'Dossier Vlissingse strandpost is zootje' Rampnacht in met peren en Bijbel SERVICE 43 3D ni ken werk Dat gaf Pim Kraan het college donderdagavond mee tijdens de raadsvergadering. Het POV-raadslid kreeg onlangs onder bewaking van een ambte naar vertrouwelijk inzicht in het dossier. „De toestand van het dos sier is erbarmelijk: het is niet com pleet, niet categorisch ingedeeld, niet chronologisch en inconsis tent in presentatie. Er ontbreken diverse cruciale stukken en er is een tijd gat van veertien maan den in de documentatie." Wat Kraan wel heeft kunnen le zen, is dat de oorspronkelijk be grote kosten van 125.000 euro voor een strandpost op de Nolle- dijk zijn verviervoudigd, én dat dat al lang bekend is. „Al in 2010 is ambtelijk opge merkt dat de significante over schrijding van het budget zal moe ten worden voorgelegd aan de raad om rechtmatig het geld te verkrijgen. Die opmerking is gene geerd, de raad is niet op de hoog te gebracht én er is niet om extra geld gevraagd. De meerkosten zijn daarna alleen maar opgelo pen." De POV vindt dat de onderste steen boven moet komen. „Het manipuleren van dossiers, het on rechtmatig uitgeven van geld, het weghouden van vitale informatie bij de raad over meerdere jaren en meerdere incidenten kan niet af gedaan worden met de summiere verklaringen die wij tot op heden hebben ontvangen." Daarom, zei Kraan, kan het colle ge nog meer vragen verwachten. Op details kon Kraan vanwege ver trouwelijkheid niet ingaan. „Maar de strekking is helder: met dit dos sier zijn we nog niet klaar." Andere raadsleden knikten in stemmend en hadden aan het be toog niets toe te voegen. Nee, de noodklok heb ben ze niet gehoord. Dat had temidden van het nachtelijke stormgebruis van de Februariramp in 1953 ook niet gekund. In de eerste plaats omdat ze ver van de dorpen af woonden in de Westkerkepolder ten wes ten van Oud-Sabbinge, oftewel het Oudeland. Het was het zesde zintuig dat de vrouw waarschuw de. ,,'t Sneeuw,t geloof ik", sprak ze toen ze, wakker geworden, 's nachts het duister in blikte. „Nee, dat is het water!", conclu deerde haar man, die eveneens was ontwaakt. Hij had in 1944 de innundatie van Walcheren meege maakt en was zodoende onmid dellijk bij de les. Dat was het begin van hun red ding. De man bracht de vrouw snel naar zolder. Daarna bracht hij de pan met stoofpeertjes voor zondag, een olielampje, de trouw foto en de Bijbel in veiligheid. Het hoognodige zogezegd. Het water steeg tot 1.80 meter en de meubelen bonkten tegen de zoldervloer. Voor het raampje gaf het olielampje een zwak schijnsel in de Rampnacht. De volgende dag kwam er red ding. Nadat het zolderraam was uitgebroken kon de hoogzwange re vrouw er door. Ze kregen on derdak in een boerderij in de Oude Jacobpolder, niet ver van Le- wedorp. Elders in het rampgebied werden mensen dodelijk verrast in hun slaap. Anderen werden gewekt door de eerder aangehaalde nood klok. Vanaf de middeleeuwen was het immers gebruik om de kerkklok(ken) te laten beieren bij naderend gevaar. Dat kon een vij andelijk leger wezen, maar dus ook het water. Tegenwoordig moeten bij drei gend gevaar alarmsirenes het werk doen. Ze zijn hoorbaar tot ver in het buitengebied. Voor de sirenes gaan loeien is de bood schap in onze dagen trouwens al lang verspreid via twitter en ande re media. Het begrip 'de noodklok luiden' gebruiken we nu vooral figuurlijk wanneer iemand alarm slaat over nare dingen. Zo iemand noem je een klokkenluider. Had de vrouw uit dit verhaaltje nu 62 jaar geleden niet figuurlijk de noodklok geluid, dan was mijn vrouw waarschijnlijk niet gebo ren. Bedankt lieve moeder! ZATERDAG 31 JANUARI 2015 door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Het dossier van de strandpost is een zootje: belangrij ke documenten ontbreken en er zit een gat van veertien maanden in de correspondentie. Bovendien pak ken de kosten voor de gemeente Vlissingen vier keer zo hoog uit als oorspronkelijk begroot. en carnavalsfeesten door Willem Staat Koos Meulenberg schrijft deze week in haar column voor Monni kenwerk over de Actie Kerkbalans. De inzet van vrijwilligers bij het rondbrengen en ophalen van de enveloppen blijkt hier onbetaal baar. Persoonlijk kerkenwerk dat de ziel van de gemeente vormt. www.pzc.nl monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 101