestal pas tien minuten later en dus bleef het bij een lachend nee. De hotel man vond het helemaal niet grappig. Hij was bloed serieus. Ik kan het hem niet kwalijk nemen. Zijn argwaan komt niet uit de lucht vallen. Hij heeft als jonge jongen op de lagere school nog les gehad van een be roepsmilitair. De wekelijkse lessen nationale veiligheid zijn niet zo heel lang geleden afgeschaft. Hij heeft toen al gehoord over alle vijanden en spionnen die Turkije omringen, erop uit om het land op te delen. Net als gebeurde met de val van het Otto maanse rijk. Die oude angst blaast Erdogan maar al te graag nieuw leven in. De presi dent heeft het voortdurend over in ternationale complotten die erop uit zijn Turkije on deruit te halen. De buitenlandse pers speelt daar vol gens Erdogan een grote rol bij. Hij laat zich graag omringen door adviseurs die dol zijn op de gekste complottheorieën. De hotelman staat dan ook niet alleen in zijn arg waan. Pas vroeg ik in het centrum van Istanbul mensen op straat om hun mening over de Turkse economie. De eigenaar van een buurtwinkel vond al dat gevraag maar niets en stapte boos op me af. Wat ik aan het doen was, met mijn opruiende vra gen? Het antwoord zinde hem niet. „Dat moet ik in jouw land eens proberen. Mensen op straat zomaar vragen stellen", klonk het fel. In het noordelijke Trabzon was ik nog niet zo lang geleden voor een ander verhaal op zoek naar de ka tholieke kerk. De enige in de stad. Tot mijn grote verbazing leed het winkelend pubiek dat ik de weg vroeg plots aan een collectief geheugenverlies. Nie mand wist waar het kerkje was. Een man maakte het helemaal bont. „De kerk. Oh dat is toch wel een uur rijden hier vandaan. Nee, daar kun je te voet niet heen." Zijn vrouw knikte instemmend: echt heel ver weg. Ik begreep er niets van. Ik wist zeker dat de kerk juist middenin het centrum stond. Een plattegrond van het plaatselijke toerismebureau bood uitkomst. Een straat en een minuut later stond ik voor het ro ze kerkgebouw. Het zijn grappige anekdotes, maar veelzeggend over het huidige klimaat in Turkije. Erdogans woorden hebben effect. Het gevaar bestaat dat het niet blijft bij een argwanende hotelman, een boze buurtwin- kelbaas en een verborgen kerk in Trabzon. doen, maar weet niet hoe ze die bon den zou moeten bereiken. Tegelijker tijd vreest ze die stap, omdat ze bang is dan haar baan te verliezen. Sinds de textielfabrieken onder druk staan, is het lastig werk te vinden. „Maar", zegt Ilham: „deze banen hebben we nodig om te kunnen leven." Aicha en zij gaan daarom samen een flatje hu ren, om de kosten te delen. „Zo hopen we nog iets over te houden." Per maand verdien ik omgerekend 130 euro. Het lukt nauwelijks om daarvan te leven ZATERDAG 31 JANUARI 2015 Aicha, Ilham, Zakaria en de Spaanse tussen handelaar werkten mee op basis van anoni miteit. Hun namen en contactgegevens zijn bij de redactie bekend. reageren? spectrum@depersdienst.nl Een naaiatelier in een Marokkanse textielbedrijf. Dit bedrijf komt niet voor in het verhaal. Bruno Barbey/Magnum Photos. Reactie Inditex In een reactie laat Inditex weten te schrikken van de bevindingen. „Het onderbetalen van werknemers of het inzetten van tussenhandelaren die wij niet kennen, is in strijd met onze ge dragscode", aldus een woordvoerder. Inditex zegt in 2014 in Marokko 44 onderzoeken te hebben uitgevoerd naar potentiële opdrachtgevers. ER werden 109 controles uitgevoerd bij toeleveranciers naar werkomstandig heden en 469 gedaan naar product- volgbaarheid. Dat leidde in 45 geval len tot vervolgstappen. „Verreweg de meeste bedrijven hou den zich aan de afspraken. Maar als de bevindingen kloppen, betekent dat dat illegale onderaannemers ac tief zouden zijn om onze controles te omzeilen. Dat is een zware inbreuk op onze gedragscode en kan leiden tot het stopzetten van de samenwer king, of tot maatregelen om de situa tie voor werknemers te verbeteren." Naaister Aicha

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66