creaties te maken over De Ruyter Dichten Oproep om CULTUUR 41 Zeeuws dialect Tegenstellingen verrassen in serie 'Uitersten1 in Zaamslag. IVvee keer 'De Kiekkast' van Piet Rijken Poëzie bij Een Nieuwe Wind ZAAMSLAG - De Middelburgse or ganist Bram Beekman treedt van avond samen met zijn dochter An nelies Heyt en zijn kleindochter Eline Heyt op in het Podium van Zaamslag. Hij bespeelt orgel en piano, zij dansen in combinatie met zijn muziek. Dat belooft een verrassend programma te worden waarbij de titel 'Tegenstellingen' de inhoud mooi weergeeft. „Mijn vader kwam op het idee voor die titel toen hij hoorde dat het Podium van Zaamslag dit sei zoen het thema 'Uitersten' voert. Hij vond het begrip 'tegenstellin gen' daar goed in passen en het zegt ook veel over ons program ma", vindt Annelies Heyt. Haar vader filosofeerde over de niet gebruikelijke combinatie van orgel en dans en kwam tot diver se contrasten: 'bejaard-jong', 'oud(erwets)-modern', 'orgel-pia no', 'laten horen én zien'. „Het was een eeuwige wens van MIDDELBURG - GalleryMaritime Middelburg, Centrum van Mari tieme Kunst, eert Michiel de Ruy ter, de man die op 15-jarige leef tijd naar zee vertrok en opklom tot de hoogste maritieme rang. De kunstgalerie daagt jong en oud uit om het verhaal van Michiel de Ruyter in een 'creatie- OOSTKAPELLE - Het schilderij 'De Kiekkast' van kunstschilder Piet Rijken én de originele kiekkast zijn sinds gisteren verenigd in het museum voor natuur en land schap Terra Maris in Oostkapelle. Op 1 februari zou Piet Rijken 100 jaar zijn geworden. Hij stierf op 27 december 2001. Rijken was een begenadigde fijnschilder, die ob jecten waarheidsgetrouw kon schilderen. Hij was ook geïnteres seerd in het verval en schilderde onderwerpen als een dood vogel tje, een krab of een stuk hout, aan getast door de tand des tijds. me eens samen met mijn vader op te treden. Drie jaar geleden hebben we dat al een keer gedaan als onderdeel van een concert van het koor Musica Cordis. Daarvoor maakte ik choreografieën voor Stichting Dansz en danste daarin ook zelf mee met mijn dochter. Zij is inmiddels van kind nu veel meer een puber geworden en daar heb ik de choreografie dus op aangepast. De verhouding moeder/dochter verschuift in drie jaar immers ook." Het duet dat Annelies samen met de nu 13-jari- ge Eline danst, is gebaseerd op de compositie 'Prelude, Fugue et Va riation' Op.18 van César Franck. Het programma biedt verder wer ken van onder anderen Bach, Chopin, Francaix en Vierne. Het Podium van Zaamslag is ge vestigd in de voormalige gerefor meerde kerk en biedt volgens An nelies een perfecte ambiance voor de combinatie van orgel en dans. Het publiek heeft zicht zowel op de musicus als op de danseressen. „Ik zit zelf nu 25 jaar in het dans- vak en zie deze unieke voorstel ling met mijn vader als een soort opening van mijn jubileumjaar. Ik hoop natuurlijk dan ook dat het niet bij dit eenmalige optre den blijft." ve impressie' te vertellen. Kort om, maak een boot, een verdedi gingsattribuut, een Michiel de Ruyterborstbeeld, een beman ningslid, een wijnvat. Alle moge lijke objecten, die dateren uit De Ruyters tijd, zijn denkbaar en ook is iedereen vrij in het materiaalge bruik: van papier, karton, koper, keramiek, olieverf, aquarel tot na tuursteen. GalleryMaritime geeft het werk een podium. Inschrijvingskosten voor deelname zijn 10 euro en een inschrijfformulier moet aan de Gortstraat 43 in Middelburg worden afgehaald. Sluitingsda tum is 30 november, waarna in de cember alle bijdragen worden geëxposeerd. Er zijn prijzen te winnen. Een onafhankelijke jury wijst drie uitzonderlijke creaties aan. De winnaar krijgt een Michiel de Ruyter trofee. De eni ge voorwaarde is dat de creatie in een doos van 22 bij 16 bij 8 centi meter moet passen. MIDDELBURG - Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) houdt in samenwerking met Stichting De Zeeuwse Taele een gedichtenwed strijd in Zeeuws dialect. Insturen van gedichten in het Zeeuws kan tot en met 31 augustus naar intzeeuws@scez.nl. Per categorie worden een prijs van 100 euro en een publieksprijs uitgereikt. In de cember worden enkele winnende gedichten gepubliceerd in Zeeuws Erfgoed en op de face- bookpagina IntZeeuws. Zie voor meer info: www.scez.nl. GOES - Op initiatief van de Stich ting Een Nieuwe Wind dragen mensen met een beperking van daag tussen 11.00 en 13.00 uur ge dichten voor in het centrum van Goes in het kader van de Poëzie- week. Verder houdt deze stich ting woensdag 4 februari een Taai middag in boekhandel De Kope ren Tuin in Goes. Daar treden o.a. op de dichters Wim Hofman, Toon Vanlaere, Alain Delmotte, Monicque Smallegange en Thijs van Bragt. Burgemeester René Verhulst opent het programma om 13.15 uur. ZATERDAG 31 JANUARI 2015 Contrast in 'Uitersten' Danseres Annelies Heyt in een choreografie met haar dochter Eline. foto Anniek van Steenoven door Ali Pankow Terra Maris, Duinvlietweg 6, Oostka pelle, open tot en met 14 april: wo. tot en met vrij. van 12.00 tot 16.00 uur, zat. en zon 12.00 tot 17.00 uur. Vanavond, Podium van Zaamslag, 20.00 uur. Links het schilderij 'De Kiekkast' van Piet Rijken, rechts het originele voorbeeld. Op de foto Marianne Rijken (links), preparateur Wim Phaff en Riaan Rijken (rechts), foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41