AOW'er moet kosten delen met huisgenoten Geen geld, maar een viool als beloning voor optreden geld en goed 22 WERKEN lie AOW'ers met huisge noten worden vanaf vol gend jaar gekort op hun uitkering. Nu geldt dat al leen nog voor senioren die samen wonen. Maar is het eigenlijk wel eerlijk dat AOW'ers een lagere uitkering krijgen als ze de huur, telefoon aansluiting en boodschappen kun nen delen met hun huisgenoten? Staatssecretaris Jetta Klijnsma van Sociale Zaken vindt van wel. Vanaf 1 juli 2016 wil zij de zogehe ten kostendelersnorm invoeren. AOW'ers die niet alleen wonen, krijgen dan in plaats van 70 pro cent nog maar 50 procent van het minimuminkomen. Ook nu al gaat Den Haag er van uit dat samenwonenden een lage re uitkering nodig hebben omdat ze kosten kunnen delen. „De aard van de relatie doet er niet toe. Het kan je partner, een vriend of vriendin zijn, maar ook een broer of zus", verklaart Rob Hageman van de Sociale Verzekeringsbank (SVB), de instantie die de AOW uitkeert. Alleen als je onder één dak woont met je vader, moeder of kind, spreekt de SVB niet van samenwonen. Samenwonenden krijgen een basisuitkering van de helft van het minimumloon, net to 728,81 euro. Maar woon je nu met meer dan twee vrijgezellen op één adres, dan krijgt iedereen een AOW voor alleenstaanden. En die is ho ger; 70 procent van het minimum loon, netto 1057,64 euro. De strikte scheiding tussen duo's en groepen die samenwonen, past wat minder in een tijd waarin al lerlei nieuwe woonvormen voor senioren ontstaan. Bovendien le vert de huidige regeling soms rare situaties op. „Als twee broers nu samenwonen, krijgen ze AOW voor samenwonenden. Maar als er nog een broer of zus bijkomt, dan krijgen ze alledrie AOW voor alleenstaanden", legt Hageman uit. Vanaf volgend jaar krijgt daarom iedere AOW'er met huisgenoten de AOW voor samenwonenden. Op een paar uitzonderingen na. Huisgenoten die een opleiding volgen, een kamer huren of kost ganger zijn (commerciële relatie), worden niet als kostendeler ge zien. „Maar let op: zo'n commer ciële relatie is niet mogelijk met een ouder, kind, broer of zus", stelt Hageman. De kostendelersnorm wordt door critici ook wel de mantelzorgboe te genoemd. Vanaf halverwege volgend jaar krijg je namelijk ook een lagere uitkering als je in woont bij je kinderen. Bovendien krijgen samenwonenden van wie de een de ander verzorgt, op dit moment ook nog een uitkering Hij staat al meer dan vijf tig jaar op de planken. In die halve eeuw groeide Herman van Veen uit tot een fenomeen. Zijn tournees brengen hem naar Frankrijk, En geland, Amerika, Zwitserland en Duitsland. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op gezondheid: goed luisteren naar mijn lichaam dat mij vertelt dat ik moet blijven werken. Spe len houdt me alert, betekent dat ik fijne collega's om me heen heb en betekent reizen, nieuwe in drukken, inspiratie, contact met mijn publiek. Dat voedt me tot in mijn ziel. Bovendien legt spelen mij een welkome discipline op. Het dwingt me de volgende bor rel te laten staan en de biefstuk voor de helft op te eten. Niet te veel, want op het podium mag niets in de weg zitten." Waarop kun je bezuinigen? „Op tijd. Ik probeer doelmatig om te gaan met mijn uren, maar het kan nóg beter. Daarom houd ik me alleen beschikbaar voor men sen die echt interesse tonen of voor wie ik echt interesse heb, zo als familie, vrienden en collega's. Promotiegedoe en opportunisti sche platenmaatschappijen be zorgden me in het verleden veel verdriet. Ik wil me dat niet meer laten gebeuren." Wat was je grootste miskoop? „Jaren geleden ruilde ik mijn Citroën DS in voor een Rover. Toen ik die aan acteur Jules Croiset liet zien, merkte ik dat hij die auto veel mooier vond dan ik. Hij was er helemaal ver rukt van. In een opwelling gaf ik die Rover daarom aan hem. Ik heb er nog altijd een goed ge voel over. MisscJiien is dat geen miskoop, maar het besef dat een ander gelukkiger is met een aankoop dan jij zelf zit een beetje in de buurt?" Wat was je beste aankoop? „Mijn viool, een Mittenwalder. Economisch gezien stelt zo'n instrument niet zo veel voor, maar ik vind hem fantastisch. Dat komt omdat hij zo mooi klinkt en zo lekker speelt. Hij vertegenwoordigt ook een emo tionele waarde, omdat er zo'n mooi verhaal aan vastzit. In de tijd van het IJzeren Gordijn kreeg ik vanuit de DDR het ver zoek daar een keer te komen spelen. Geld hadden ze niet, maar ze wilden toch graag dat ik kwam. Als beloning kreeg ik toen deze viool. Eigenlijk was het spelen voor hout." Wat wil je nog kopen? „Om de landerijen rond ons huis groen te maken, vroeg ik de laatste jaren altijd struiken en bomen voor mijn verjaar dag. Ik heb er nu zó veel, dat ik niks meer hoef te kopen. Ik kan wel voetzooltjes voor mijn vrouw gebruiken. Zij werkte als klassiek danseres. De disci pline van jarenlang dagelijks trainen, eist zijn tol; ze heeft versleten rugwervels. Daarom moet ze zorgvuldig met haar lijf omgaan en heeft ze letter lijk steun nodig. Voetzooltjes kunnen helpen. Voor mezelf heb ik niks nodig. Ik heb alles en kan doen wat ik wil. Dus dat doe ik ook. Want mijn moe der zei altijd al dat je laatste hemd toch geen zakken heeft." HOE VAAK GEBEURT HET? V&D vraagt zijn personeel salaris in te leveren. Net als veel andere bedrijven in zwaar weer. Moet je daarmee akkoord gaan? door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. A Hoe gaan BN'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huis houdboekje van een nationale bekendheid. Vandaag: Herman van Veen door Jan Vriend Herman van Veen foto HH Als de baas vraagt Volgens onderzoeksbureau Beren schot wordt het steeds gebruikelij ker dat bedrijven personeel om een loonoffer vragen. 1^014 vroeg 10 procent van de werkge vers het personeel salaris in te le veren. Werknemers in de bouw en de financiële wereld kregen het vaakst de vraag een lager loon te accepteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22