Willeke Alberti wordt 70. Een leven vol veerkracht na tegenslag. „Als het spaak liep in de liefde, was mijn werk mijn veilige haven. Bij iedere tegenslag bood het publiek mij troost." SPECTRUM 5 interview lólMh -K* l .TI'- - LlP ,4" -.(fö rtft Ze groeide op in Am sterdam. Haar wieg stond in een huis aan de Amstel, later ver huisde het gezin naar de Rivierenbuurt. „Mijn ouders noem den me Willy Albertina. Eigenlijk is mijn achternaam Verbrugge, maar om dat mijn vader al bekend was als Wil ly Alberti, noemde iedereen me Wille ke Alberti. Als kind ging ik op zondag met mijn vader mee naar Ajax en ook nam hij me vaak mee naar optredens. Daarom wist ik als kind al dat ik later zangeres en actrice wilde worden. Ik was ro toen ik al in een musical speel de en ik was t3 toen ik mijn eerste plaatje opnam. Het vak hoort gewoon bij me." Vader Willy Alberti was zanger. Hij zong Italiaans repertoire en had hits als De glimlach van een kind en Nie mand laat zijn eigen kind alleen. „Hij was mijn voorbeeld, mijn bescherm engel en mijn vriend tegelijk. Ik heb ongelooflijk veel van hem gehouden en mis hem nog iedere dag. Natuur lijk had ik ook een band met mijn moeder, maar mijn vader en ik, daar kwam echt niemand tussen. Ik denk wel eens dat het daarom ook verkeerd is gegaan met mijn relaties. Die gin gen stuk omdat mijn mannen een an der beeld van trouw hadden dan ik. Terwijl ik zocht naar iemand die net zo onvoorwaardelijk van me hield als mijn vader. Aan die eis kon eigenlijk niemand voldoen." Ze was getrouwd met gitarist Joop Oonk met wie ze haar dochter Danielle kreeg. Later trad ze in het hu welijk met tv-producent John de Mol. Hij is de vader van haar zoon Johnny, die nu bekend is als acteur en tv-per- soonlijkheid. In 1983 trouwde ze met voetballer So ren Lerby. Samen zijn ze de ouders van hun zoon Kaj. „De liefde heeft me onzeker gemaakt. Als je je drie keer totaal geeft in een relatie en het gaat drie keer verkeerd, krijg je een deuk in je zelfvertrouwen. Dan stel je jezelf ook niet zo makke lijk meer open voor iets nieuws. Maar ik kijk liever naar de goede kanten van het leven, want ik ben veel meer dan de vrouw die drie keer is geschei den. Het positieve is dat ik met alle drie mijn mannen goed contact heb. Met alle drie ben ik altijd maatjes ge bleven. Ze zijn ook alle drie geweldige vaders. Daarom is het contact met mijn kinderen en kleinkinderen ge lukkig heel goed. Ze komen allemaal graag bij me, ook mijn schoondoch ters en mijn schoonzoon. Mijn familie betekent mijn veiligheid. Daarom staan zij altijd op de eerste plaats." Na haar successen met liedjes als Spie gelbeeld, Morgen ben ik de bruid, Mijn dagboek en Een reisje langs de Rijn werd ze gevraagd voor acteerwerk. Ze had de hoofdrol in de film Rooie Sien waarin ze de klassieker Telkens weer vertolkte. Tv-kijkers lagen aan haar voeten toen ze vertederende Marleen Spaargaren speelde in de serie De klei ne waarheid. Daarna stond ze met to neelvedetten als Mary Dresselhuys, Guus Hermus en Jeroen Krabbé in de theaters. „De critici uit de toneelwereld had den er de mond van vol, toen ik met serieuze stukken begon. Ze keken op me neer. Je had ze moeten horen. Ze sabelden me keihard neer. 'Daar heb je weer zo'n zangeresje dat zo nodig moet acteren', zeiden ze. En: 'Je denkt toch niet dat zo'n meisje wat kan op het toneel?' „Maar de kritiek verstomde toen ze me aan het werk zagen. Uiteindelijk kreeg ik geweldige recensies. Toen merkten ze dat ik echt wel wat in huis had. Ik had natuurlijk het geluk dat ik omringd was door de grote na men uit het vak. Als je je kunt spiege len aan zoveel talent en ervaring, tilt dat jezelf ook weer op. „Als je het op een rijtje zet, besefik dat ik alle grote namen om me heen heb gehad en dat ik bijna overal bij ben geweest. In de afgelopen jaren is het amusement in Nederland echt een toonaangevende business gewor den. Met de ontwikkeling van musi cals en tv-producties lopen we voorop in de wereld. Ik ben er trots op dat ik Ik word razend als ze zeggen dat ik 't rustig aan moet doen omdat ik geen 18 meer ben daar onderdeel van mocht uitmaken." Maar er waren ook tegenvallers. In 1994 deed ze voor ons land mee aan het Eurovisie Songfestival. Haar vertol king van Waar is de zon leverde zó wei nig punten op dat Nederland een jaar niet mee mocht doen. „Ik had natuur lijk hoger willen eindigen, maar ik denk toch met een positief gevoel te rug aan het songfestival. Toen het re sultaat tegenviel, gingen mijn fans met z'n allen om me heen staan. Ei genlijk heb ik er alleen maar voordeel van gehad, want ik word nog iedere jaar geboekt bij songfestivalfeesten. En altijd vragen ze me wat ik van de nieuwe inzendingen vind. Ook dat lied zing ik nog steeds graag. „Een échte tegenvaller was de publici teit na mijn echtscheidingen. Het los laten van je partner maakt je als mens heel kwetsbaar. Dan is het heel hard om in zo'n zware periode te lezen en de horen wat in de media allemaal over je wordt geschreven en geroe pen. Ook al zit je al jaren in het vak, dat went nooit." Begin jaren negentig was ze nog maar weinig te zien op het toneel of in het theater. „Mijn carrière stond op een laag pitje omdat ik vijftien jaar voor mijn jongetjes had gezorgd en voor het werk van Soren naar Duitsland was verhuisd. Toen ik weer naar Nederland terug ging, was het helemaal niet vanzelf sprekend dat het publiek op me zat te wachten. Ik was pas gescheiden en moest mezelf weer zien te redden. Ge lukkig bleek toen bij een groot con cert in Carré dat het publiek me weer ouderwets omarmde. Daardoor was ik in één keer weer helemaal terug: ik werd weer gevraagd voor tv-program- ma's, daarna kwamen de musicals en was ik weer volop in de running. Dat is nooit gestopt. „Ik word 70. Nou en? Zolang ik me pri ma voel, blijf ik werken. Ik kan niet zonder het vak, want dat is mijn le ven. Daarom word ik razend als ze zeggen dat ik het rustig aan moet doen omdat ik geen 18 meer ben. Dat gezeur ben ik echt spuugzat! Echt, dat maakt me razend! Alsof iemand van 18 niet moe is als hij hard werkt. Kijk naar Rob de Nijs en Boudewijn de Groot. Of naar Barbra Streisand en Liesbeth List. Die werken ook alle maal nog. En zingen nog geweldig." Om stil te staan bij het jubileum geeft ze twee concerten in Carré en ver schijnt een boek over haar leven. „Om er in Carré goed uit te zien en om daar op mijn best te zingen, heb ik vanaf de jaarwisseling geen alcohol meer gedronken en ben ik flink aan de lijn geweest. Als je het geluk hebt om 70 te worden én de mazzel hebt dat je nog mag werken, wil je dat vie ren met de mensen die van je hou den. Mijn fans, dus. Zie de concerten daarom als een persoonlijke reis door die zeventig jaar. Ik vertel over belang rijke momenten in mijn leven en loop baan en zing daar passende liedjes bij. Het gezellige meezingrepertoire komt voorbij, maar ik breng ook de aangrij pende, gevoelige nummers die me zo dierbaar zijn. „De jaren hebben me geleerd dat je de energie altijd uit jezelf moet halen. Ik heb iets manisch positiefs in me. Iede re keer vind ik weer ergens de veer kracht om door te gaan. Maar je komt alleen op de wereld en je gaat ook weer alleen. In die tussenliggende ja ren moet je er het beste van maken en jezelf volop geven. En intussen hopen dat je ook wat goede mensen tegen komt. Dat geluk heb ik gehad." ZATERDAG 31 JANUARI 2015 Zo'n zangeresje kan toch niet acteren? door Jan Vriend Grote foto: Willeke Alberti in 1964. Kleine foto's: Met vader Willy (1962); Als Marleen Spaargaren in De Kleine Waarheid met John Leddy (1970) en in de musicalversie van De Jantjes (2010). Op 2 en 3 februari geeft Willeke Albert ju bileumconcerten in theater Carré in Am sterdam. Eind januari verschijnt het boek over haar leven, geschreven door Belinda Meuldijk. reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 61