Tonnen vol medicijnen naar de milieustraat De eerste 33 inleidende vragen van de LPM over Decathlon zijn binnen 66 Zeeland is een van de meest unieke stukken van Nederland 34 WALCHEREN STAATSBOSBEHEER Staatsbosbeheer zoekt al jaren andere partijen op, maar de noodzaak wordt steeds groter Dialoogwandeling Eerste tolvrije tunneldag van dit jaar Met dat luttele bedrag worden pa tiënten geholpen, apothekers ge holpen én - de belangrijkste over weging voor de gemeente - wordt het milieu een dienst bewezen. Want het zou toch zonde zijn als mensen hun oude, niet gebruikte medicijnen - klein chemisch afval - voortaan door het toilet zouden spoelen, benadrukt wethouder Ar jan Beekman. Duizend euro kost het de gemeen te dus, om de medicijnen en injec tienaalden te laten verwerken. Dat is inderdaad veel goedkoper dan wat het de apothekers kostte om via commerciële afvalverwer kers medicijnen af te voeren. „En vanwege die kosten gingen we na denken: we verlenen een service maar het is geen taak. En als de winsten dalen, ga je in de kosten snijden", stelt Hanneke Kruidhof van Mediq Apotheek Welsinge. Toch nam zij het initiatief om de inzameling voort te zetten. „Het was niet eens zo moeilijk de colle ga's te overtuigen van het maat schappelijke belang daarvan." En toen de gemeente bereid bleek de kosten voor de verwerking te beta len, was het snel beklonken. Patiënten kunnen injectienaalden in een geel plastic containertje stoppen en, als dat vol is, inleve ren bij de apotheek. Medicijnen mogen in potjes of strips blijven zitten, maar de strips moeten wel uit de kartonnen doosjes worden gehaald en de bijsluiters moeten bij het eigen oud papier worden afgevoerd, legt Kruidhof uit. De vijf apotheken in Middelburg heb ben zwarte tonnen staan waarin de containers voor naalden en de medicijnen gedumpt kunnen wor den. Zij brengen die tonnen naar de milieustraat op Arnestein. De afgelopen drie maanden heeft alleen de Mediq-apotheek in Mid delburg Zuid al twaalf tonnen met medicijnen én twaalf tonnen met naalden afgevoerd. Voor elke apotheek in Middelburg is dat on geveer even veel, schat Kruidhof. Dat zijn dus elke drie maanden 120 tonnen medisch afVal. Los van de goede inzameling is ook milieuwinst te halen als pa tiënten goed nadenken over hoe veel medicijnen ze nodig hebben, zegt de apotheker. „Als je op kor te termijn naar een specialist moet, haal dan niet voor drie maanden medicijnen. Misschien moet je er wel mee stoppen of krijg je andere en dan moet je al les terugbrengen. Die gaan weg als afval, want wat bij ons weg is, mogen we niet terugnemen." Niet moeilijk collega's te overtuigen van het maatschappelijke belang MIDDELBURG - Na vijftien jaar Zee land vertrekt districtshoofd Kees de Lange van Staatsbosbeheer. Hij is gekomen in een periode dat de omstandigheden voor natuuront wikkeling gunstig waren. Zijn ver trek naar een ander werkgebied komt op het moment dat Staats bosbeheer de bakens noodge dwongen moet verzetten. „Achteraf gezien was het een on gelooflijk gunstige periode. Als je ziet wat er allemaal gerealiseerd is, dat is gigantisch", zegt De Lan ge. Hij vertelt met een aansteke lijk enthousiasme over alle projec ten waar hij in de afgelopen vijf tien jaar bij betrokken was. „We hebben de ecologische hoofdstruc tuur afgemaakt, denk ook aan De Manteling, het Veerse Meer, of Fort Rammekens. We hebben heel veel dingen mooi voor elkaar gekregen." Daarbij speelde vol gens De Lange mee dat de provin cie Zeeland een positieve kijk had op natuur en natuurontwikkeling en Staatsbosbeheer heeft veel sa mengewerkt met de provincie. Een van de projecten waarbij die samenwerking van groot belang was, is Fort Rammekens, bij Rit- them. „We probeerden een prijs te veroveren om geld te krijgen voor de restauratie, maar dat luk te niet. Toen hebben we uiteinde- lijk samen met de provincie subsi die binnengehaald." Een ander project was De Groeve in Nieuw-Namen, een aardkundig monument. „We hebben daar de provincie en de gemeente gevon den. Staatsbosbeheer was nooit een club die heel hard op de trom sloeg en juist in de samenwer king heel veel voor elkaar kreeg. Soms denk ik wel dat we meer moeten laten zien wat we doen. Mensen hebben vaak niet door waar we allemaal mee bezig zijn." Samenwerken met andere par tijen is het sleutelwoord voor De Lange. Dat was het al in de afgelo pen vijftien jaar en dat zal het ze ker in de toekomst moeten zijn omdat Staatsbosbeheer minder geld krijgt. Een voorbeeld van sa menwerking met een commer ciële partij is het Klimbos in de boswachterij Westerschouwen. „En als ik kijk naar Walcheren zijn het daar de mariniers die gaan oefenen op terreinen van Staatsbosbeheer. Zij kunnen trai nen en als tegenprestatie kunnen zij kijken wat ze kunnen doen. Ik heb nog altijd de wens om een steiger te maken bij Fort Ramme kens zodat je vanuit Vlissingen daar naar toe kan varen", zegt De Lange. Een ander voorbeeld is de samenwerking met Dow uit Ter- neuzen. „We werken met Dow in de Braakman. Mede door Dow en de gemeente hebben we de boer derij overeind kunnen houden. Die samenwerking met bedrijven en scholen zit muziek in. Bedrij ven hebben er belang bij dat werk nemers in een groene omgeving zitten." De Lange ziet voor Zeeland nog een mooie toekomst. „Ik zie heel veel kansen. Het is een van de meest unieke stukken van Neder land. Een samenspel van water en land met een enorme vogelreik- dom, uitgestrekte orchideeënvel- den en duinvalleien en de oude wildernis is nog volop aanwezig." De LPM probeert onder meer het herziene rapport van bureau Rho over de gevolgen van de komst van Decathlon naar ZEP voor de binnenstad te achterhalen. Rho had in de eerste versie fouten ge maakt en daar ligt de basis voor de commotie. Rho heeft de fou ten hersteld, maar dat verbeterde rapport is nog niet openbaar ge maakt. Het is door het college naar de Rekenkamer gestuurd, zo dat die er eerst naar kan kijken, voordat het naar de gemeenteraad gaat. De LPM vindt dat vreemd: 'Dat is toch het prerogatief van de Raad? De Rekenkamer is immers het instrument van de Raad en niet van het college?' En natuur lijk volgt daaruit de vraag: 'Wan neer krijgt de Raad inzage in dit herziene rapport?' Verder wil de LPM meer weten over de opdrachten die door de ge meente al dan niet zijn verstrekt aan onderzoeksbureaus die de komst van Decathlon hebben on derzocht, 'zowel mondeling als schriftelijk'. De motie van wantrouwen die de LPM deze week indiende tegen Aalberts, kreeg de steun van 12 van de 29 raadsleden. Hoe denkt het college daarmee om te gaan, vraagt de partij zich af. De LPM brengt ook een aanvaring tussen wethouder Johan Aalberts en de gemeenteraad in 2010 over ZEP in herinnering. Die betrof een motie van treurnis. De LPM stemde destijds overigens tegen die motie. DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG KOOPZONDAG 1 FEBRUARI GEOPEND Markt 1* Kaai 53* Domburg Veere www.depagterantiekeninterieur.nl OOSTKAPELLE - A&J Coaching houdt vandaag vanaf 13.00 uur een dialoogwandeling vanaf kas teel Westhove in Oostkapelle. Doel is ontmoeten, inspireren en bevorderen van begrip en respect. TERNEUZEN - De eerste tolvrije Westerscheldetunnel-zaterdag van 2015 is vandaag. In totaal zijn er dit jaar weer zes dagen dat men gratis door de tun nel kan rijden. Niet alleen tunnelgebruikers profi teren van de actie, ook gewone be zoekers van de Terneuzense bin nenstad. Om klanten van 'de overkant' te trekken, is het parkeren gratis, be halve in parkeergarages en op plekken voor vergunninghouders. De andere tolvrije dagen zijn dit jaar: 28 februari, 28 maart, 26 sep tember, 31 oktober en 28 novem ber. MoiJiq ApOthnoR Hentino<1s'cl'"wn ToLOHÖ -6332» ,MKftSc8W0 Hanneke Kruidhof van Mediq Apotheek Welsinge brengt een ton met oude medicijnen naar de milieustraat in Middelburg, foto Maurits Sep door Maurits Sep MIDDELBURG - Middelburgse apo theken wilden stoppen met het in zamelen van oude medicijnen. Het kostte veel geld om ze door een commercieel bedrijf te laten ver werken. De gemeente betaalt die verwerking nu, via de milieustraat, en dat is veel goedkoper: naar ver wachting duizend euro per jaar. Samenwerken is belangrijk sleutelwoord Hanneke Kruidhof, Mediq door Melita Lanting Kees de Lange door Maurits Sep MIDDELBURG - Ze waren aangekon digd en de eerste zijn binnen: schriftelijke vragen van de LPM over Decathlon, de (foute) rappor ten en de manier waarop het colle ge van Middelburg daarmee is om gegaan. Het zijn er 33, door de LPM omschreven als een 'eerste reeks inleidende vragen'. iedere zondag geopend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34