Italiaanse steden vrezen de 'waterbom' „lezier voor iedereen vanaf 0 jaar- Reusachtig veel p „fiiii speciaa^wintertane^ vo,wa8Mnen e 5,00 Kinderen (3 t/nm* i MiNi flUNDi BUITENLAND 13 SS* Pretpark Miniatuur Walcheren 0-4 Land Indoorspeeltuin De uitspraak is van schrijver-jour nalist Indro Montanelli, die zich verwonderde over hoe zijn landge noten de mooiste plaatsen bedek ten met cement en zich vervol gens verbaasden over hoe rivieren en modderstromen dood en ver derf zaaiden. Montanelli deed zijn uitspraak in 1966. Delen van Italië staan regelmatig onder water. Het gebeurt elk jaar, te vaak om het te negeren. De re gen is intens, bombe d'acqua (wa- terbommen) veranderen rivieren in luttele minuten in woest kol kende massa's water. Aardver schuivingen zijn aan de orde van de dag. Het gebeurt overal, maar Genua en omgeving worden tel kens het zwaarst getroffen. Drie keer stond de stad van Co lumbus de afgelopen maanden on der water. Het leidt tot woede en verontwaardiging, maar ook, voor het eerst, tot de pijnlijkste aller vragen: hebben al die wonder mooie Italiaanse steden en dor pen, gebouwd op veelbezongen maar onmogelijke plekken, nog wel toekomst? Moeten ze niet worden verlaten, of afgebroken? Geoloog Fabio Luino van het on derzoeksinstituut CNR be- 1K w schermt de voorvaderen. „Men was vroeger niet dom, en wist waar wel en waar niet een huis neer te zetten." Een stad als Genua, ongeveer zo groot als Amsterdam, maar inge klemd tussen zee en bergen, was een (machtige) parel en in even wicht. Totdat in de jaren '60 een onvoorstelbare bouwwoede zich meester maakte van de Genue- zen. Ongetwijfeld onder invloed van het 'economisch wonder', ont stond een gevoel van almacht. Niet alleen werden hele nieuwe wijken met afzichtelijke flats op kleine hellingen gepropt, ook werd vlak naast en zelfs op rivie ren gebouwd. De Bisagno, een ri vier die in de vlakbij gelegen Apennijnen ontspringt, werd goeddeels gekanaliseerd en loopt de laatste kilometers tot aan zee zelfs in een tunnel. De Bisagno zorgt al decennia voor enorme problemen, ook omdat onderhoud niet populair is en af val zich ophoopt in de tunnel. Bij elke piena (een 'volle' rivier) vlie gen de putdeksels je letterlijk om de oren en stromen bovenliggen- Door de bouwwoede en het slechte waterbeheer ontstaan er regelmatig overstromingen de wegen vol. Projecten om de druk in regentijd letterlijk van de ketel te kunnen halen, zijn blij ven liggen. Genua is symbool geworden van alle waterellende, maar een stad als Milaan is niet veel beter af. De rivier de Seveso verdwijnt, een maal in Milaan aangekomen, in een smalle trechter en loopt ver der ondergronds. Negentien kilo meter onder volgebouwde wij ken, zonder afvoer, zonder verbin dingen met het riool. Deze herfst stonden de straten blank, maar ook afgelopen zomer ging het mis. Sinds 1976 waren er 120 over stromingen. Wat te doen? Franco Gabrielli, hoofd van de Burgerbescherming en de man die bij elke emergenza moet opdraven, heeft het geloof in de politiek verloren en advi seert de Italianen zich aan te pas sen: „Ga niet meer in een kelder wonen en zorg dat je huis boven een uitgang heeft." Het klinkt als de nederlaag toege ven, maar het kan erger, want de geoloog Fabrio Luini ziet maar één oplossing: „Maak hele stads wijken met de grond gelijk. Het enige alternatief is hopen dat het nooit meer regent." Premier Renzi is gealarmeerd en hoopt op 8 miljard uit de nieuwe pot van EU-baas Juncker 'om Ita lië in veiligheid te brengen'. In to taal denkt hij 44 miljard nodig te hebben. Of hij gaat voor die drasti sche variant van slopen is nog niet bekend. Mini Mundi trakteert... Een heerlijke bolus bij de koffie! Mini Mundi ZEP Middelburg Podium 35 0118 471010. Kinderfeest, schoolreis, familiedag of een dagje er op uit met vrienden, alles is mogelijk bij Mini Mundi! Zelfs een jaar lang onbeperkt genieten van het park met de jaarkaart of familiekaart. Kijk op de site voor meer informatie - www.minimundi.nl ZATERDAG 31 JANUARI 2015 door onze correspondent Eelco van der Linden GENUA - 'Nadat God Italië had ge creëerd als de Tuin van Europa, rea liseerde hij zich te hebben overdre ven. Daarom zette hij er als tuin mannen de Italianen in.' Inwoners van Genua helpen bij het opruimen van de modder na een overstroming, afgelopen oktober, foto HH mm MUNDi Bij inlevering van deze bon. Geldig tot 31 maart -1 bolus per bon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13