20 21 hospice het clarahofje Bewoners hebben de regie 22 23 LOONOFFER Minder salaris, maar wel een De burgemeesters van Haar lemmermeer en Zaanstad ruilden de afgelopen we ken van plaats. Ze werden zelfs beëdigd als waarne mend burgemeester. Max Boodie, oprichter en ei genaar van Banenruil.nl juicht de tijdelijke ruil toe. Hij hoopt dat het initiatief een ver volg krijgt en dat ambtenaren uit de twee gemeenten ook met elkaar van plaats rui len. De ondernemer verwacht dat het feno meen banen ruilen de komende jaren een grote vlucht zal nemen. „Onze droom is dat we ongeveer de helft van de flexibele ar beidsmarkt bereiken. Als dat lukt, heb je straks qua verkeersdrukte altijd het idee dat het zomer is." Waarom zou een Amsterdammer zijn werk doen in Den Haag, terwijl hij in Am sterdam (min of meer) dezelfde functie kan uitoefenen als hij van baan ruilt met ie mand uit Den Haag die in Amsterdam werkt? Veel banen zijn inwisselbaar en er zijn onnodig veel forensen: dat is de ge dachte achter de oprichting van veel banen- ruilwebsites. Banenruil.nl is de grootste website op dit gebied in Nederland. Maar Boodie erkent dat het concept van banen ruilen nog vrij Boodie becijferde dat in Nederland 1,2 miljoen potentiële ruilers zijn, die gemiddeld per dag 86 kilometer woonwerkverkeer kunnen besparen. onbekend is. Uit onderzoek - in opdracht van Banenruil.nl - door onderzoeksbureau Multiscope blijkt dat 52 procent van de on dervraagde werknemers een banenruil zou overwegen, vooral om minder reistijd kwijt te zijn. „Nederland heeft 7,3 miljoen werkenden. Bijna de helft daarvan bestaat volgens het CBS uit forensen, mensen die in een andere gemeente werken dan waar in ze wonen. Honderdduizenden Nederlan ders rijden iedere dag uren in hun auto of in de trein om naar hun werk te komen." Boodie heeft becijferd dat er in Nederland 1,2 miljoen potentiële ruilers zijn, die ge middeld per dag 86 kilometer woon-werk- verkeer kunnen besparen. Door er voor te zorgen dat veel meer mensen werken in de stad of regio waarin zij wonen, zullen de fi les afnemen - wat ook ten goede komt aan het milieu - en krijgen mensen meer tijd voor gezin, sport en hobbies. „Misschien dat we met Banenruil.nl wel het aantal echtscheidingen in positieve zin kunnen beïnvloeden." De afgelopen jaren heeft Banenruil.nl voor al gewerkt aan het opbouwen van een plat form. Boodie: „De focus lag op de technolo gie. We hebben daarin flink geïnvesteerd. Het product was nog niet af toen ons inves teringsbudget op was en we hebben er nog meer aan moeten uitgeven. Maar we zijn nu klaar om te gaan vliegen. Er zitten nu Tienduizenden mensen die jaarlijks met iemand anders van baan ruilen. Dat lijkt een utopie, maar kan dé oplossing zijn voor het fileprobleem én voor mensen die nieuwe uitdagingen zoeken. ongeveer 4500 mensen in de database, die we aan het aanvullen zijn." Op Banenruil.nl kunnen mensen zich in de etalage zetten, waarna door middel van slimme software een match kan worden ge maakt. „Daarnaast kunnen potentiële ba- nenruilers ervoor kiezen zich door een van onze experts te laten begeleiden." Banen ruil werkt ook in opdracht van klanten, on der meer een grote bank. „Daar wordt ons platform gebruikt om intern van baan te wisselen, zodat mensen nieuwe motivatie kunnen opdoen." Boodie hoopt grote partijen, zoals de rijks overheid, te kunnen interesseren voor zijn platform. „Zodat het Rijk niet zelf veel geld uitgeeft om een instrument te ontwikke len dat er al is." Ruud Loos van H&S Adviesgroep uit Alk maar merkt dat steeds vaker van baan wordt geruild. „Met name in de publieke sector, waar je te maken hebt met dezelfde arbeidsvoorwaarden en cao. Maar ik denk wel dat het verschijnsel zijn grenzen kent. Juist omdat de beweging van twee kanten moet komen." Tegen die grens liep secretaresse Brigitte (56) aan. Ze stond ingeschreven bij Banen- ruil.nl. Het bedrijf waarvoor ze werkte, ver kaste van Amsterdam naar Utrecht. „Ik heb altijd in de buurt gewerkt waar ik woon en vind het ook belangrijk dat mensen dicht bij huis werken. Vanwege mijn leeftijd zag ik banenruil als beste manier om een nieu we baan dichtbij huis te krijgen." Het mocht niet baten. Er meldde zich geen ruil- partner en inmiddels is ze haar baan kwijt. „Nu heb ik niets meer om te ruilen." door Roel van Leeuwen illustratie Pieter Hogenbirk De files zat? Ruil van baan! www.banenruil.nl;www.werkdichterbijhuis.nl www.kimspinder.nl;www.jobswop.nl reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19