Risico Inwoner Terneuzen krijgt cel voor misbruik ZEELAND 31 commentaar IP k Blijven zitten waar je zit, en vooral niet scheiden Scheepvaartdag in Vlissingen IWee vissers geïdentificeerd j'Ui iïr;CiF\ De huizencrisis heeft er in Zeeland aanzienlijk min der ingehakt dan elders, weten Wilbert de Hond en Evert Wisse van de Ra bobank Walcheren - Noord-Beveland. Beiden hebben particuliere hypo theken in hun portefeuille en daardoor goed zicht op de ontwikkelingen sinds in 2008 de huizenmarkt in stortte. De Rabobank is in Zeeland de grootste parti culiere hypotheekverstrek ker. „Bij de Rabobank WNB zijn we met onge veer één op de 600 hypo theekklanten in gesprek vanwege betalingsproble men. In 2014 hebben we één executieveiling gehad wegens gedwongen ver koop", aldus Evert Wisse. Is er dan wel een pro bleem? Wilbert de Hond: „Mensen die een jaar of vijf tot zeven geleden hun woning te koop hebben ge zet én al een nieuwe had den gekocht, die hebben een probleem. Als je dan je woning niet kwijt kunt, heb je de afgelopen jaren een dubbele hypotheek ge had. Daarvan hebben we er nog geen handjevol in de boeken. Zij kunnen wel verkopen, maar moeten dan verlies incasseren." Verlies incasseren: dat moeten ook stellen doen die vanwege een schei ding hun huis moeten ver kopen. Wisse: „Vroeger konden die de overwaarde incasseren, nu moeten ze het verlies delen. Als werk loosheid dan ook nog een rol speelt, is het probleem nog groter." De gifbeker is Zeeland deels voorbij gegaan. Mo gelijke oorzaken: het lage aantal scheidingen, de la ge werkloosheid, de hui zenprijzen die van oudsher al lager zijn dan het landelijk gemiddelde en, zegt Wisse: het be hoedzame hypotheekbe- leid van de Rabobank. „Wij zijn altijd voorzich tig geweest met wat we nog acceptabel vonden. Le ningen van acht keer het inkomen, dat kon bij ons absoluut niet." De Hond: „In de grote ste den moesten mensen risi covolle hypotheken afslui ten voor nieuwbouw in vi- nexwijken. In Zeeland was er amper nieuw bouw. Ja, De Mortiere in Middelburg. Die huizen zijn op de top van de markt gekocht en ver kocht; de waarde van die huizen is tussen de 10 en 20 procent gedaald. Wie daarentegen nu be gint, kan tegen lagere maandlasten hetzelfde be drag financieren." Wie een jaar of ze ven geleden een huis kocht en dat nu ge dwongen moet verkopen, is slecht af. De huizenprijzen zijn in die periode in Zeeland zo'n tien procent gedaald. Relatief valt de schade mee, want lande lijk was de prijsdaling forser. De huizenprijzen beginnen in middels voorzichtig aan te trek ken, dus lijkt het raadzaam om te blijven zitten waar je zit. Maar aan dat advies hebben veel huizenverkopers niets, want die verkoop is lang niet al tijd een vrije keuze. Wie een vast inkomen heeft en momenteel een woning huurt, heeft wel een keuze. Kopen in verband met de lage prijzen en lage rente is een aantrekkelijke optie. Daar staan de grillige prijsontwikkeling en de tel kens weer oplaaiende discussie over aftrekbaarheid van de hy potheekrente tegenover. Opge teld kan het advies slechts lui den: voor wie in de gelegen heid is, is kopen een aantrekke lijke maar niet risicoloze optie. De scholen en ruim vijftig bedrij ven uit de scheepvaartsector pro beren jongeren enthousiast te ma ken voor een baan in de scheep vaart, de binnenvaart of de mari tieme logistiek. De Scheepvaartdag vindt plaats op drie locaties in Vlissingen: aan Boulevard Bankert 130 en 154 en in het Technum aan de Edison- weg 4a. De zonnetrein en een bus je van de HZ rijden op en neer tussen de locaties. De dag duurt van 10.30 tot 15.00 uur. Het onvoorwaardelijke deel is twee maanden méér dan de zes tien maanden waarvan de helft voorwaardelijk was geëist. Ook moet De R. zijn slachtoffers in totaal 4527 euro schadevergoe ding betalen, komt hij onder toe zicht van de reclassering te staan en moet hij in therapie. De R. werd ervan verdacht zijn jonge nichtjes vanaf 1998 tot eind september 2003 seksueel mis bruikt te hebben. De R. vergreep zich met name aan zijn oudste nichtje wanneer zij op de boerde rij logeerde of op de kinderen pas te. Ook werd zij meerdere malen tot seksuele gemeenschap gedwon gen. Bij haar jongere zusje bleef het 'beperkt' tot ontuchtige han delingen. Er kwam een eind aan zijn mis bruik toen het oudste nichtje in 2013 eiste dat hij zijn misbruik openbaar zou maken. De R. deed voor de kerk zijn schuldbelijdenis en de beide zus jes deden aangifte. ZEEBRUGGE - De lichamen van twee van de vier opvarenden van de woensdag bij Dover gezonken viskotter Zeebrugge 85 zijn inmid dels gevonden en vrijdag ook geï dentificeerd. Het gaat om de Belgische visser Maurice Coussaert (64) en zijn Ur- ker collega Bert Woort (45). Van de andere opvarenden, Jan Kra mer (29) en de Portugees Ameri- co dos Santos Martins (48), ont brak gisteren nog elk spoor. On danks intensieve zoekacties is het ook niet gelukt de viskotter te vin den. De Franse Kustwacht heeft vrijdag besloten om niet meer ac tief te zoeken. De scheepvaart is opgeroepen uit te kijken naar (res ten van) de Z85. In het verhaal over de ontmante- lingskosten van de kerncentrale in Borssele (vrijdag 30 januari), is een verkeerd bedrag genoemd. Tot nu toe is 217 en geen 181 mil joen euro opzij gezet voor een veilige afbraak van de kerncentra le, die 1 januari 2034 sluit. Ruim de helft van het bedrag (116 mil joen euro) zit in het fonds van de Stichting Beheer Ontmantelings- gelden Kerncentrale Borssele. De rest staat op de lopende rekening van exploitant EPZ. Het fonds wordt jaarlijks met 15 miljoen eu ro gevoed tot er eind 2033 de be nodigde 489 miljoen euro (inclu sief rente) op de rekening staat. ZATERDAG 31 JANUARI 2015 moet verlies nemen Michel Klarenbeek deed zeven jaar geleden zijn statige, dubbele herenhuis in de verkoop. Het staat op een gewilde plek in het Middelburgse centrum en is goed onderhouden. „Kijkers genoeg, maar ik heb het nog niet kunnen verkopen. Ook al ben ik een ton gezakt met de vraagprijs." foto Ruben Oreel VLISSINGEN - De maritieme en logis tieke opleidingen van mbo-school Scalda en de HZ in Vlissingen hou den komende zaterdag de jaarlijk se scheepvaartdag. MIDDELBURG - De rechtbank in Mid delburg heeft gisteren de 46-jarige Samuel de R. uit de gemeente Ter- neuzen een gevangenisstraf van vijftien maanden waarvan vijf voor waardelijk opgelegd. BIJ NADER Rubenslaan 140 Vlissingen 10 JAAR lillTE» Op de 2e verdieping van dit fraaie gebouw gelegen appartement met 2 slaap kamers. Zeer comfortabel en prima onderhouden met grote woonkamer, riant balkon (zuid-oosten) en mooie badkamer. Vraagprijs 219.000,- k.k.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31