VERDIEPING 15 De hakken gaan in het zand. Cartoonis ten, striptekenaars, scenarioschrijvers en uitgevers uit de hele wereld zijn niet van plan om een toontje lager te zingen nu acht re dactieleden van het blad Charlie Heb- do zijn doodgeschoten. De stemming op het International Comics Festival in Angoulême is er een van vastbeslo tenheid. „Wij zullen niet wijken." Het grootste stripfestival van Europa, dat jaarlijks in de Franse stad wordt ge houden, valt drie weken na de aansla gen in Parijs. Angoulême is een plaats waar de straten namen dragen als Rue Hergé en Rue Goscinny, waar huizen beschilderd zijn met stripfiguren en bijna iedere winkelier een plakkaat met 'Je suis Charlie' voor het raam heeft hangen. Het is het mekka van de stripwereld. Dit jaar verwacht de organisatie van het vierdaagse festival - dat donderdag begon - 200.000 bezoekers, een re cord. Uit 17 landen zijn 750 journalis ten naar de stad gekomen. De direc teur van het festival, Franck Bondoux, beseft dat de enorme belangstelling het gevolg is van Charlie Hebdo. „De aanslag heeft iedereen wakker ge schud. Angoulême was altijd een festi val waar humor, fantasie, avontuur en mooie tekeningen centraal stonden. Dat is voor altijd veranderd. Voortaan is verantwoordelijkheid een onderdeel van Angoulême. Wij voelen ons ver antwoordelijk voor het vrije woord. Dat dragen we vanaf nu nadrukkelijk uit. We publiceren wat we willen en laten ons niet tegenhouden." Bondoux laat het niet bij woorden. Geen zelfcensuur op het festival en er is een nieuwe prijs, de Charlie Hebdo prix de liberté d'expression, voor talent volle striptekenaars in landen waar het slecht gesteld is met de vrijheid van meningsuiting. „We moeten de democratie niet laten vallen. Daar draait het om. Democratie betekent vrijheid, een samenleving waar zwart en wit, joden, moslims en christenen naast elkaar kunnen leven. Het is nu tijd om je daar sterk voor te maken." Voorlopig moet de democratie op het festival flink verdedigd worden. De straten zien blauw van de politie. Een omroeper laat via speakers weten dat mensen geen tassen, rugzakken of pakjes onbeheerd mogen achterlaten. Bij iedere expositie moeten alle bezoe kers langs de metaaldetector en wor den de tassen geopend. Zelfs kinderen staan in de rij om de armen omhoog te heffen voor de detector. Een vrouw in de rij vindt het niet erg. „Het is op dit moment het beste wat je kunt doen. Het festival moet doorgaan. We moeten niet toegeven aan een paar ter roristen." Ook voor Le Lombard, de grote Bel gische uitgeverij van onder meer Kuif je, Bernard Prince en Thorgal, veran dert er niets, zegt André Querton van het uitgeefteam. „Wij brengen strips voor de hele familie uit. Le Lombard is niet provocerend. Wij zijn middle of the road, maar wij houden ook van beeld. En daar zijn de salafisten tegen. Net zoals de protestanten vroeger in Nederland. We zijn 100 procent soli dair met de collega's van Charlie Heb do. Dat geldt voor al onze tekenaars." Het festival heeft de speciale tentoon stelling over het tijdschrift Charlie Hebdo buiten het centrum van de stad geplaatst, in een museum aan de andere kant van de rivier de Charente. Alle exposities staan aangekondigd op enorme banners, maar de naam Char lie Hebdo staat er niet op vermeld. Om geen belangstelling van kwaadwil lenden te trekken, is zelfs aan de bui tenkant van het gebouw niet te zien dat hier het eerbetoon aan het anar chistische blad wordt gegeven. Na de gebruikelijke controle stuit de bezoeker op zes leden van de mobiele brigade. De breedgeschouderde man nen kijken speurend rond. Bij de in gang van de zaal volgt een tweede con trole. Op de expositie is de geschiede nis van het blad in chique glazen vitri nes ondergebracht. Bezoekers lopen eerbiedig rond. De Vlaamse uitgever Johan Stuyck krijgt er 'een vreemd ge voel' bij. „Charlie Hebdo heeft nu eeu wigheidswaarde gekregen. Dit past to taal niet bij de geest van het blad. Het is ineens een artistiek product gewor den terwijl het eigenlijk niets meer dan een weggooikrant was." ZATERDAG 31 JANUARI 2015 door Rob Musters Guillaume Penchinat en Jean-Francois Biguet De fwee jonge Franse cartoonisten Guillaume Penchinat (rechts) en Jean-Francois Biguet, beiden 28 jaar oud, vinden het opmerkelijk dat rechtse politici ineens op de bres staan voor het links-anarchistische blad Charlie Flebdo. Biguet: „Op het eerste gezicht denk je dat de rechtse politici pu blicitair gezien een graantje willen meepikken, maar in feite wordt de vrijheid van meningsuiting zowel door links als rechts gekoesterd. In de landen waar de moslims vandaan komen, bestaat die vrijheid meestal niet. Wij willen die vrij heid hier. Zo zitten we in elkaar." Penchinat:„Uiteraard waren we geschokt door de aanslagen, maar nu, na een paar weken, denk ik dat zelfs extreem geweld niets verandert. Er zijn altijd politieke en geëngageerde cartoons geweest en dat zal ook in de toekomst zo blijven." Biguet en Penchi nat brengen het blad Radio as Paper uit. Biguet: „Het was een magazine van een radiostation dat vol stond met strips. Toen het station failliet ging, zijn we doorgegaan met het blad." Miguel Montenegro Cartoonist Miguel Montenegro uit de Portugese hoofdstad Lissabon vreest dat de wereld veranderd is na de aanslagen in Parijs. Montenegro: „Ik hoop dat de regeringen niet in een kramp schieten en de beveiliging nog verder opvoeren. Het is zeer onprettig als er overal camera's hangen en als de geheime dien sten mijn mail checken. Het gevoel dat je in de gaten wordt gehouden. Hier op het festival ook. Bij iedere expositie moet je langs een metaaldetector en moet je je tas openmaken. Ik haat dat." Montenegro maakt historische strips en humoris tische cartoons. Hij heeft werk gemaakt voor het Amerikaanse Marvel Comics en timmert nu aan de weg met de strip Psychoducks. Montenegro: „Ik ben afgestudeerd als psycholoog en ik vind het grappig om met dat thema te spelen. Mijn strips zijn niet bele digend. Charlie Hebdo is niet mijn stijl. Het blad heeft een slechte smaak, vind ik, maar heeft wel recht op die slechte smaak. Ik denk dat cartoonisten overal ter wereld op dezelfde voet doorgaan. We blijvenJ voor de vrijheid van meningsuiting staan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15