Talentboek.nl biedt sporters als Goese- naar Joannathan Duinkerke de mogelijk heid om kleinere sponsoren aan zich te binden. „Het gaat bij dit nieuwe feno meen puur om de gunfactor." 48 SPORT TALENTBOEK.NL ZEEUWSE SPORTERS OP TALENTBOEK Wie is die Har ry nou weer?", lacht Joan nathan Duinkerke, als hij aan de keukentafel van zijn ouderlijk huis naar een foto kijkt van het vorige WK wielrennen op de weg voor ID-ren- ners. De persoon links op het podium is hijzelf, de wielrenner op het hoog ste puntje van het ereschavot kent hij ook. Dat is Martijn Roest, wereldkam pioen en 'mijn grootste concurrent'. Nummer drie is een grote onbekende uit Portugal, maar dat doet er ook niet zo toe voor de Goesenaar. Zijn doel is duidelijk: wereldkampioen op de weg worden, dit jaar in Ecuador, en zijn ti tel bij de ploegentijdrit prolongeren. Maar daar is geld voor nodig. Veel geld. „Alleen een ticket naar Ecuador kost al 1400 euro", geeft vader Tony Duinker ke een indicatie. „Daar komen hotel kosten bij, want de wedstrijden wor den waarschijnlijk verspreid over een week. Dan wil je je daar ook nog voor bereiden; de kosten voor een trainings kampje komen er misschien nog bij. Het materiaal moet verzorgd worden en ook het vervoer van de fietsen moet betaald worden." Uiteindelijk kwamen Joannathan en zijn begeleider - en tevens bondscoach - Rinus Verboom uit op een bedrag van circa vijfduizend euro. Maar waar haal je dat voor september, wanneer het WK plaatsvindt, vandaan? Zelf werkt de 23-jarige wielrenner met een verstandelijke beperking halve dagen bij PostNL. Als hij klaar is met het sor teren van de pakketjes, sorteert hij voor op de weg naar de top van de wie- Ierwereld. Zijn inkomsten van zijn werkzaamheden, gecombineerd met zijn Wajong-uitkering, bieden geen soelaas. Gek genoeg bleek juist 'grote concur rent' Martijn Roest in het bezit van het ei van Columbus. De wereldkampi oen op de weg had zich namelijk al verbonden aan de website Talent- boek.nl. Het is een platform waarop jonge sporters om geld kunnen vragen om hun doelen te bereiken. De een heeft als doel een nieuw paar paard- rijlaarzen, een ander gaat voor een nieuwe wielrenfiets, weer een ander hoopt dat er mensen een bijdrage wil len leveren om hun reis- en verblijf kosten wat minder hoog te maken. „Maar om je in te schrijven moet je bij wijze van spreken wel eerst langs een bepaalde ballotagecommissie", haast Tony zich te zeggen. „Dan wordt er sa men met het NOCNSF gekeken of je ook echt wel een sporttalent bent. Het is niet zo dat iedereen zich zomaar kan aanmelden om geld op te halen. En er blijft niets aan de strijkstok han gen, want al het ingezamelde geld is bestemd voor de sporters die het heb ben opgehaald. Zij vragen geen com missie." Verder is het opgehaalde bedrag niet vrij op te nemen. Tony: „Stel dat Joan nathan straks een ticket naar Ecuador heeft geboekt, dan moet hij die reke ning declareren bij de website. Dan wordt dat bedrag, als hij dat opgehaald heeft, op zijn rekening gestort. Het moet dus een verantwoorde uitgave zijn." Op Talentboek.nl gaat het erom dat een paar mensen ook eens een kleiner bedrag kunnen sponsoren „Anders kun je het als pinpas gebrui ken", mengt Joannathan zich weer in het gesprek. Dus als hij een keer op stap wil, moet hij toch echt zijn eigen bronnen aanboren. „Het is natuurlijk niet de bedoeling dat ik het geld van Talentboek daarvoor gebruik." Het verhaal van Joannathan is herken baar voor vele sporters in Nederland. In totaal staan er inmiddels al 394 sporttalenten ingeschreven op Talent- boek.nl, waarvan overigens slechts 170 sporters ook een echt doel hebben. Sa men haalden zij inmiddels meer dan 90.000 euro op. Initiatiefneemster en meervoudig olympisch kampioene Yvonne van Gennip bereikt zo meer en meer het doel van de website: bij dragen aan de ontwikkeling van talen ten in de sport. Naast Joannathan zijn er overigens nog vijftien andere Zeeuwse sporters te vinden op de website (zie kader). Zo hoopt wielrenner Davy Gunst een herstelapparaatje aan te kunnen schaf fen van het geld dat hij er vergaart, ter wijl zeiler Shivam Ramdas het geld goed kan gebruiken om naar het EK in Portugal te gaan. Laatstgenoemde pro fiteerde laatst van een extra voordeel tje van de website waarop hij 'adver teert'. „Eens in de zoveel tijd pikt De Telegraaf er een talent uit, waar ze dan in de krant over schrijven", weet Joan nathan. „Eerder stond Lindy van An- rooij al in de krant en afgelopen week hebben ze een gesprek gehad met Shi vam Ramdas." Zelf hoopt hij ook op dergelijke publi citeit, al ziet hij zelf tegelijkertijd ook wel het absurde feit van het hele crowdfunding-proces in. „Eigenlijk is het best bizar. In mijn categorie hoor ik bij de besten, maar ik moet om geld vragen om naar het WK te gaan, om dat ik het zelf moet betalen. Dat is ei genlijk wel een beetje krom natuur lijk." Zijn vader brengt enige nuance aan. „Dit is een nieuw fenomeen", meent hij. „Vroeger had je ook sponsoren. Dan ging je bedrijven af of schreefje ze een brief. Maar een groot bedrijf kijkt naar de publiciteitswaarde. 'Is het rendabel als ik hier vijfhonderd eu ro in steek?' Nu is het, nu Talentboek erbij is gekomen, ook zo dat er eens een paar mensen vijf euro kunnen sponsoren. Hierbij gaat het puur om de gunfactor. Iemand die eens een paar euro of een tientje overmaakt." En dat deden inmiddels al aardig wat mensen. De (gulle) gevers vonden zijn pagina vooral via zijn berichten op de sociale media. „Zo probeer ik de men sen vooral te bereiken", zegt Joanna than. „Daar moet je een beetje je weg in zien te vinden. Want als je te vaak vraagt of ze je willen sponsoren, be gint het op spam te lijken." Hij had echter het geluk dat zijn idool en profwielrenster Kirsten Wild zijn boodschap verder verspreidde. „Mar tijn Roest kreeg het voor elkaar dat schaatser Koen Verweij zijn tweet overnam", klinkt Joannathan stiekem ietwat jaloers. „Hij heeft bijna zijn he le bedrag al rond, meer dan 3100 euro van de 4500 euro die hij vraagt. Dat is best bijzonder. Want in principe heb ben de mensen die iets geven er niets aan. Maar ik denk dat het wel goed komt met het crowdfunding." Dat blijkt eens te meer als hij even la ter samen met vader Tony en moeder Hanneke op een laptop naar zijn pagi na kijkt. „Ah, er heeft net weer ie mand een bedrag gestort Joannathan", zegt Tony als hij even de website van Talentboek erbij pakt. „Er staan na men bij. Ken jij ze?" De sporter in kwestie lijkt de dona teurs slechts vaag te kennen, maar dat maakt de glinstering in zijn ogen er niet minder om. Het brengt hem weer dichter bij zijn doel om zijn wereldti tel op de ploegentijdrit te prolongeren en om dit jaar niet als tweede maar als eerste over de streep te komen in de wegwedstrijd. „Ik kreeg bij het WK een zilveren medaille, een vaas en een bierpul", herinnert hij zich als hij opnieuw naar de foto van het podium van de weg wedstrijd kijkt. „In die wedstrijd had je tussensprints en als je die won, kreeg je gewoon een vaas. Die hadden ze volgens mij gewoon ergens van een vuilnisbelt weggeplukt. Bloemen had den ze niet. Die bierpul staat hier nog." Als hij hem erbij pakt, blijkt dat er nog amper of niet uit gedronken is. Een filmpje dat even later getoond wordt, laat zien waarom niet. Op de vi deo, geschoten door zijn oudere broer Michel, is te zien dat hij op zijn zachtst gezegd 'not amused' is als hij net achter Martijn Roest finisht. Hoe wel hij meermaals vraagt of zijn vader het filmpje alsjeblieft wil stoppen, to nen de beelden precies aan waarom hij zo graag naar Ecuador wil. Joanna than is net alle andere sporters op Ta- lentboek.nl uiterst ambitieus en bezit de nodige geldingsdrang. Hij wil dit jaar een vaas, een bierpul en een gou den medaille. sport doel streefbedrag huidige stand* - - - - - - Sporters bereiken doel door Mitchell Minnaard Tony Duinkerke Lindy van Anrooij Triathlon en veldrijden EK en WK triathlon EK weg triathlon 2000 euro 145 euro Ruben Boutens Karten WK indoorkarten 3000 euro 75 euro Joannathan Duinkerke Wielrennen WK in Ecuador 5000 euro 205 euro Davy Gunst Wielrennen Compex miSport 600 euro 5 euro Noah Heijnen Atletiek (sprinten) 5 euro Rickjendrusch Windsurfen Reis- en verblijfkosten 10.000 euro 0 euro Jordy de Jonge Motorsport Inschrijfgeld en reiskosten British Superbike 3500 euro 0 euro Denise de Korte Judo Deelname aan European Cups 500 euro 0 euro Evelyne de Mey Tennis Reis- en verblijfkosten 1000 euro 90 euro Zoë Mulder Wielrennen en mountainbike Downhill-fiets 1500 euro 30 euro Jeanine Nieuwenhuis Paardrijden (dressuur) Trainingslaarzen 800 euro 5 euro Maxime Osse Paardrijden (dressuur) 5 euro Shivam Ramdas Zeilen EK in Portugal 1725 euro 150 euro Nard Tieleman Gymnastiek (trampolinespringen) 5 euro Anais Tsakonis Paardrijden (dressuur) Reis- en verblijfkosten 1000 euro 5 euro Chantal Walhout Judo Reis- en verblijfkosten 4000 euro 0 euro Stand op 30-01-2015

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48