Spons op het droge te melig Kunstfraude in Big Eyes en Frans drama in Loin des Hommes UIT 5 de tumultueuze relatie met haar man die internationale faam kreeg door zich de eer van haar werk toe te eigenen. Loin des Hommes is een Frans drama met Viggo Mortensen als leraar die een vriend schap opbouwt met een buitenstaander. In 1954 krijgt Daru, een leraar in een afgele gen Algerijns dorp, de opdracht een man naar de Franse rechtbank te begeleiden in een nabijgelegen stad. De man moet te rechtstaan voor de moord op een neef. Tij dens de zware tocht door het Atlasgeberg te, waarbij ze te maken krijgen met familie leden die zich willen wreken, het Franse le ger en Algerijnse rebellen, groeit er een band tussen de twee die moeten vechten voor hun vrijheid. De films Loin des Hommes en Big Eyes staan deze week op het programma van Film by the Sea. Big Eyes van Tim Burton vertelt het waar gebeurde verhaal van één van de grootste kunstfraudes van de twintigste eeuw. In de jaren '50 en '60 krijgt kunstenaar Wal ter Keane (Christoph Waltz) grote bekend heid met zijn raadselachtige schilderijen van kinderen met enorme ogen. De massa productie van deze doeken veroorzaakt een revolutie in de commercialisering van de populaire kunst. Uiteindelijk komt de bizarre waarheid naar boven: Walters schil derijen worden niet door hem gemaakt, maar door zijn vrouw Margaret (Amy Adams). De Keanes leefden met een enor me leugen en hielden daarmee de hele we reld voor de gek. Vanuit de ogen van Mar garet vertelt de film het verhaal van het fe nomenale succes van haar schilderijen en n 1999 maakten landbewoners kennis met de bizarre onder waterwereld van Spongebob Squarepants. Het onbegrensde en thousiasme van deze kaassouf flé-kleurige spons die de kost ver dient als burgerbakker, bleek tege lijkertijd onweerstaanbaar én on uitstaanbaar. Na drie seizoenen, waarin hij de meest krankzinnige toestanden beleefde met zijn vrienden Pa trick de zeester en Sandy de 'land- eekhoorn', bereikte SpongeBob in 2004 zijn hoogtepunt met een ta melijk psychedelische bioscoop- fdm. Helaas was dat tevens een keerpunt. Het creatieve brein ach ter de serie, de Californische zee- bioloog Stephen Hillenburg, gaf de dagelijkse leiding uit handen. De geïnspireerde waanzin van de begintijd maakte plaats voor door zichtig formuledenken. De na druk kwam te liggen op merchan dise en andere commerciële activi teiten. Die lijn zet zich voort in de tweede bioscoopfilm Sponge out of water. Het verhaal is opge hangen aan de reeds in tientallen tv-episodes uitgemolken pogin gen van de onbetrouwbare Plankton om het geheime recept van de beroemde Krab-burger te stelen van SpongeBobs gierige baas, Eugene Krabs. De fdm bevat heus wel leuke vondsten, zoals de scène waarin Plankton in Sponge Bobs kinderlijke brein verdwijnt, om te constateren dat diens herse nen daadwerkelijk van suikerspin gemaakt zijn. Ook een naar 2001: a Space Odyssey knipogende tijd reis pakt lollig uit. Maar er zijn he laas ook te veel gemakzuchtige grappen. In de finale, waarin SpongeBob en vrienden een door Antonio Banderas vertolkte piraat te lijf gaan, proberen de makers dan toch nog iets nieuws. Helaas pakt de transformatie tot 3D-SU- perhelden niet echt sterk uit: daar voor blijven de tegenwoordige strapatsen van SpongeBob en vrienden toch te melig. schap had zich dus de moeite kunnen besparen. En ondertus sen is The interview de meest succesvolle film op een (Ameri kaans) video on demand-plat form. In Nederland is het niemandal- letje overigens nu op het witte doek te aanschouwen. Wat u te zien krijgt? Twee mal loten die een talkshow runnen, waarvan Jong-un toevallig fan is. Talkshowhost Skylark (Franco) krijgt de opdracht om de heerser te interviewen en te vermoorden, maar na aankomst blijkt de dictator een gevoelige man met een vadercomplex en een ondeu gende inborst als het om fees ten gaat. Of belazert hij de boel? Dat vraagstuk is het enige wat bekoort in het spervuur van ba nale grappen. Seth Rogen is nog te pruimen, maar James Franco gaat dwars door de irritatiegrens met zijn hinderlijke geschmier en over acting. Hacken en deleten was misschien beter geweest. DONDERDAG 29 JANUARI 2015 Big Eyes, 1 feb. 13.30 uur, te zien in Cinecity Vlissingen. Loin des Hommes, 2 feb in Terneu- zen, 3 feb in Vlissingen. Scène uit Big Eyes, te zien in Vlissingen. door Fritz de Jong SpongeBob 3D: sponge out of water spons op het droge; regie: Paul Tibbit, Mike Mitchell; te zien in: Goes, Vlissin gen, Terneuzen.. verhaaltje The interview. Regie: Seth Rogen en Evan Gold berg. Met: James Franco, Seth Rogen. Te zien in: Vlissingen. SpongeBob SquarePants. foto Paramount Pictures

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45