Jan Stins WERKEN 23 voor alleenstaanden. Die uitzon dering komt niet terug in de nieu we plannen. Krijg je een nieuwe huisgenoot en denk je dat dat invloed heeft op je AOW, geef dit dan altijd snel door aan de Sociale Verzeke ringsbank. In ieder geval binnen vier weken. Zo niet, dan riskeer je een boete en die is niet misselijk. Vaak betaal je als boete too pro cent van het bedrag dat wordt te ruggevorderd. En weet dat de SVB informatie uitwisselt met ge meenten en de Belastingdienst. Het heeft dus geen zin een nieu we huisgenoot te verzwijgen. J .'r' mmm-m vf r Minder loon versus het risico op helemaal geen salaris. De medewerkers van V&D moeten kiezen uit twee kwaden. Het warenhuis wil de salarissen van zijn werk nemers met 5,8 procent ver lagen. Dit zou onvermijdelijk zijn om ontslag rondes te voorkomen. V&D is lang niet het enige bedrijf dat werkne mers vraagt loon in te leveren. Onder dreiging van een massaontslag of een faillissement zijn veel werknemers geneigd akkoord te gaan. Maar is dat wel zo slim? Je hebt als werknemer in ieder geval altijd het recht salariskorting te weigeren. Een werkgever mag nooit eenzijdig de arbeidsvoorwaarden aanpassen. „V&D wil de salarisverlaging opleg gen, maar dat kan juridisch gezien helemaal niet", zegt Joyce Mooring van FNV Bondgeno ten. Iedere werknemer moet apart akkoord gaan; een meerderheid is niet voldoende. Zo voerde een detacheringsbedrijf salariskorting bij alle werknemers in toen 70 procent akkoord was. De rechter greep in: alleen de werknemers die ondertekend hadden, kregen minder loon. Is er een cao, dan kan de werkgever ook bij de bonden aankloppen om het loon te verlagen. Gaat de bond akkoord, dan ben je als werkne mer wél gebonden. „In de praktijk zal geen en kele vakbond die salarisverlaging in de cao op nemen. Bonden proberen juist vaak betere ar beidsvoorwaarden op te laten nemen in de cao, in ruil voor vrijwillige salarisverlaging", legt ar beidsrechtadvocaat Maarten van Gelderen uit. Maar in de praktijk is het de vraag hoe vrijwil lig zo'n loonoffer is als ontslag boven je hoofd hangt. Uit onderzoek van Nyenrode Business Laat vastleggen dat loonsverlaging tijdelijk is en dat je je baan behoudt in ruil voor het offer Universiteit blijkt dat een op de drie werkne mers een lager loon accepteert als daardoor ont slag kan worden voorkomen. „Werknemers ma ken bij de vraag om een loonoffer vaak ook de afweging of zij zelf aan de beurt zijn voor ont slag. Iemand die weet dat hij waarschijnlijk bui ten schot blijft, bijvoorbeeld omdat hij ergens al lang werkt, zal minder snel geneigd zijn salaris in te leveren dan iemand wiens baan op de tocht staat", stelt Van Gelderen. Baanbehoud kan een legitieme reden zijn om salariskorting te accepteren. Maar bedenk dat een loonoffer niet alleen doorwerkt in je salaris. Inleveren van salaris, ook al is het maar tijde lijk, heeft gevolgen voor je pensioenopbouw. Maar ook WW-uitkering en ontslagvergoeding zijn lager als het bedrijf alsnog failliet gaat. Het laatstverdiende (lagere) loon is immers de basis voor het berekenen van de uitkering. Ga je akkoord, dan moet je volgens Van Gelde ren in ruil altijd een tegenprestatie verwachten. „Vraag je baas vast te leggen dat de salarisverla ging tijdelijk is en dat je je baan behoudt in ruil voor het loonoffer." Hij erkent dat zo'n baangarantie in de praktijk een wassen neus is. „Als het bedrijf vervolgens alsnog failliet gaat, heb je er niets aan." In de bouw ging het zo enkele keren flink mis. Werk nemers gingen akkoord met een loonoffer van tientallen procenten, maar hun bedrijf ging als nog over de kop. Ook is het slim vast te leggen dat je de salaris verlaging alleen accepteert als alle collega's er mee akkoord gaan. Dit om te voorkomen dat je straks de enige bent die op een houtje zit te bij ten. Joyce Mooring van FNV Bondgenoten gelooft niet dat een loonoffer een bedrijf kan redden. „Salarisverlaging biedt bedrijven in zwaar weer geen structurele oplossing." Er zijn volgens haar ook andere manieren om de werkgever te ondersteunen, zoals inleveren van een vakantiedag. „Je salaris is de basis waar op je je uitgaven inricht. Het is heel ingrijpend als dat wordt verlaagd." Daar staat tegenover dat ontslag nog meer im pact heeft op een werknemer. Van Gelderen: „Het is op dit moment voor werkgevers makke lijker een werknemer te ontslaan dan om zijn loon te verlagen. Een loonsverlaging moet im mers altijd op basis van vrijwilligheid en ont slag niet. Ik vind dat een makke in het systeem. Want ontslag treft een werknemer veel harder." ONTSLAGVERGOEDING ZATERDAG 31 JANUARI 2015 Ilk overweeg een studentenhuis in Eindhoven te kopen voor mijn zoon. Aangezien ik dat doe met eigen geld, vind ik een goedkope woning van de veiling een aantrekke lijke optie. Hoe kom ik te weten of er in Eindhoven interessante huizen worden geveild? De site www.koopeenveilinghuis.nl is een handig hulpmiddel. Hierop kunt u per regio terugvinden welke huizen worden geveild. Ook staat op de web site wanneer de volgende regioveiling plaatsheeft. Nederland kent zestien re gioveilingen, plus één in Amsterdam. Er is elke maand ongeveer één veiling per provincie. 2 Ik heb een pand op het oog dat binnenkort wordt verkocht op een executieveiling. Op dit moment wordt het pand nog bewoond. Wie draait op voor de kosten van een ont ruiming? Als de vorige eigenaar van de woning niet uit het pand wil, dan draait u als koper op voor de kosten van de ontrui ming. Maar let op: het pand zou ook bewoond kunnen worden door een huurder. In principe mag de huurder in de woning blijven, tenzij de bank van de rechter toestemming heeft ge kregen de woning te ontruimen. Zo niet, dan kunt u de huurder niet tot ontruiming dwingen. De woning blijft dan verhuurd en de huurovereen komst gaat over op u. 3 Mijn man wordt binnenkort werkloos en ik ben bang dat we dan onze hypotheek niet meer kun nen betalen. Wanneer wordt je huis naar een veiling gebracht? Er zijn grofweg twee redenen waarom een bank overgaat tot executoriale verkoop. De eerste is dat de krediet verstrekker helemaal geen regeling kan treffen met de huizenbezitter, om dat die met de noorderzon is vertrok ken of omdat die niet openstaat voor een regeling. De tweede reden is dat de huizenbezitter zich niet aan de af spraken van de regeling houdt. Het is onverstandig bij een betalingsachter stand af te wachten tot de bank op de stoep staat. Neem zelf het initiatief bij dreigende betalingsproblemen. uurwerkmaker/ instrumentmaker Voor al uw uurwerk restauraties Lid "Restauratoren Nederland" TOORTOENSEN DIE VAKWERK KUNNEN WAARDEREN DAMPLEIN 7, MIDDELBURG T. 0118-636635 www.janstins.nl bm een loonoffer door Irene van den Berg illustratie Ronald Visser Maarten van Gelderen, arbeidsrechtadvocaat reageren? geld@deperscflShst.nl Een loonoffer heeft grote invloed op je ontslagvergoeding. Hierbij een rekenvoorbeeld: Martin (57) werkt al twintig jaar als accountmanager bij een bouw bedrijf. Zijn baas vraagt hem loon in te leveren omdat de zaken slecht gaan. In plaats van 3200 eu ro wordt zijn loon 2880 euro. En kele maanden later wordt hij als nog ontslagen. Vergoeding zonder loonoffer: A. gewogen dienstjaren: 27 dienst jaren (dienstjaren boven 45 tellen vaker mee) B. bruto maandinkomen: 3200 eu ro C. correctiefactor: 1 A x B x C 86.400 euro Vergoeding met loonoffer: A. gewogen dienstjaren: 27 B. bruto maandinkomen 2880 eu ro C. correctiefactor 1 A x B x C 77760 euro Let op: in juli gaat de berekening van de ontslagvergoeding op de schop. Voor oudere werknemers is er een overgangsregeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23