TO©S C PZC We zijn terecht een beetje bang... ...maar paniek is niet nodig Grieken op ramkoers met EVEN GEDULD A.U.B. COLOFON Maak iemand abonnee! 2 IN HET NIEUWS paul kusters 1 1 toosenhenk.nl G T: 0118-43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 0115- 64 5740 T: 0111- 45 4650 Het zal toch geen mos limterrorist zijn? De angst die Nederland met een naar de keel greep toen donderdag een man met een pistool het NOS Journaal probeerde te verstoren, bleek al snel ongegrond. Tarik Z. is geen moslimfunda mentalist. Bekenden om schrijven de 19-jarige Delftse student als een hele gewone jongen, die eigenlijk nooit iets geks deed. Een beetje terugge trokken was hij, hoog stens. Met die informa tie werd Tarik Z. in het rijtje Karst T., Tristan van der V. en Anders Breivik geschaard: een lingen van wie niemand het gevaar aan zag ko men. Lone wolfs, die schijnbaar uit het niets toeslaan. Een duidelijk profiel is volgens forensisch psy chologen van zulke ge vaarlijke eenlingen niet te maken. Weliswaar zijn het meestal man nen, die relatief vaak werkloos zijn, een per- Tarik Z. had de NOS-stu- dio amper betreden of bij 1 op Straat, een pro gramma op Radio 1, viel de naam Charlie Hebdo. Tweede Kamerlid Henk van Gerven, die al aan de lijn hing, mocht zijn visie geven en de link met de terreurdaden in Parijs was snel gevon den. Presentator Rob Oudkerk en Van Gerven hielden wat slagen om de arm, maar tussen de regels door was de con clusie duidelijk. Je kon er op wachten, ook Ne derland is een keer aan de beurt. Op de site van de Tele graaf deden twee redac trices hun verhaal, over hoe het is om nu in de media te werken. Chan- tal Anthonio zegt dat ze 'niet als schietschijf op de redactie wil lopen', maar liever thuis bij haar kinderen is. Beide reacties zijn begrij pelijk gezien de onduide lijkheid en angst die don derdagavond in Hilver sum heerste, maar doen soonlijkheidsstoornis hebben en soms met psy choses kampen. Maar daar lopen er duizenden van rond. Die kun je niet allemaal opsluiten of in de gaten houden. Wel lijkt er zoiets als ko pieergedrag te bestaan. Zo duiken na school shoo tings geregeld copycats op, die zelf ook het vuur openen op leerlingen. Dat Tarik Z. de NOS-stu- dio binnendrong terwijl de kranten amper waren uitgeschreven over de aanslag op Charlie Hebo, lijkt dan ook geen toe val. Na zulke incidenten zijn veiligheidsdiensten extra beducht. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor Prinsjesdag. Want onbe rekenbare eenlingen heb ben het vaak gemunt op bekende mensen, zoals anderhalf etmaal na het incident toch wat over dreven aan. Inmiddels weten we dat Tarik Z. een neppistool droeg, nergens bommen verstopt had en inhoude lijk niet verder kwam dan een brief vol loze dreigementen. Behalve zijn getroubleer- de ziel vertegenwoordigt Tarik niemand. Hij past in het beroemde rijtje lo ne wolves, en zelfs dat ei genlijk niet eens: hij ver moordde niemand. Dat Nederland spontaan in een kramp schoot, zegt dan ook meer over Nederland dan over de jongen in kwestie. Het heeft alles te maken met de timing, met vreselijke terreurdaden vers in het geheugen. Ook de locatie doet er- leden van het Koninklijk Huis of politici. Wat dat betreft past ook Bart van U., de vermoedelijke moordenaar van Els Borst, in het rijtje. Voorkomen dat zulke tik kende tijdbommen af gaan, is echter vreselijk lastig. Nadat Tristan van der V. in 2011 zes men sen en zichzelf dood schoot in Alphen aan den Rijn, is de politie gaan samenwerken met psychologen. Zo moeten verwarde mensen niet meer de cel in, maar hulp krijgen. Ook kwam er een databank met 'po tentieel gevaarlijke een lingen', die extra in de gaten worden gehouden. Maar solisten die op hun zolderkamertje een aan slag beramen, ontglip pen aan zulke systemen. toe. Als Tarik met zijn nepwapen de Albert Heijn van Pijnacker was binnengestapt, waren we het binnen drie mi nuten vergeten. Het Jour naal is een instituut, voor veel mensen een ba ken in de avond. Persvrij heid is een van de bouw stenen van onze demo cratie. Dat verandert echter niets aan de tot nu toe bekende feiten. Tarik is een eenling. Het verle den leert dat dergelijke figuren moeilijk te trace ren zijn. We weten dat ze er zijn, we weten dat er ooit iets kan gebeu ren, maar we weten niet waar of wanneer. Dat was vóór Tarik zo, en na Tarik ook. Impulsieve reacties zijn dan ook on verstandig. Dat bleek gisteren tijdens een 'kennismakingsbezoek' dat de Ne derlandse minister Jeroen Dijssel- bloem (Financiën) als voorzitter van de eurogroep had met de nieuwe radicaal-linkse Griekse premier Alexis Tsipras en minis ter Varoufakis van Financiën. Na afloop van de ontmoetingen waarschuwde Dijsselbloem, zicht baar geïrriteerd, de Griekse rege ring voor 'eenzijdige stappen en het negeren van afspraken'. Om middernacht op 28 februari loopt het huidige steunprogram ma van 240 miljard euro van de Europese Unie en het Internatio naal Monetair Fonds af. De Griekse regering kan om ver lenging vragen, maar de tijd daar voor dringt. Volgens veel deskun digen kan Griekenland, ondanks een ietwat herstellende econo mie, nog niet op eigen benen staan. Dijsselbloem reisde daarom, kort na de beëdiging van de nieuwe re gering van premier Tsipras, naar Athene om te 'luisteren naar de intenties' en om uit te leggen wat de voorwaarden voor de miljar- densteun zijn. Maar daar is de coalitie van radi- WIE ZEST &AT &IT cy-M-r Die.-rooi i PEEN 1 f &1T &UURT I.v.m. omstandigheden is er op dit moment geen cartoon van Toos en Henk mogelijk. Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118-43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt een e-mail met directe toegang tot de E-paper en een per soonlijke tegoedbon voor het opha len van de zaterdagkrant. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl Is onze angst door Annemieke van Dongen door Sander van Mersbergen En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee *Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee door onze correspondent Petra Janbroers ATHENE - De nieuwe Griekse rege ring hoeft de laatste 7,2 miljard eu ro Europese steun die nog op de plank ligt niet meer. En de nieuwe minister van Financiën, Yanis Varou- fakis, wil de verafschuwde finan ciële inspecteurs, die de Grieken vertellen wat ze moeten doen in ruil voor de noodleningen, ook nooit meer in zijn land te zien. Athene laat zich niet langer door Brussel de les lezen. Nieuwe Griekse regering kiest de confrontatie met de gehate 'trojka' van EU, IMFenECB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2