10 UIT Theater aan Zee in Oostende herinnert aan huiskamertoneel destijds in Goes. Daar in Vlaan deren een heel weekend van te genieten. In Zeeland valt maar één toneelproductie echt op. varing bedoeld zijn. TCHORII is een interac tieve theaterinstallatie in de vorm van een enorm bouwpakket, dat het publiek zelf kan opbouwen. „Het is zowel een kunst werk als een sociaal experiment, tussen pu bliek en privé, tussen buiten en binnen, tussen intiem en openbaar. Hoe kwetsbaar durf je je op te stellen in de openbare ruim te, hoe maak je het onderscheid tussen pri vé en publiek, hoe sta je als enkeling tegen over een groep..." Ik citeer de brochure, bij gebrek aan ervaring, want dit is volslagen nieuw, een experiment, voor het eerst, dit weekend. Lijkt me heel boeiend en span nend, voor de doeners en de durvers. Héél mooi (denk ik, want in deze vorm ook totaal nieuw) is het spel Het huis huilt (5+). Want het was een mooi kinderboek, een doe/knutsel/meegroeiboek. Heel gra fisch, heel beeldend. Werd een voorstelling die als thema het verwerken van verdriet meekreeg. Een zachtaardige, tedere voor stelling over insecten (én een huis) die het meisje Alice helpen om haar groot gemis te verteren. Nog altijd heel beeldend. En poë tisch. Dat was allemaal al in 2011. Later op TAZ is er nog aan het verhaal gewerkt. Nu wordt het op proef omgebouwd tot gezel schapsspel. In een huis, jawel... Huiskamerfestival Chambres d'O is een heel mooi project en voor veel Zeeuwen is Oostende toch maar een steenworp. Dus waarom eens niet? Meer informatie op www.kunstvaarders.be. Er is de komende week op de Zeeuwse po dia weinig theater te zien. Eén voorstelling vind ik noemenswaard. Het gaat om twee korte toneelstukken over De Groote Oorlog - in België het overheersende thema vanaf 2014, met een afschaduwing naar Zeeuws-Vlaanderen kennelijk. Want in het Scheldetheater in Terneuzen speelt Theaterloods B op 5 februari De Draad en De Maagd. De Draad maakt nog het beste duidelijk dat de Eerste Wereldoorlog ook hier soms diepe sporen heeft nagelaten. Om te voorkomen dat de Belgen naar neu traal Nederland zullen vluchten, blokkeert Duitsland de grens tussen Zeeuws-Vlaan- deren en België met een 'dooden-draad' van 2000 Volt, ook bedoeld voor smokke laars en Duitse deserteurs. Op die draad stuit een moeder met kind, na een logeer partij bij familie in België. Wat heeft ze er voor over om haar weg te mogen vervol gen? Theaterloods B, een initiatief van de Zeeuwen Rens Schot en Oscar Postema, heeft zich ten doel gesteld om vooral voor scholieren te spelen. Daar krijg je als 'nor maal publiek' dus weinig van te zien. Des te mooier dat we die kans nu eens een keer wél krijgen. Mensen van 20 tot 25 jaar kun nen niet missen wat er 10 tot 15 jaar geleden nog allemaal wél gebeurde op cultureel vlak. En mensen van 35 tot 40 waren toen misschien nog te jong om al van alles een graantje mee te pikken. Dus volgt er dan een soort collectief vergeten, en ook ik maak daar onvermijdelijk deel van uit. Ja, ik was het grotendeels vergeten, dat er 10 tot 15 jaar geleden in Goes nog wel eens een reeks huiskamervoorstellin gen werd gehouden. Het komt weer terug boven nu er in Oostende - sinds de oprich ting van Theater aan Zee (TAZ) een stad voor theaterliefhebbers - komend weekend zo'n huiskamerproject staat geprogram meerd, op zaterdag 31 én zondag 1. Vijf thea terproducties (waarvan ik er twee ga zien), vier muziekprogramma's. Veelbelovend, vol verrassing en vernieuwing, bijna altijd van jonge makers Soms ook juist bestemd voor een jong publiek, met name bij thea ter. Onder meer speelt Ineke Nijssen er voor 8+ het tragikomische theatersprookje Alló Papa?. Speciaal in dit project zijn de twee 'voor stellingen' die onder 'spel' worden gerang schikt, maar die in feite wel als theatrale er- i &y Bot* Kg Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. Vrijdag 30 januari, Zeeuwse Concert- Vrijdag 30 januari, De Wegwijzer, Zaterdag 31 januari, Sportcentrum Zaterdag 31 januari, Scheldetheater, Zaterdag 31 januari, Porgy en Bess, zaal, Middelburg, 20.00 uur. Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur. Westerschouwen, 14.00 en 20.00 u. Terneuzen, 20.00 uur. Terneuzen, 21.00 uur. Theater voor doeners en durvers Francesco di Fiore levert bijdrage aan 'Piano Stories' De Italiaanse pianist Francesco di Fio re levert een specifieke bijdrage aan de serie 'Piano Stories'. Voor de pau ze staat zijn persoonlijke muzikale dagboek uit 2011 centraal, waarin hij elke week een compositie schreef. Na de pauze brengt hij het videocon cert 'Piano Sequenza', refererend aan de filmtechniek waarmee een hele scène in één shot wordt gefilmd. Volksmenner en koninginnetje tot elkaar veroordeeld De streng gereformeerde politicus Abraham Kuyper vond een vrouw op de troon (koningin Wilhelmina) iets onnatuurlijk en tegen de wil van God. Helmert Woudenberg en Merel Bal- dé spelen de door de wolf geverfde volksmenner en het wilskrachtige ko ninginnetje die destijds gedwongen waren met elkaar samen te werken. Ze blijken veel gemeen te hebben. Aemstie Alive viert op grootse wijze de tiende editie De tiende editie van festival Aemstie Alive moet een groot spektakel wor den voor jong en oud. De Kidsparty 's middags biedt een opvoering van de kindermusical Sneeuwwitje de Musi cal door Van Hoorne Entertainment. Het avondprogramma Aemstie Alive biedt optredens van o.m. Jeroen van der Boom, Joost Marsman, Frans Duyts en de Edwin Evers Band. Dans over schoonheid en onvolkomenheden Het succes van choreografe Isabelle Beernaert is een van de interessant ste ontwikkelingen in de danswereld van de afgelopen tijd. In Class neemt zij het publiek mee in haar gedachtes over de onvermijdelijke onvolkomen heden en het mooie van de mens. In het voorprogramma een bijdrage van deelnemers aan het project Dans- droom Zeeland. Release-party nieuw album van Herman Brock Jr. St Friends „Ik had het idee om iets te doen met verhalen van vroeger uit de streek van waar ik ben opgegroeid. De titel The Old World gaat over iemand die zijn heil gaat zoeken in Amerika", ver telt Herman Brock Jr. over het album dat hij met velen uit de top van de Nederlandse bluegrass-scene heeft opgenomen. Hij verheugt zich op de release-party van The Old World. Oscar Postema en Annemarike Ruitenbeek in het toneelstuk De Draad, foto Piet de Wolff Donderdag 5 februariScheldetheater, Terneu zen, 20.00 uur. Willem Nijssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50