De voormalige Eindhovenaar Jerry van Eyck tovert het betonnen hart van Las Vegas om in een parkachtige omgeving. Het gokparadijs wordt weer een groene oase in de woestijn. 2 SPECTRUM landschapsarchitectuur Wie aan Las Vegas denkt, ziet rinke lende gokkas ten en ho tels die in alle gekte bijna niet meer weten hoe ze elkaar nog moeten over treffen in absurditeit. Niets doet er nog denken aan de groene oase die het in een ver verleden was. Dat moet veranderen. In 2016 moeten de veertig miljoen be zoekers die jaarlijks de Strip, het hart van Las Vegas bezoeken, kunnen fla neren in een parkachtige omgeving. Het ontwerp hiervan komt van de Ne derlander Jerry van Eyck, die in 1992 afstudeerde aan de Design Academy in Eindhoven. Van Eyck kreeg de opdracht de belang rijkste straat van Las Vegas opnieuw in te richten. MGM Resorts, dat een een groot stuk van de Strip bezit, wil een omgeving waar de bezoeker graag verblijft en, niet onbelangrijk, geld uit geeft. Het project werd eind 2012 ge gund en is nu halverwege. In de omge ving van hotel New York-New York is de openbare ruimte al ingericht naar de visie van Van Eyck. MGM bezit ongeveer 65 procent van de hotels en grond langs de Strip. Het is de bedoeling dat het hele gebied op termijn dezelfde uitstraling krijgt. Al leen al voor de eerste fase heeft MGM 500 miljoen dollar uitgetrokken. Landschapsarchitect Van Eyck is sinds 2010 eigenaar van bureau IMelk in New York. Via een ander bureau kwam de opdracht voor de nieuwe landschapsvisie bij hem. „Wat MGM doet is heel on-Nederlands: investe ren in tijden van crisis. Dat is nu goed voor de werkgelegenheid en op ter mijn goed voor de economie. Zo rede neren ze bij MGM." Volgens Van Eyck is de investering van de hotelketen een ommezwaai in de manier van denken. „De casino's vormen al jaren niet meer de belang rijkste inkomstenbron voor Las Vegas. Aan conferenties, restaurants en het uitgaansleven wordt het geld ver diend. De openbare ruimte is daar ech ter nog helemaal niet op ingericht. De casino's zijn heel erg naar binnen ge richt en maar voor één doel gebouwd: bezoekers binnen houden om te laten gokken. Buiten is alles van beton, aan gekleed met een kermis van Dis- neyspul. Terrassen bijvoorbeeld zijn er nauwelijks. MGM is de eerste die nu heeft besloten echt te investeren. Met een professionele ontwerper en natuurlijke materialen." Van Eyck studeerde hij in 1992 af als industrieel ontwerper aan de Design Academy. Hij verhuisde naar Rotter dam voor een baan bij bureau West8. „Ik beschouw me echter nog steeds als een Brabander", vertelt hij met een Amerikaans accent. Het project in Las Vegas is volgens Van Eyck zelfs voor Amerikaanse be grippen vooruitstrevend. „Helemaal voor de westkust. Ze zeggen wel eens: na New York houdt de wereld op. En dat klopt wel een beetje. Het binnen land en de westkust is cowboyland, heel conservatief. Des te bijzonderder dat het gelukt is." Het project is sinds het eerste idee flink gegroeid. „Eerst was er het idee voor een groene boulevard, maar al snel kwam daar het plan voor een echt park bij. Het eerste park van Las Vegas. Toen wilde MGM ook een ech te publiekstrekker om een mensen stroom naar het park te trekken. Aan de rand van het park komt nu een sport- en evenementenarena voor 20.000 bezoekers." Bij het ontwerpen van de nieuwe Strip heeft Van Eyck heel erg gekeken naar de geschiedenis van de woestijn- stad. „Dat hier een stad is ontstaan, is te danken aan de groene oase die het honderd jaar geleden was. Een groene plek met water middenin de woestijn. De soorten bomen die straks in het park staan, stonden hier vroeger ook. Die bomen worden afgewisseld met enorme stalen cactusachtige objecten die voor schaduw moeten zorgen." Op de vraag of de Strip ook een Neder lands tintje krijgt, moet Van Eyck la chen. „Dat willen alle Nederlanders weten die ik hier over spreek. In het park gaan we bijvoorbeeld werken met keitjes als bestrating. Dan zou je Nederlands of Europees kunnen noe men. Amerikanen hebben de neiging snel naar betonnen bestrating te grij pen. Ik heb ze overtuigd dat er meer mogelijkheden zijn waarmee je echt een andere uitstraling kan creëren." Hoewel Van Eyck al jaren in Amerika woont, heeft hij nog banden met Ne derland. „Zo worden de stalen objec ten in Kinderdijk gebouwd. En in Eindhoven heb ik nog veel vrienden en kennissen wonen." Van zijn opleiding aan de Design Aca demy plukt hij dagelijks de vruchten. „Aannemers hebben nog wel eens de neiging te roepen dat iets niet kan, tenzij we twee keer zoveel betalen. Dankzij mijn opleiding weet ik echter precies wat wel en niet kan en tegen welke prijs. Ze maken mij niets wijs. Qua schaalniveau is dit project natuur lijk van de buitencategorie. Dat leren ze je niet op de academie. Maar het is niet zozeer wat je er leert dat belang rijk is. De opleiding vormt je persoon lijkheid en je manier van denken. Dat maakt het verschil." P^NVTsy' door Diede Hoekstra Groene gokstad in de woestij n reageren? spectrum@depersdienst.nl mcminimiiiiiiuiiiiiM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58