Meest verkochte Samsung, nu voor de beste prijs! 'Op beveiliging wordt bezuinigd' 4 IN HET NIEUWS Alle techniek in één gebouw bleek donderdagavond dé zwakke schakel van de publieke omroep. tot tot 1 «I O hollands nieuwe. HILVERSUM - Je kunt talloze back- upsystemen installeren, maar als de technici die de apparatuur moeten bedienen, buiten staan te bibberen in de kou, kan de publie ke omroep nog steeds ruim een uur op zwart gaan. Dat bleek don derdagavond wel toen een man de journaalstudio binnendrong en tv-kijkers het moesten doen met een mededeling. Ook op in ternet, de app, Teletekst en de ra dio duurde het ruim een half uur voordat werd gemeld wat er gaan de was. Dat de omroep, die tegelijk dient als rampenzender in geval van nood, zo kwetsbaar is, leidt tot kri tiek. Als die functie van rampen zender uitvalt, is dat van groot na tionaal belang, zei premier Rutte. „Het kan niet en mag niet", voeg de minister Ivo Opstelten van Vei ligheid en Justitie toe. Er is al wel vervanging mogelijk, aldus de be windsman. „We hebben RTL4 en de regionale zenders." Maar dat is wettelijk niet geregeld. Dat er nooit is geïnvesteerd om de eindregie permanent op een andere locatie in te richten, is een politieke keuze, werpt NOS-direc- teur Jan de Jong tegen. „Dat kost zó 15 tot 20 miljoen euro. Er is wel eens over gesproken, maar de poli tiek moet dat ook willen." Hij prijst juist de wijze waarop de NOS alsnog verslag heeft gedaan van de gebeurtenissen in het Me diapark. „De veiligheid van onze mensen was onze prioriteit. We stonden met zijn allen buiten in de sneeuw. Dat is niet heel han dig als je een live-uitzending wilt maken. Een straalzender heb je zo voor de deur staan, en die hadden we ook. Maar dan moet het ook nog worden uitgezonden. Daar voor heb je de zogenoemde eind- regie nodig. Ook die collega's wer ken hier in het gebouw. En ook zij stonden buiten in de sneeuw." De gedachte was bovendien dat de man snel werd gepakt en men snel weer terug kon, voegt De Jong toe, maar uiteindelijk duur de het 2,5 uur omdat de politie naar explosieven zocht. Henk Hagoort van het NPO-be stuur was blij dat juist vorig jaar een tijdelijke uitwijkplek voor de eindregie is ingericht. „Anders wa ren de zenders de hele avond op zwart geweest." Minister Opstelten en staatssecre taris Dekker (Media) gaan bekij ken of er maatregelen moeten worden genomen om uitzending te kunnen garanderen. „Er zijn al lemaal vragen over de veiligheid, over de infrastructuur en over de back-up die je in dat soort mo menten hebt", aldus Dekker, die erop wijst dat er ook uitvalscena- rio's zijn in geval van brand of stroomstoring „We moeten kij ken hoe dat hier in de praktijk heeft uitgepakt." Volgens Opstel ten moet er ook geoefend worden met crisissituaties. Niet alleen de techniek was debet aan de stilte rondom de NOS. De hoofdredactie had de verslagge vers in eerste instantie verordon neerd niet te twitteren of met an dere media te praten. „Ik heb er even een stop op gezet, omdat de situatie onhelder was. De politie was nog binnen en er waren mis schien meerdere daders. Boven dien stonden onze mensen bui ten te rillen in de kou", zegt hoofdredacteur Marcel Gelauff. Dat de NOS bij andere rampen, zoals de MH17, wel schakelt als er nog veel onduidelijkheid is, doet daar niets aan af, vindt hij. „We konden dit keer onze normale werkwijze niet volgen om op ver antwoorde manier journalistieke keuzes te maken." De Samsung Galaxy S4 t.w.v. €399,- En iedere maand hollandsnieuwe.nl/pzc Bij het NOS-pand op het Media park in Hilversum zijn gisteren extra 'zichtbare en onzichtbare be veiligingsmaatregelen' genomen om een nieuw incident zoals op donderdagavond te voorkomen. Dat terwijl de politie het NOS-ge- bouw toch al als 'optimaal bevei ligd' kenmerkte. „Zonder dat het een Fort Knox is", zei NOS-baas Jan de Jong gistermiddag op een persconferentie, verwijzend naar een van de meest beveiligde plek ken ter wereld. De zichtbare extra beveiliging be stond gisteren uit een politie- en brandweerpost voor de deur. Ook waren er extra particuliere beveili gers aanwezig. Daarnaast wordt de beveiliging van het hele Media park, waar naast de NOS onder meer ook RTL, VARA en Ende- mol zitten, opnieuw bekeken. Nadat in 2002 Pim Fortuyn op het terrein werd doodgeschoten, kwa men er slagbomen en meer bewa kingspersoneel. Die slagbomen zijn op verzoek van de bedrijven weer weggehaald. Ook de hekken rond het terrein zijn verdwenen. Het gebied zit wel in het speciale Alerteringssysteem Terrorismebe strijding, daarmee maakt het deel uit van de 'vitale infrastructuur' van Nederland. Ook heeft de poli tie er meer bevoegdheden dan op andere plekken. Na de aanslagen in Parijs eerder deze maand en bedreigingen van terreurgroep IS aan het adres van de Nederlandse politie werd in Nederland ook de beveiliging bij synagogen, moskeeën en politie bureaus opgevoerd. „Maar wij merken dat de beveiliging in het algemeen juist afneemt", zegt Ralph Smeers, bestuurder van vak bond FNV Beveiliging. „We ho ren van beveiligingsbedrijven al leen maar dat het een krimpende markt is. Ze moeten hetzelfde werk doen, met minder mensen." Dat geldt volgens hem ook voor de luchthaven Schiphol die in een nieuwe aanbestedingsprocedure Weg met de beveiligingsmentaliteit van de j'aren '60 'Rampenzender mag niet op zwart' door Freke Remmers V«a 1n® l ti» o 5 cm 0 I De persconferentie na de overval bij de NOS, met NOS-directeur Jan de Jong (I) en hoofdredacteur Mar cel Gelauff. foto HH Uniek aanbod je betaalt slechts per maand! 5 inch Full HD scherm Snelle processor - 13MP camera 275 MB, belminuten of sms'jes 500 MB extra Bij hollandsnieuwe krijg je de Samsung Galaxy S4 (t.w.v. €399,-) nu voor maar €23,- per maand! Dat is inclusief een maandtegoed van 275 MB, belminuten of sms'jes én 500 MB extra. De bezorgkosten zijn eenmalig €30,- en de aansluitkosten krijg je cadeau! Liever nóg meer MB's erbij? Kies dan voor 1000 MB extra. Zo weet je zeker dat je altijd en overal zorgeloos online kunt gaan. Met hollandsnieuwe bepaal je zelf hoe jij je tegoed gebruikt. Je betaalt altijd een vast laag tarief en belt nooit zomaar buiten je bundel. Vervelende verrassingen op je rekening zijn dus voorgoed voorbij! Daar houden wij van! Bestel snel op: door Cyril Rosman Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers. HILVERSUM - Na een incident wordt steevast geroepen om meer beveili ging. De vakbond ziet een andere trend. PW-leider Geert Wilders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4