VJLCLL De textielindustrie is belangrijk voor Marokko. Maar sinds de economische crisis, staan de prijzen onder druk en grijpen illegale naaiateliers hun kans. UiViVU 10 SPECTRUM buitenland Een grote vrachtwagen staat in de smalle stof fige Rue Ariha; een straat in Tanger langs het spoor. Tussen de vrachtwagen en een raam op de eerste ver dieping is een kabel gespannen. Han gers vol kleding zoeven de laadruimte in. Op de gevel van het gebouw staat geen naam, geen logo. Zoals deze textielfabriek zijn er meer, in deze straat. Aicha werkt in een van die naaiateliers. Ze 24 jaar oud, tenger gebouwd. Trouwde op haar 15e en scheidde toen ze 21 was. Sindsdien ver dient ze de kost voor zichzelf en haar zoontje, dat ziek is. Ze vertelt haar ver haal aanvankelijk wat wanhopig glim lachend. Tot ze in tranen uitbarst, als het over haar zoontje gaat. Elke dag behalve zondag werkt Aicha in het atelier, 44 uur per week, samen met 'ik denk wel iets van duizend' an deren. De meeste werkneemsters zijn vrouw, single - vaak gescheiden - en analfabeet. Ze knippen, strijken en stikken merkkleding voor de Europe se, Amerikaanse en de binnenlandse markt. „We maken kleding voor Zara, Mango", zegt Aicha. Haar collega Ilham (25) vult aan: „Soms zitten we achter het naaimachi ne, een andere keer knippen we de kleding. We doen wat de baas ons op draagt." Maar vaak gebeurt dat zonder contract, zonder verzekering, zonder rechten, verklaren drie werknemers tegenover deze krant. Aicha en Ilham werken ver onder het minimumloon, zeggen ze. Ze krijgen 7 dirham per uur (omgerekend 65 eurocent), ter wijl dat in de textielindustrie bijna 12 dirham zou moeten zijn. Aicha: „Per maand verdien ik ongeveer r.400 dir ham (130 euro, red). Ik betaal 600 dir ham huur. Voor eten, kleding en de doktersrekeningen houd ik 800 dir ham over per maand (76 euro, red). Het lukt nauwelijks om daarvan te le ven." De noordelijke kuststad Tanger is een van de aanjagers van de Marokkaanse economie, vooral door een nieuwe ha ven en bedrijfstakken als de auto- en luchtvaartindustrie. Maar de textielfa brieken die zich hier jaren geleden vestigden, hebben het zwaar. Spanje is de belangrijkste opdrachtgever in de branche, maar de crisis daar heeft Marokko ook geraakt, zegt Abdelma- lik Aadiati, general manager van tex tielfabriek Contatex. Vanuit zijn werkkamer heeft Aadiati zicht op een enorme bedrijfshal, waar zo'n zestig naaimachines staan te rate len. Het gebouw staat aan de andere kant van het spoor, in een van de in dustriezones, hooguit tien minuten rijden van het atelier waar Aicha werkt. Een vrouw veegt de vloer aan, toezichthouders lopen rond, naast de naaimachines stapelen de spijkerbroe ken en hagelwitte pantalons zich op. Contatex maakt kleding voor de Spaanse modegigant Inditex, dat zo'n 6.340 winkels in 87 landen heeft en ei genaar is van merken als Zara, Bersh- ka, Stradivarius. Op piekdagen zijn hier dagelijks 500 mensen aan het werk, nu zijn het er 350. „We doen hier al veertien jaar bijna alle grote merken", zegt Aadiati. „De Spaanse kledingmerken kiezen voor Marokko omdat dat dichtbij Europa ligt en een goede logistiek heeft. We worden streng gecontroleerd vanuit Spanje, dat stuurt mensen om de kwaliteit en de werkomstandigheden in de gaten te houden." Die controles zijn onderdeel van af spraken die de internationale textiel- vakbond IndustriALL en Inditex sa men maakten om de werkomstandig heden van werknemers te verbeteren. De afspraken zijn in 2012 nog eens aangescherpt. In 2013 onderzocht de Spaanse vakbond CCOO veertien lega le textielbedrijven in Tanger. Onder zoeker en vakbondsman Isidor Boix: „Daaraan hebben we geen conclusies verbonden, het was vooral een objec tieve waarneming van wat er in die bedrijven aan de hand was." Uit het rapport komt echter naar vo ren dat de meeste onderzochte bedrij ven zich aan de afspraken houden. En volgens Aadiati is het in Tanger nau welijks mogelijk om illegaal te wer ken. „De merkjes worden pas in Euro pa opgenaaid. De douane controleert streng. Net als Inditex." Maar Tanger kent wel degelijk een grij ze of zelfs illegale industrietak, blijkt uit onderzoek van deze krant. Een cir cuit van tussenhandelaren en bedrij ven die hun personeel onderbetalen. Dat verklaren personeelsleden en en kele bewakers die undercover bena derd werden. En ook de besmette kle ding uit die bedrijven vindt haar weg naar de Europese markt. Een Spaanse tussenhandelaar legt uit hoe het werkt. Officieel mogen tussen handelaren alleen zaken doen met naaifabrieken die de juiste papieren hebben. Maar in de praktijk doen ze liever zaken met fabrieken die zo goedkoop mogelijk werken. „Wij ha len stof uit Europa naar Marokko. Daar kloppen we op deuren van fa brieken en vragen wat hun prijs is voor het leveren van bijvoorbeeld tweeduizend broeken. We pikken de goedkoopste eruit. Als de deal rond is, laten we de broeken maken en leve ren we ze aan de opdrachtgever." Opdrachtgevers als Inditex controle ren die route, maar volgens de Spaan se tussenhandelaarschiet die controle tekort. Soms huren fabrieken op hun beurt weer kleinere fabriekjes in om het werk goedkoper te doen. Dat zeg gen ook de werknemers met wie deze krant sprak. Zakaria (21) werkt al een paar jaar in de textielbranche. Er moest brood op de plank komen voor zijn familie. In tussen maakte hij kleding bij zeven textielbedrijven in Tanger. En de meeste werkten niet volgens de wet, zegt hij: „Ik krijg wel genoeg betaald, omdat ik ervaren ben en met machi nes werk. Maar ik werk zonder con tract, zonder verzekering. Camera's houden ons in de gaten. En controles? Controleurs lopen soms met nieuwe kleding de hal uit." Soms werkt een deel van het perso neel in de fabriek legaal, zegt Zakaria. „Twee rijen van dertig naaimachines zijn officieel, twee andere rijen produ ceren illegaal. Bij een controle worden die laatste twee rijen stilgelegd en worden mensen naar huis gestuurd, niemand die er iets van zegt." Vakbondsman Boix zegt dat hij niet zelf de fabrieken in het grijze circuit heeft bezocht. „Maar ik ben ervan overtuigd dat er fabrieken zijn die niet volgens de wet betalen. En som mige leveren wellicht aan fabrieken die op hun beurt weer aan Zara leve ren, om zo controles te ontlopen. Er is veel verbeterd, de laatste jaren, maar er is nog werk te doen. Ik raad werkne mers aan contact op te nemen met lo kale bonden." Ilham zou dat graag door Rik Coverde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65