Freelancemarkt groeide in 2014 20 WERKEN MIJN BEDRIJF De Nederlandse freelancemarkt is vorig jaar met twaalf procent gegroeid ten opzichte van 2013. Aan het einde van het jaar stond de zogeheten Freelance Markt Index (FMI) op 240, terwijl de ze precies een jaar eerder 213 punten noteerde. De index geeft aan hoe de Nederlandse freelance markt zich ontwikkelt door met behulp van cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), de Algemene Bond Uitzendondernemin gen (ABU) en het aantal opdrachten op freelan- ce.nl samen te voegen. De FMI analyseert de ontwikkelingen op de free lancemarkt sinds 2009. De groei van de freelancemarkt is te danken aan de onomkeerbare maatschappelijke trend naar flexibilisering van de arbeid. Directeur Rob Ber gen van freelance.nl: „Zowel opdrachtgevers als opdrachtnemers willen flexibele projecten of werk. Het aantal freelancers en ZZP'ers neemt toe, omdat het werkaanbod groeit." De stijging in de freelancemarkt is traditiege trouw het grootst in de ICT-sector. Zo steeg het aantal 'software en applicatieklussen' voor on der meer softwareontwikkelaars met 2700, een stijging van maar liefst 24 procent. In de catego rie systeembeheerders en netwerkspecialisten kwamen er 1190 opdrachten bij (een stijging van 25 procent). Freelance.nl gaat er vanuit dat ook in 2015 de markt zal blijven aantrekken door de groeiende vraag naar flexibele arbeid en het lichte, econo mische herstel. Directeur Bergers verwacht dat de FMI stijgt van 240 naar 260 punten. Het CBS meet het economisch klimaat elke maand. De ABU presenteert elke vier weken het aantal gewerkte uren in de uitzendsector. Traditioneel is de uitzendsector de plek waar het eerste de ontwikkeling van de stijgende of dalende econo mie wordt gevoeld. Als er bij een ongeneeslijke ziekte geen verdere behandeling mogelijk is en het moment van afscheid nemen dichtbij komt, dan is het voor zowel de zieke als de naasten erg belangrijk dat de omgeving vertrouwd en veilig is. De meeste mensen geven er daar om de voorkeur aan om thuis te ster ven. Wanneer dit niet mogelijk is komt een hospice het dichtst bij de thuissituatie. Wij zijn hier te gast bij de bewoners", zegt verpleeg kundige Tamara Uitter- hoeve. In hospice Het Cla- rahofje in Goes spreek ik vier medewerkers, ze ko men onafhankelijk van el kaar met diezelfde opmerking. Het is geen toe val, het is ook niet afgesproken. Het is de essen tie van Het Clarahofje. Alles draait om de bewo ners die hier hun laatste levensdagen doorbren gen. En natuurlijk om hun naasten. Een hospice houdt de kwaliteit van het leven zo goed mogelijk in een bijna-thuis situatie. Er kunnen allerlei redenen zijn waardoor de laat ste dagen niet thuis kunnen worden doorge bracht. Een zorg die te intensief is, mantelzorg die te veraf woont of te zwaar wordt belast, of er kan bewust worden gekozen voor een hospi ce. „Het gaat er ons om dat mensen hier hun laatste dagen kunnen doorbrengen zoals voor hen belangrijk is. Elke keer hebben we een open blik en kijken we hoe hij of zij het wil", vertelt Jacomien Marinussen (52) uit Kloetinge. Jacomien is coördinator vrijwilligers van Stich ting Het Clarahofje. Iedereen is in welkom, on geacht de financiële situatie of levensovertui ging. Het hospice is er voor mensen die rust zoeken of die juist aanspraak willen. De zorg in Het Clarahofje is een samenspel van formele en informele zorg, van medewerkers van Zorgstroom en vrijwilligers van Stichting Het Clarahofje. „Het team is een combinatie van verpleegkundigen, huishoudelijk medewer kers, twee medisch adviseurs en een geestelijk verzorger van Zorgstroom en van professioneel opgeleide vrijwilligers en twee coördinatoren van Stichting Het Clarahofje. Iedereen heeft een intensieve training gekregen en maande lijks worden ervaringen uitgewisseld en de des kundigheid uitgediept", vertelt Jacomien. Ta mara: „Ons gemeenschappelijk doel is de zorg voor de bewoners. Dankzij de vrijwilligers kun nen we daar tijd aan geven." Zonder vrijwilli gers zou een hospice als Het Clarahofje niet kunnen functioneren. Vrijwilligers zijn gebon den aan privacyregels. Taken zijn divers, bijvoor beeld in werkgroepen, complementaire zorg en foto Thinkstock door John de Kok Mascha Koeman (44) Heinkenszand Huishoudelijke Dienst, Zorgstroom Mijn collega Annieta en ik runnen zes dagen in de week het huishouden. We komen bij de bewoners op de kamer en juist omdat we met hele dagelijkse dingen bezig zijn komen er hele mooie en soms intense gesprekken los. Je leert hier zoveel over het leven, het is mooi om een on derdeel te mogen zijn om het de bewoners zo aangenaam mogelijk te maken. Door het volgen van de basistraining en de feedback training heb ben wij geleerd om te gaan met de verschillende emoties van de bewoners. Thea Mandos(66) Heinkenszand Vrijwilliger, Stichting Het Clarahofje Net zoals de verpleegkundi gen en de huishoudelijke dienst hebben wij bij binnen komst een overdracht-over leg. Na de overdracht doen we een rondje langs de bewo ners om te informeren wat de behoeften zijn, of niet, als rust de behoefte is. Het is be langrijk dat de bewoners en hun naasten het goed heb ben, in een hospice past het systeem zich daarom aan de bewoners aan. Het hospice moet je zien als één groot huishouden, waar het voor ons het belangrijkste is om 'er te zijn'. Tamara Uitterhoeve (34) Kloetinge Verpleegkundige, Zorgstroom Naast de verpleegkundige ver zorging is een stukje begelei ding en een luisterend oor voor bewoners en ook familie erg belangrijk. We onderne men daarop ook actie, elke dag is er één. Er is 24 uur per dag een verpleegkundige aan wezig. Elk mens is uniek en komt anders binnen. In de laatste levensfase zijn men sen vaak het meest kwets baar, daarom zetten we alles neer naar de persoonlijke wens. Van familie horen we vaak hoe belangrijk die laat ste dagen zijn geweest. Bewoners hebben

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20