Kangoeroe en steenbok mogen in tuin blijven pSminuïr6" Is Van der Meijden wel een echte waakhond? 8 BINNENLAND NAAIEN Naaien is terug van weggeweest. Het programma Door het oog van de naald past precies in deze trend. Deelnemers moeten van een pa troon een uniek kledingstuk ma ken en worden daarin streng be oordeeld door een vakjury. De kijkcijferverwachtingen waren hooggespannen, zeker omdat het op het oog even kneuterige Heel Holland Bakt een groot succes is gebleken. De vaste gasten en medewerkers van Louise's Naaicafé in Veghel zaten gisteravond in ieder geval, tijdens de eerste uitzending, aan de buis gekluisterd. „Het Bruine Team komt bij ons uit de regio, dus we moeten wel!", zegt eigena resse Mirjam de Vries. „En we le veren de stoffen uit het program ma. Als mensen zien wat daar ge maakt wordt, willen ze dat ook." Naaien is helemaal terug van weg geweest. Het is onder meer te merken aan de naaicafés die de laatste jaren overal in Nederland opduiken. Het zijn ateliers waar je voor een klein bedrag per uur ach ter een lock- of een naaimachine kunt kruipen om er een zelfge maakte jurk, kussenhoes of quilt deken in elkaar te zetten. Als je er even niet meer uitkomt, kunnen de medewerkers je verder op weg helpen. De Vries heeft er geen moment spijt van gehad dat ze twee jaar ge leden een naaicafé is begonnen. „Het is hier altijd heel druk, voor al doordeweeks. En het leuke is dat niet alleen vrouwen van der tig, veertig jaar langskomen. Er is VEGHEL - Ooit was zelfgemaakte kleding bijna een vanzelfspre kendheid. Huisvrouwen in de ja ren zestig en zeventig naaiden nog dat het een lieve lust was, voornamelijk om geld uit te spa ren. Maar een decennium later was het alweer niet meer zo cool om een broekrok te dragen die je moeder in elkaar had gezet. En nu mag het dus ineens weer. „Mensen zeggen nog wel eens: naaien, dat is toch kneuterig of saai? Echt iets voor mijn oma! Maar dat is het dus niet", zegt Ni- colette van Dam, presentatrice van het tv-programma Door het oog van de naald. Staatssecretaris Sharon Dijksma van Economische Zaken heeft de ze soorten geschikt bevonden als huisdier. Ze staan op een lijst van honderd diersoorten die gisteren is gepubliceerd. Dieren die op een tweede lijst staan, mogen vanaf 1 februari alleen nog worden gehou den als aan bepaalde voorwaar den is voldaan, zoals een verblijf waaruit ze niet kunnen ontsnap pen. Op die lijst staan naast bij voorbeeld de bergzebra een aantal eekhoorn-, stekel varken- en wratten zwijnsoorten. Dan zijn er nog hon derden zoogdier soorten die niet op de zogenoemde po- sitieflijst staan, waaronder verschil lende soorten spies herten en muntjakher- ten. Die zijn volgens de staatssecretaris niet geschikt om in gevangenschap bij liefheb bers thuis te leven. Vanwege hun welzijn, of omdat ze een gevaar vormen voor mensen, dieren of planten wanneer ze ontsnappen of in de natuur worden losgela ten. Wie nu een dier heeft dat niet op de lijst staat, mag dat houden tot het beest overlijdt. Maar er mag niet meer mee worden gefokt. Over de huisdierenlijst is meer dan twintig jaar gesteggeld. Vol gens Dijksma worden in Neder land ongeveer driehonderd ver schillende zoogdiersoorten als huisdier gehouden. „Lang niet al le dieren zijn daarvoor geschikt. Daarom stellen we daar nu paal en perk aan. Sommige dieren kun nen aantoonbaar niet gehouden worden, dus moeten we ook stop pen met het toestaan ervan." Liefhebbers van die beesten den ken daar anders over. Het Plat form Verantwoord Huisdierenbe- zit, waarin zo'n 75.000 hobbydie- renhouders zijn verenigd, vinden dat je bijna elk dier in gevangen schap kunt houden, mits je ze on der andere de juiste voeding en omgeving biedt. Ze zijn dan ook van plan om massaal bezwaar aan te tekenen tegen de lijst, zegt se cretaris Ed Gubbels. „Dijks ma kan de komende tijd veel post van ons verwachten." De lijst is overi gens nog niet defi nitief. Komende maanden worden nog zeker hon derd diersoorten beoordeeld. In de toekomst moeten er ook vergelijkbare lijsten komen voor vogels en reptielen. Een enorme klus, omdat daarvan duizenden soor ten zijn. Om te controleren of houders van bijzondere zoogdieren aan de voorwaarden voldoen en niet toch stiekem blijven fokken met soorten die binnenkort verboden zijn, worden zij verplicht hun die ren te registreren. De Dierenbe scherming, politie en Nederland se Voedsel- en Warenautoriteit moeten dat gaan controleren. DEN HAAG - Detailhandel Neder land, de ANWB en de Consumen tenbond willen dat automobilis ten per minuut kunnen betalen voor het parkeren van hun auto. Omdat gemeenten of bedrijven dat niet snel genoeg invoeren, wil de PvdA het wettelijk regelen. Maar het is nog geen uitgemaakte zaak of het initiatiefwetsvoorstel voldoende steun krijgt vandaag in de Tweede Kamer. Zo wil coali tiepartner WD nog niet zeggen wat ze van het voorstel vindt. Uit berekeningen van Detailhan del Nederland van twee jaar terug bleek dat automobilisten gemid deld 14 procent te veel betalen, doordat de garages hen per uur la ten betalen. Dat is oneerlijk en on nodig, aldus de PvdA. „Ik had die functie niet geaccep teerd als ik er niet van overtuigd was dat de inspectie volstrekt on afhankelijk kan werken", zei Van der Meijden gisteren tijdens de hoorzitting over de Groninger gas winning in de Tweede Kamer. „Bent u écht onafhankelijk?", had kamerlid Liesbeth van Tongeren (GroenLinks) hem even daarvoor gevraagd. Het Staatstoezicht op de Mijnen heeft de opdracht te controleren of de gasproductie op maatschappelijk verantwoorde wijze verloopt. In Groningen twijfelt men volop aan de onafhankelijkheid van de oud-Shell-topman. Van der Meij den volgde vorig jaar de kritische Jan de Jong op, midden in de tu multueuze discussie over de gas winning en de steeds hevigere aardbevingen. De Jong adviseerde begin 2014 de gaskraan stevig dicht te draaien. Volgens hem on derschatte de NAM de aardbe vingsrisico's. „Verlaging van de gasproductie neemt het risico niet weg, maar verlaagt de kans op meer en zwaardere aardbevin gen per jaar wel, en wel evenredig", zei hij. Nog geen halfjaar na zijn advies ging hij met vervroegd pensioen. Ge dwongen, zegt de Groningse geruchtenma chine, iets wat het Staatstoe zicht ontkent. Een jaar na dat kritische advies heeft de toezicht houder haar toon opvallend gema tigd. „Het is niet aan ons om te zeggen: doe er maar eens 10 mil jard af', zei Van der Meijden giste ren tijdens de hoorzitting. „We kunnen daar geen onderbouwing aan geven. Het enige wat we we ten, is dat minder productie leidt tot minder bevingen. We weten dat we aan de gaskraan moeten draaien, maar we weten niet hoe ver." De Groningse verdenkingen wor den gevoed door het nog altijd ge heime rapport van de Onder zoeksraad voor de Veiligheid dat onlangs uitlekte. Daarin staat on der meer dat de inspectie te wei nig kritisch is. Die kritiek heeft vooral betrek king op de periode vóórdat Van der Meijden aantrad. De onder zoeksraad vindt dat de toezicht houder veel eerder had moeten aandringen op onafhankelijk we tenschappelijk onderzoek. Twee leerlingen uit Best krij gen les in Louise's Naaicafé. foto Dolph Cantrijn/HH Comeback van door Lilian Dominicus door Annemieke van Dongen DEN HAAG - Heeft u een bergkan- goeroe, nerts, witbuikegel of bezoargeit in uw achtertuin? Geen paniek: die mag u gewoon houden. Net als overigens uw hond, kat, ca via of waterbuffel. Boven: witbuik egel. Onder: nerts. foto's Getty Images door Nadia Berkelder DEN HAAG - Hij werkte ruim dertig jaar voor Shell, dat voor de helft ei genaar is van de NAM, het bedrijf dat in Groningen gas wint. Dat juist Harry van der Meijden vorig jaar werd benoemd als inspecteur-gene raal van het Staatstoezicht op de Mijnen deed in Groningen de wenk brauwen fronsen. Harry van der Meijden. foto SodM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8