Hongaren: EU bemoei je vooral met ons! 12 BUITENLAND Surinamers die met klachten bij de huisarts komen, kunnen er baat bij hebben als de arts meer van winti weet. PARAMARIBO - Een dokter heeft niet altijd een medische verkla ring voor de klachten van een pa tiënt. Maar diezelfde arts kan dan verder praten met zijn patiënt over culturele achtergronden van het lichamelijke ongemak, of zelfs over winti (het traditionele Af- ro-Surinaamse geloof in bovenna tuurlijke wezens). Het is voor dokter Willy Völke, al meer dan 33 jaar huisarts in de Amsterdamse Bijlmer, niet meer dan vanzelfsprekend. Veel van zijn patiënten zijn van Surinaam se afkomst. „Als arts is het belang rijk daar rekening mee te hou den", zegt Völke. Hij weet uit ervaring dat winti in Nederland nog veel aanhangers heeft en dat dit geloof de gezond heid kan beïnvloeden. „Doordat Surinamers meestal heel goed geïntegreerd zijn en de taal prima spreken, ontgaat het je soms dat ze hun eigen cultuur hebben." Völke heeft in de afgelopen jaren geleerd wat winti is en wat de ge volgen kunnen zijn. Hoe de gees ten van overledenen - volgens de patiënt - voor ziekte kunnen zor gen. Toch wist hij het er het fijne nog niet van. Omdat hij ook bij collega's merkte dat ze behoefte hadden aan meer kennis over de specifieke Surinaamse cultuur en de gezondheidssector, besloot hij een studiereis naar Suriname te organiseren. Nu de artsen terug zijn, plukken ze duidelijk de vruchten van hun reis, weet Völke uit reacties. „Als ze geen duidelijke lichamelijke oorzaak kunnen vinden voor een klacht, kunnen en durven de col lega's nu veel sneller winti als mo gelijke oorzaak te noemen. Patiën ten voelen zich daardoor veel be ter begrepen, er ontstaat sneller een gesprek. En dat is belangrijk." De studiereis is in Suriname bege leid door NAKS, een organisatie die zich inzet voor bevordering WAT IS WINTI? en behoud van de Afro-Surinaam- se cultuur. Voorzitter Siegmien Staphorst was blij met het Neder landse initiatief. Ze is zich daar door weer gaan realiseren dat ook veel artsen in Suriname te weinig van winti weten of het zelfs afwij zen. „Er heerst nog een taboe. Dat is vaak het gevolg van de kolonia le periode waarin de traditionele cultuur en het geloof werd afge wezen. Dit werkt nog door in de huidige opvoeding. De afwijzing door enkele kerkgemeenschappen speelt ook een belangrijke rol", zegt Staphorst die wel een licht puntje ziet in het besluit van de Surinaamse regering om winti of ficieel te erkennen. NAKS wil winti uit de taboesfeer te halen. Een manier om dat te doen is het organiseren van cultu rele activiteiten en workshops. Door het Nederlandse bezoek is het bestuur op het idee gekomen om ook Surinaamse doktoren en andere belangrijke gezondheids werkers uit te nodigen. NAKS hoopt op 'gedachtewisselingen' over het combineren van de tradi tionele en Westerse geneeswijzes. „Ik weet uit ervaring dat een deel van de patiënten, vooral die met psychosomatische klachten, daar het meeste baat bij hebben. Vaak hebben klachten een winticompo nent. Het grootste effect in de be handeling wordt bereikt wanneer er sprake is van een gezamenlijke aanpak van psychiater, psycho loog en huisarts", zegt Siegmien Staphorst. Aan die Europese gezindheid van de premier valt te twijfelen. Hij zoekt toenadering tot Rusland en wil deze maand een bilaterale af spraak maken over gasleveranties. De relatie met Brussel staat daar entegen al jaren in het teken van conflicten. Orban ontvangt deze maand zowel de Duitse bondskan selier Merkel als de Russische pre sident Poetin. „Hij verdedigt openlijk de 'niet-li- berale democratie", zegt Balaszs Gulyas, mede-organisator van de demonstratie. „Van persvrijheid tot corruptie: de regering neemt het niet nauw met de waarden waar Hongarije voor tekende toen het lid werd van de EU. Wij wil len laten zien dat we een Euro pees Hongarije willen en we wil len de EU oproepen actiever te zijn om te zorgen dat Hongarije zich aan de regels houdt." Of Merkel maandag tijdens haar bezoek die nieuwe assertiviteit toont, is de vraag. Zorgen over Hongarije zijn er zeker, maar openlijke kritiek op een collega, die bovendien Brussel en Moskou tegen elkaar uit kan spelen, is iets anders. Bovendien is Orban er een meester in om buitenlandse kritiek om te zetten in binnen landse populariteit. Merkel zal zich de vorige keer her inneren dat ze zorgen uitte. In Juist de gewone mensen in Hongarije kiezen voor Brussel en niet voor Moskou 2013 zei ze 'niet direct de cavale rie' te willen sturen om Honga rije de les te lezen. Mooi, betoog de Orban met een verwijzing naar de Tweede Wereldoorlog, want de vorige keer stuurde Duitsland tanks. Gulyas wil een signaal geven dat juist gewone Hongaren kiezen voor Brussel en niet voor Moskou. Hij organiseerde in oktober een protest tegen een internetbelas- ting. Die demonstratie bracht honderdduizend mensen op de been en Orban moest bakzeil ha len. Het wordt moeilijk om dat succes te herhalen, beseft Gulyas. Het internetprotest was een sim pel thema, brede lagen van de be volking waren ertegen. Nu de the ma's lastiger worden, neemt de verdeeldheid toe. Orban heeft nog altijd veel steun, al zeggen peilingen dat zijn aanhang afkalft. Dat kan blijken bij een tussentijd se verkiezing later deze maand, waarbij alle tegenstanders van Or ban één kandidaat steunen. Als die wint, is de premier zijn super meerderheid van tweederde in het parlement kwijt. Gulyas vindt het in ieder geval tijd voor meer protesten. „De stemming was verlamd door het idee dat je toch niets kon doen te gen Orbans populariteit. Succesvol le demonstraties helpen die stem ming veranderen." Links een winti-ritueel uitgevoerd door een sjamaan in een woning in Amsterdam. Rechts een winti-altaar in Rotterdam, voor het brengen van offers, foto Teake Zuidema en Hans van Rhoon/HH door geest van voorouder Ziek door onze correspondent Annelies Brinkman Winti is een religie die is ontstaan uit de godsdiensten van West-Afrikaanse sla ven die bij Neder landse plantagehou ders in Suriname moesten werken. Volgens de religie zijn er meerdere go den ('winti') die heer sen over de aarde en de mens. Deze bo vennatuurlijke we zens zijn door Ana- na, de god der go den, geschapen. Ook spelen de voor ouders een belangrij ke rol in het tegen woordige leven van een mens. Een winti-gelover kan met behulp van een tussenpersoon zijn of haar winti op roepen om proble men op te lossen. Een van de winti is de yorka, dat is de geest van een overle dene. Die beschermt de familie, maar be straft ook wange drag in die familie. Een niet-verwante yorka heeft bijna al tijd een negatief ef fect op personen. door onze correspondent Joost van Egmond BELGRADO - Hongarije zit op de wip tussen de EU en Rusland. Het land krijgt de komende weken vol op aandacht van allebei. Tegenstan ders van premier Viktor Orban be leggen daarom morgen een grote demonstratie om hun Europese ge zindheid te benadrukken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12