66 ECONOMIE 17 AQUAPURGA Mest omzetten in gewilde mineralen: commerciële types ruiken goed geld, maar het is nog niet zo makkelijk. TE VERWERKEN MEST OVERSCHOT PER BEDRIJF A' Brabant Leefbaar HOEVEEL MEST WORDT ER DAADWERKELIJK VERWERKT? BOEKEL - Het was achteraf bezien een ongelukkig toeval. Vlak voordat deze krant onthulde dat bij mestverwerker AquaPurga van alles loos is, brachten Brabantse Statenleden een bezoek aan het bedrijf. Hagar Roijackers (Groen- Links) was de initiator van het bezoek aan de mestverwerker in het kleine Lithoijen. „Wij hebben daar een posi tief verhaal gehoord, maar dat is lo gisch. Er was een goede reden om het bedrijf te bezoeken. Mestverwerking is een hot item in Brabant. Alleen dit jaar al moet er 2,4 miljard kilo varkens- mest verwerkt worden. AquaPurga is al vroeg begonnen met een nieuwe manier om dit te doen." Het bedrijf uit Den Bosch bouwde af gelopen jaren verwerkingsmachines op diverse plaatsen in Brabant en is ook actief in het oosten van Neder land. Deze machines scheiden var kensmest in zuiver water en verschil lende reststoffen, die doorverkocht kunnen worden. Dat is tenminste de bedoeling. Deze week bleek dat diverse medewer kers ziek zijn geworden tijdens het werk met deze machines. Ze adem den zwaar giftige dampen in. Tijdens hun werk droegen ze niet de benodig de veiligheidskleding en gasmaskers. Ook kampt AquaPurga met grote fi nanciële problemen. Het leidt de aandacht af van de opga ve waar Brabant voor staat, net als Noord-Limburg en het veerijke oos ten van het land. Er is een groot mestoverschot, en dat heeft gevolgen voor het leefmilieu rond veehouderij en. Als alle mest op het land zou wor den uitgereden, belanden stoffen als fosfaat en ammoniak in de bodem en het water en verwoesten daarmee de natuur. Daarom heeft staatssecretaris Dijks- ma boeren verplicht om een deel van het mestoverschot - het deel van de mest dat niet op een verantwoorde wijze kan worden uitgereden - op een andere manier te verwerken. Dat moet bijvoorbeeld door een machine, of door export naar het buitenland. De percentages lopen elk jaar op, met als einddoel om in 2017 het hele over schot op een alternatieve manier te verwerken. Dit biedt kansen voor mestverwer- kers. En dat verklaart voor een deel waarom Bèr Sweering, directeur van AquaPurga, ondanks alle ellende nog steeds veel perspectief zegt te zien voor zijn onderneming. „Met de juis te technologie is het mestoverschot op te lossen. Wij zetten mest om in restproducten die waardevol zijn om dat ze kunstmest kunnen vervangen." Toch is er nog een gapend gat tussen de droom - geld verdienen door mest te verwerken tot waardevolle grond stoffen - en de daadwerkelijke realisa tie. Roijackers: „De installatie in Lit hoijen, die wij bezochten, draaide wel. Maar het viel me meteen op hoe weinig uitgekristalliseerd de techniek nog is. Ze zijn echt nog bezig met de innovatie zelf, we staan aan het begin. Dat maakt dat ik er niet gerust op ben dat er snel een oplossing is voor de enorme hoeveelheden mest die ver werkt moeten worden." AquaPurga is niet de enige partij met plannen. Zo wil het Duitse bedrijf RMS in Groenlo, Venlo en Moerdijk grote fabrieken bouwen, waar mest in energie wordt omgezet. Daartegen be staat lokaal flink verzet. In Groenlo werd vorige maand de actiegroep Me- gamestvergister Groenlo Nee opge richt. Ook in de Brabantse plaatsen Asten en Landhorst wordt geprotes teerd tegen mestfabrieken. Hoe groter de geplande fabriek, hoe feller omwo nenden en milieugroepen te hoop lo pen tegen de vergunning. Het Planbureau voor de Leefomgevin gen en de Universiteit van Wagenin- gen constateerden vorig jaar dat er weliswaar veel plannen zijn, maar dat er in de praktijk nog weinig van te recht komt. Daarmee dreigt een pro bleem voor boeren. Zij moeten im mers een steeds groter deel van hun mestoverschot laten verwerken. Een gat in de markt, waar allerlei par tijen nu in springen. „Je ziet nu veel regionale en lokale mestverwerkingsinitiatieven ont staan", zegt Wiebren van Stralen van landbouworganisatie LTO. „Die bou- Een markt in ontwik keling is voor dit soort figuren een paradij's wen geen grote mestfabriek, maar zet ten een machine neer in een loods bij een varkenshouder of loonwerker." Die kan van een coöperatie zijn die is opricht door een stel buurboeren die samen hun mest willen verwerken. Maar ook ondernemers van buiten de sector ruiken kansen. Zo hebben de directeuren van Aqua Purga geen wortels in de agrarische sector. Volgens hun CV's waren ze consultants bij grote bedrijven. „Dat soort commerciële types lopen veel rond in het mestverwerkingswereld je", zegt Theo Duteweerd van varkens houdersorganisatie NW. „Een markt in ontwikkeling is voor zulke figuren een paradijs." Ondernemers die in mest het nieuwe goud zien, komen echter van een kou de kermis thuis. Technisch blijkt het nog niet zo makkelijk om gewilde stoffen te halen uit mest. Zo kan een van de restproducten waar gouden bergen aan worden toe gedicht, mineralenconcentraat, nog lang niet tippen aan kunstmest. Voor alsnog levert het goedje daarom wei nig op, terwijl de techniek om mest tot herbruikbare grondstoffen te recy clen relatief duur is. Simpele verwerkingsmethodes blij ven de concurrentiestrijd daarom voorlopig winnen, denkt Van Stralen. Mest mag worden geëxporteerd als die simpel een uurtje is verhit. „Dat is stukken goedkoper, want daar heb je geen dure installatie voor nodig. In Duitsland, Frankrijk en verder naar het oosten en zuiden, in gebieden met schrale akkerbouwgrond en wei nig vee, is daar nog altijd behoorlijk veel vraag naar." ZATERDAG 31 JANUARI 2015 Minder f, mest OOST REST NL Mestaanvoer naar operationele installaties (in miljoenen kg fosfaat) varkensmest rundermest pluimveemest 0 4 8 12 16 infographic RV/DPd bron BMA De Partij voor de Dieren voert actie tegen de komst van een mestfabriek in het Brabantse Landhorst. foto Ed van Alem >2013 tir Cashen met mestverwerking is voorlopig nog een droom door Annemieke van Dongen en Sander van Mersbergen Theo Duteweerd, NVV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17