Steeds meer ouderen volgen hoger onderwijs. Uit interes se of om de loopbaan een duw te geven. „De grijze cel len moeten bezig blijven." SPECTRUM 9 actueel De collegezaal zit bomvol. Jan van Oudheusden do ceert over het Midden-Oosten, honderd jaar brandhaard van de wereldpolitiek. Zijn verhaal over de nadagen van het Ottomaanse Rijk tot de opkomst van IS wordt gaande weg deprimerender, maar de studen ten willen geen moment missen. Hier zitten echter geen twintigers, maar ouderen, velen al in de zeventig. „Geschiedenis is interessant, omdat die veel vertelt over wat er nu ge beurt", zegt student Bert van Esch (75). Tot zijn pensioen werkte hij als luchtvaartdeskundige. Tegenwoordig zit Van Esch met zijn vrouw Diny (74), schilderes en vooral geïnteres seerd in kunstgeschiedenis, geregeld in de collegebanken. „Wij willen onze grijze cellen zo lang mogelijk aan de gang houden." Peter van den Oetelaar (79), econoom: „Deze vorm van studeren doet meer een beroep op je interesse dan op de plicht. Je kunt wel weer een 'echte' studie gaan volgen, maar dat vereist heel veel discipline, want je moet bin nen een beperkte tijd een flink aantal studiepunten halen. En dan zit je ook nog voornamelijk tussen twintigers; toch een verschil van twee, drie gene raties. De meesten van die studenten weten, om maar iets te noemen, niet eens wie Stalin was." De maatschappij vergrijst en de oude ren van nu zijn over het algemeen ho ger opgeleid dan eerdere generaties. Ze hebben nog altijd veel interesses en behoefte om kennis te vergaren. Van degenen die daar serieus werk van willen maken, gaan veruit de meesten, ruim 25.000, naar een instel ling voor Hoger Onderwijs Voor Ouderen (HOVO). Het onderwijs daar wordt verzorgd door universitei ten en hogescholen. De senioren volgen colleges van soms één of meerdere dagen, maar door gaans zijn er per cursus vijf tot tien colleges, die gecombineerd kunnen worden met zelfstudie. Ook zijn er en kele leergangen van meerdere jaren. Het HOVO biedt ruim duizend oplei dingen op ruim dertig locaties. „Het is een toegevoegde waarde in het welbevinden van deze senioren, het houdt hun brein wakker", zegt Korrie van Helvert. Zij is directeur van HOVO Brabant, waar afgelopen studiejaar 2.200 senioren stonden in geschreven met een gemiddelde leef tijd van 64 jaar. Van Helvert: „Voor die mensen is het een voortzetting van hun denkni veau. Zij het vaak op een ander ter rein, zoals een tandarts die zich in de filosofie wil verdiepen. Er is veel inte- lk zat tussen jongeren. Ze hadden medelijden met me; ik kreeg veel samenvattingen van ze resse voor actuele zaken, maar kunst geschiedenis en filosofie zijn de top pers. Je zoekt in het leven toch vooral troost en schoonheid. Filosofie ver zoent je met je lot en dat kan troost geven. Kunstgeschiedenis maakt het mogelijk nog meer te genieten van het mooie en dat geeft schoonheid aan het leven." Harry Vergouwen (71) vindt bijna al les interessant sinds hij er, met dank aan zijn vriendin, vijftien jaar geleden mee in aanraking kwam. „Op mijn 37e heb ik op de avonduniversiteit in Rotterdam bedrijfskunde gestudeerd, omdat ik de directeur van een Ameri kaans bedrijf zou gaan opvolgen. Op mijn 54e ben ik gestopt met werken en vanaf dat moment heb ik af en toe wat studies meegepakt. Een voltijdstu die zou ik verstandelijk misschien nog wel aan kunnen, maar ik vrees dat het moeilijk is om naarmate je ouder wordt nog dag in dag uit die dis cipline op te brengen." Voor Tjhoen Oei (77) is dat geen pro bleem. Tot op hoge leeftijd was hij een van de weinige artsen die zowel neuroloog als psychiater was. Na af loop van dat werkzame leven begon hij aan de Universiteit van Tilburg een studie rechten en studeerde af met een scriptie over long stay tbs'ers. „Studeren verruimt je kennis en de wereld om je heen enorm", zegt hij. „Als je ouder wordt, moet je dan aan euthanasie gaan denken of moet je le ren om bewust met je leeftijd om te gaan? Ik kies voor het laatste. Ik stu deer niet meer om er iets mee te ver dienen. Nu is het moderne meditatie, het geeft rust. Al kost het wel meer moeite dan in mijn jonge jaren. Voor mijn eerste tentamen had ik een 4,3 en een meisje dat nu ergens griffier is een 9,3. Ik zat voornamelijk tussen jon geren. Ze hadden medelijden met me; ik kreeg veel samenvattingen van ze." Het huidige aantal inschrijvingen aan universiteiten en hogescholen is pas over enkele weken bekend, maar alle maal zien ze het aantal oudere studen ten toenemen. Volgens de meest re cente cijfers staan bij de universitei ten ruim 2.600 mensen van 45 jaar en ouder ingeschreven en bij de hoge scholen ruim 9.000. Veruit de mees ten studeren in deeltijd. Bij de univer siteiten wordt het aantal ouderen klei ner naarmate de leeftijd toeneemt. Tussen 45 en 54 jaar zijn het er nog meer dan 1.800, vanaf 65 jaar slinkt hun aantal tot iets onder de 200. Naast het volgen van colleges zijn er ook ouderen die thuis achter hun pc studeren. Bijna 5.000 mensen van 46 jaar en ouder doen dat aan de Open Universiteit. Dat is bijna een derde van het totale aantal ingeschreven stu denten en meer dan ooit. Karina Me ijer (53) is één van hen. Ze hoopt deze zomer haar bachelor rechten te halen om daarna door te gaan voor haar mas ter. Ze wilde vroeger altijd al stude ren, maar werd steeds uitgeloot. „Dat bleef wringen", vertelt ze. „Bovendien heb ik al lang de ambitie om iets an ders te gaan doen, maar voor wat ik heel graag wil, heb je een titel nodig. Dus er was een dubbele aanleiding om naast een drukke baan toch nog te gaan studeren. Het is een pittige stu die, je moet enorm veel uit je hoofd le ren, maar ik heb geen enkel probleem met de discipline die daarvoor vereist is. Het belangrijkste is dat je het er voor over moet hebben. Bovendien gaat het beter naarmate je het langer doet en als je ouder bent, kun je ook goed plannen." HOVO-student Peter van den Oete laar kiest bewust niet voor thuis stu deren. Hij vindt het juist stimulerend om iets met een groep te doen. „Met z'n allen een college volgen, is levendi ger dan studeren via internet, want dan zit je toch de hele tijd in je eentje voor een scherm. Ik ben nu met gelijk gestemden onder elkaar, heb leuke en interessante gesprekken en soms orga niseren we een reisje als vervolg op een cursus. Als je thuis studeert, heb je dat allemaal niet." Van Helvert zegt dat studeren aan een HOVO vijftigplussers het meest aan spreekt omdat het weliswaar op uni versitair niveau is, maar vrijblijvender dan een voltijdstudie. „Niet iedereen wil nog tentamens doen. Je kunt hier zo'n beetje alles studeren, maar je be haalt er geen diploma mee." Wie interesse in een studie als hobby heeft, moet het wel zelf betalen, want deze vorm van studeren heeft geen 'maatschappelijk nut', zoals dat heet. Van Helvert: „Je doet het vooral voor jezelf. De doelstelling van deze groep is leren. Een leven lang leren, nemen wij letterlijk. Een begrip als 'de eeuwi ge student' was vroeger negatief; ie mand die op kosten van zijn ouders niet van school was weg te slaan. Nu is het een geuzennaam. Er zijn men sen bij die op hun 92e nog studeren." ZATERDAG 31 JANUARI 2015 door Dick Hofland Tjhoen Oei (77) reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64