Dorpsraad maakt alternatieve route voor de bus Glossy voor meiden in de techniek gaat ook over mode en gadgets 66 Mijn dag kan niet meer kapot als er mooie producten uit de oven komen 28 SCHOUWEN-DUIVELAND AMBACHT Voormalig bakkersechtpaar Bouwman uit Oosterland bakt in Bruse loods nog altijd door GIR1SFUTURE Per 1 maart vervallen de bushaltes in Ellemeet en doet de lijndienst van Connexxion het dorp niet meer aan. De dorpsraad heeft hier tegen protest aangetekend en heeft onder andere ingesproken tijdens de statencommissie econo mie en vervoer. De dorpsraad stelt voor een bus halte te maken op de Kuijerdamse- weg ter hoogte van het tanksta tion en de Schelpweg. De bus kan de route dan vervolgen via de Lan ge Moermondsweg en de Recrea- tieverdeelweg. De VVD Schouwen-Duiveland heeft aan het college van B en W vragen gesteld over het vervallen van de haltes. Met name voor de kinderen die naar school gaan is de bus belangrijk. Het college van B en W laat weten in gesprek te zijn met de provincie en Con nexxion. Het college zegt de noodzaak van goed openbaar vervoer te onder schrijven, maar ziet meer in een halte bij de rotonde op de Recrea- tieverdeelweg. Dat is volgens het college 700 meter lopen van de kern en dat zien B en W als niet bezwaarlijk. Bovendien - zo schrijft het colle ge - de jongere kinderen worden meestal toch wel door de ouders met de auto naar school gebracht en Ellemeet houdt wel een mini- busje. Ook Dreischor verliest de bus en ook daarover heeft de WD vra gen gesteld. Het college van B en W antwoord dat ook over Dreischor nog gesprekken wor den gevoerd met de provincie Zee land en Connexxion. De dorpsraad heeft een al ternatieve route bedacht voor de bus en dit voorge steld aan de provincie BRUINISSE - In april is het precies negen jaar geleden dat Jan en Adrie Bouwman hun bakkersbe drijf in Oosterland van de hand deden. Hun liefde voor het bak kersvak bleek echter onuitroei baar. In een loods aan de Visserij- weg in Bruinisse gaat het bakken van brood en andere heerlijkhe den gewoon door. „Ik kan het niet missen. Als ik hier sta, ben ik happy", vat Jan Bouwman zijn liefde voor het vak kort maar krachtig samen. De bak kerszoon uit Kruiningen begon op 28 november 1968 een bakkerij in Oosterland. Daar leerde hij zijn vrouw Adrie kennen, waarmee hij na twee jaar trouwde. „Gewel dig dat winkeltje", blikt Adrie op het bedrijf terug. „Ik was een boe rendochter en moest altijd mee naar het land, maar als kind al zei ik dat ik later graag een winkel wilde." Samen waren ze 35 jaar lang dag (en nacht) voor de bakke rij in de weer. Na te zijn gestopt, bleek echter al gauw dat Jan het bakken niet kon laten. „Hij zei: nu ik ben gestopt, weet ik pas dat mijn werk mijn hobby was", vertelt Adrie. Het Oosterlandse bakkersecht paar kocht een loods in Bruinisse en richtte daar een kleine, profes sionele bakkerij in. Aanvankelijk om 'eens iets lekkers voor de kin deren te kunnen bakken'. Dat pak te iets groter uit. Wekelijks op woensdag vult Jan voor de zeven kinderen evenveel kratten met vers brood. „En op zaterdag krat ten met weekendkoeken. Crois- santjes, bolussen enzovoorts." Daarnaast verzorgen Jan en Adrie in de bakkerij workshops voor ge zelschappen, waarbij deelnemers in een paar uur tijd met vier ver schillende producten aan de slag gaan. Een beetje organisatietalent is wel nodig. „Het was in de bak kerij altijd een race tegen de klok, want je wilde brood en de rest van het assortiment allemaal vers hebben als de winkel openging." Desalniettemin blijft Jan tot op de dag van vandaag van het werk genieten. „Mijn dag kan niet meer kapot als er mooie producten uit de oven komen. Ik kan het niet an ders omschrijven." Het tweetal zag het bakkersvak door de jaren heen veranderen. Toen het stel in Oosterland be gon, waren er nog vier bakkers op het dorp. Bouwman bleef uitein delijk - de zaak werd later overge nomen - als laatste over. Het assor timent daarentegen groeide door diezelfde jaren heen explosief. „Vroeger had je wit, bruin en Zeeuws brood en op zaterdag nog bolussen, bitterkoekjes, tompou- ces en soms eens een spritsje", herinnert Adrie zich: „Maar op het laatst hadden we wel 30 soor ten brood." AFSCHEID BLOEMSCHIKCLUBS MET BAKKERSWORKSHOP De meiden hebben zich intensief bemoeid met het concept voor de glossy, waarvan elk jaar een num mer wordt uitgegeven door het Technocentrum Zeeland. Van Heukelom mocht het eerste exem plaar ontvangen omdat de provin cie aan de uitgave meebetaalt. Het doel van de provincie en van de vijf Technasia in Vlissingen, Middelburg, Terneuzen, Goes en Bergen op Zoom, is dan ook meer meisjes interesseren voor techni sche opleidingen. In de glossy komen vooral studen tes van de HZ University of Ap plied Sciences in Vlissingen en de University College Roosevelt in Middelburg aan het woord, die vanuit hun technische studie naar hun toekomst kijken. Natuur lijk staan er ook wat artikelen over mode en gadgets in. Ook fi gureren de Technasiumleerlingen in reportages over projecten die ze hebben gedaan. Aan de totstandkoming van de Glossy werken telkens groepjes leerlingen van andere Technasia mee, deze keer van het Goese Ly ceum. Behalve Annemieke en Maartje was dat ook Marli van Iwaarden, maar zij was ziek. Annemieke legde provinciebe stuurder Van Heukelom haarfijn uit dat ze uitzicht heeft op een goede toekomst, waarin er veel te kiezen valt. Zelf denkt ze aan bio chemie. „Wij leren hier creatief met techniek om te gaan, samen werken, ook met mensen met wie het minder goed kunt vin den, maar ook leren we contact te leggen met het bedrijfsleven. We zorgen op die manier zelf voor op drachten." ,verdeelweg Ellemeet Het voorstel van de dorpsraad van Ellemeet is dat lijn 134 (Zierikzee richting Scharendijke) een lus maakt door de dorpskern van Ellemeet Liefde voor bakkersvak is niet te doven door Melita Lanting ELLEMEET- De dorpsraad van Elle- meet geeft de strijd om een bushal te niet op. De dorpsraad heeft een verzoek ingediend bij de provincie Zeeland om op de zogenoemde knelpuntenlijst te komen te staan. Daarnaast heeft de dorpsraad een alternatieve route aangedragen waardoor één halte in het dorp be houden blijft. door Esme Soesman Jan Bouwman, bakker Aanstaande zaterdag zet Dien Han- se (70) een streep onder haar bloemschikcursussen op Schou wen-Duiveland. Zaterdag nemen haar cursisten af scheid. Met verschillende groepjes doet ze, toevalligerwijs, deze we ken ook mee aan de bakkerswork shop van Jan en Adrie Bouwman. Dien Hanse gaf die cursussen 35 jaar lang aan verschillende groe pen. Met pijn in haar hart neemt ze afscheid. „Maar mijn gezond heid laat het niet meer toe." Dien begon ooit bij clubhuis De Lichtboei van het Leger des Heils in de Poststraat en verkaste later naar onder meer het MFC. Meer info over die workshop via: janbouwman@kliksafe.nl. GOES - Er is weer een nieuwe Girls- Future uit. Annemieke van der Lin de en Maartje den Boer, leerlingen van het Technasium Goese Ly ceum, boden gistermiddag gedepu teerde George van Heukelom het eerste exemplaar aan. Maartje den Boer en Annemieke van der Linde met de nieuw GirlsFuture, waarin ze de hand hebben gehad, foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53