Van Praag wil Fifa verlossen van kwaad Winst en verlies Williams Guinee en Mali loten om plaats kwartfinale 34 SPORT AUSTRALIAN OPEN De enkelhandige backhand lijkt een langzame dood te sterven. Steeds minder toppers hebben er succes mee. Waar Van Praag in eigen land voornamelijk de vraag krijgt of hij niet bij voorbaat kansloos is te gen de Zwitser, wordt hij buiten de landsgrenzen gezien als de eer ste uitgesproken tegenkandidaat die de Fifa kan verlossen van het kwaad. Als zodanig presenteerde de Amsterdammer zich gisteren ook. „De Fifa zit muurvast en heeft zijn geloofwaardigheid verloren. De bond staat onder constante verdenking. Van belangenver strengeling, van nepotisme en van corruptie. De Fifa staat met de rug naar de toekomst", hield Van Praag zijn gehoor voor. Hij zegt als mens niets tegen Blat ter te hebben („Sterker nog, ik mag hem graag"), maar de Zwit ser is volgens Van Praag het ge zicht geworden van het slechte imago van de bond. Zo iemand kan geen leiding geven aan een modernisatieproces dat dat imago moet verbeteren, vindt de oud- Ajax-voorzitter. Van Praag heeft dat Blatter in en kele persoonlijke gesprekken ook voorgehouden. In de hoop dat de Zwitser zelf een stap opzij zet. Flet aanbod om als adviseur toe te treden tot het kabinet-Van Praag wees hij echter af. En dus gaat Van Praag 'met open vizier' de strijd aan. De man die de wereld laat weten dat sinds hij als vijfja rig jochie aan de hand van zijn va der het Ajax-stadion binnenliep, de passie voor voetbal in zich heeft, komt met enkele opmerke lijke uitgangs- en strijdpunten. Ten eerste wil hij niet langer dan één termijn van vier jaar voorzit ter zijn. Als tussenpaus wil hij de Fifa 'normaliseren', moderniseren en overdragen aan de nieuwe ge neratie. Hij pleit voor een transpa rante, niet-geheime boekhou ding, een eerlijke verdeling van de winst over alle aangesloten bonden en hekelt het feit dat een onlangs geschoten promotiefilm van de Fifa liefst twintig miljoen euro kostte. Opmerkelijk is het feit dat Van Praag het WK wil uitbreiden, ter wijl het aandeel van de Europese landen op het eindtoernooi klei ner moet worden. Met dit soort ac tiepunten zal hij de kleine landen moeten zien te verleiden hun steun aan Blatter in te wisselen voor die aan hem. Voorlopig heeft Van Praag de steun van België, Zweden, Roeme nië, Schotland, de Faroër Eilan den en uiteraard Nederland. Het feit dat meer en meer mensen (gisteren Luis Figo) opstaan om Blatter uit te dagen, zegt hij toe te juichen. „Ik wil met hen in discus sie gaan in een serie van openba re debatten." 'Binnenkort' presen teert Van Praag zijn 'Fifa normali satieagenda 2015-2019'. Inclusief een financiële doorrekening. De wereldpers zal er ongetwijfeld in nog grotere getale dan gisteren ge tuige van willen zijn. NIJMEGEN/MELBOURNE - Hij schud de ze weer uit de mouw alsof het niets was. De één nog mooier, strakker en dodelijker dan de an der. Stanislas Wawrinka deed de tennispuristen gisteren ander maal watertanden van genot met zijn enkelhandige backhand. Kei Nishikori kreeg van de Zwitser meer backhandwinners om de oren dan van menig andere tegen stander met de veel doorgaans do delijkere forehand. Hij verloor met duidelijke cijfers (6-3, 6-4, 7-6), waardoor Wawrinka in de ra ce blijft om zijn titel op de Austra lian Ópen te prolongeren. Morgen ochtend treft hij in de halve eind strijd Novak Djokovic, die even eens in drie sets overtuigend won van Milos Raonic. De New York Times besteedde af gelopen zomer in het zondagse magazine op fraaie wijze aan dacht aan een uitstervende tennis- slag: de enkelhandige backhand. Vroeger tot in perfectie uitge voerd door John McEnroe en Ste fan Edberg. In de tijd van de hou ten Wilsons, toen de enkelhandi ge slag de standaard was, hoewel toppers als Jimmy Connors en Björn Borg onconventioneel in eens met succes twee handen ge bruikten bij de backhand. De tijden zijn veranderd. Er kwa men rackets van staal, later van aluminium, grafiet en titanium. Lichter en stijver, waardoor de bal len veel harder en met meer top spin worden geraakt. Zie dat maar eens te pareren met een enkelhan dige backhand. De New York Times becijferde dat nog maar een handjevol top- tennissers het kan en doet. Bij de vrouwen is de Italiaanse Roberta Vind helemaal een uitzondering. Zij vertelde de Amerikaanse krant met de kennis van nu spijt te heb- MELBOURNE - Serena Williams heeft de halve finales van de Australian Open bereikt. De Amerikaanse nummer een van de wereld schakelde in de kwartfinales de Slowaakse Dominika Cibulkova uit: 6-2 6-2. Cibulkova was vorig jaar nog de verliezend finaliste in Melbourne. Se rena Williams (1) won het grandslamtoernooi in Australië al vijf keer. In de halve finales neemt Williams het op tegen haar landgenote Ma dison Keys. De negentienjarige schakelde in de kwartfinales Venus Williams uit, de zus van Serena. Het werd 6-3 4-6 6-4 De finale in Melbourne wordt een strijd tussen een Amerikaanse en een Russische speelster. De andere halve finale in het vrouwentoer nooi gaat tussen de Russinnen Sjarapova en Makarova. Michaëlla Krajicek strandde in de halve finales van het vrouwendub- bel. Met haar Tsjechische partner Barbora Strycova verloor ze van Chan Yung-jan uit Taiwan en Zheng Jie uit China: 6-3 6-2. ben van haar overstap op achttien jarige leeftijd. De power die ook in het vrouwentennis zijn intrede heeft gedaan is haar vaak te mach tig met die ene hand aan het racket. Maar Vinei, nu 31 jaar, kan niet meer terug. Bij de mannen zijn er nog iets meer tennissers met een enkel handige backhand. Al zijn het voornamelijk spelers ouder dan 30 jaar als Tommy Robredo, Tom my Haas, Ivo Karlovic en Michail Joezjni. Maar ook Roger Federer natuurlijk, die stilistisch mis schien wel de mooiste backhand heeft, maar tegelijkertijd de zwak te van een 'enkelhander' bloot legt, namelijk hoge ballen. Rafael Nadal bestookt Federer in hun duels met hoge, diepe topspinbal- len op de backhand. Om daar het racket nog goed achter te krijgen, vergt timing, balans, kracht en le nigheid. Federer moet vaak pas sen. Wawrinka kan er beter mee uit de voeten. Hij heeft de dodelijk ste backhand van allemaal. Langs de lijn, cross, het maakt niet uit. Een zeldzaam wapen in het he dendaagse tennis. Op Wimbedon werd bij de backhand van Wa wrinka een snelheid van 121 kilo meter per uur gemeten. Hij heeft het voordeel van een bijzonder sterk lijf. Hij gooit zijn schouders, bovenlijf en heupen als het ware in zijn slag. En dan komen de voordelen van een enkelhandige slag bovendrijven. Een groter be reik bijvoorbeeld. Maar ook meer mogelijkheden voor slice en korte ballen. Bovendien is het, al is dat voor de liefhebber, een genot voor het oog. Maar een enkelhan dige backhand kost wel jaren van training. Tijd die jonge talenten niet denken te hebben. Van jongs af aan wordt geleerd om de back hand met twee handen te slaan. Meer kracht en stabiliteit, tech nisch makkelijker uit te voeren. Guinee en Mali weten pas van daag welke van de twee landen met Ivoorkust mee mag naar de volgende ronde. Zij speelden met 1-1 gelijk en eindigen daarom op evenveel punten en een gelijk doelsaldo. Beide landen speelden alle drie hun poulewedstrijden met 1-1 gelijk. Loting moet de doorslag geven. Het is de derde keer op de Afrika Cup dat loting bepaalt welk land er door mag in het continentale voetbaltoernooi. In 1972 plaatste Congo zich op die manier ten kos te van Marokko voor de halve eindstrijd. Zestien jaar later moest Ivoorkust het toernooi ver laten, nadat Algerije de loting had gewonnen. De Ivorianen ontsnap ten gisteren in Malabo aan een nieuwe loting. De ploeg rekende dankzij een treffer van Max Gra- del af met Kameroen, dat door de nederlaag in de laatste groepswed strijd wel weet dat het is uitge schakeld. Bij het duel tussen Guinee en Ma li mag Seydou Keita zich de schle miel voelen. De ervaren midden velder verzuimde zijn ploeg in de achttiende minuut op 1-1 te breng en. Hij miste een strafschop. Kévin Constant was vlak daar voor wel trefzeker voor Guinee vanaf elf meter. Mobido Maïga be zorgde Mali vlak na rust alsnog een punt. Hij weet echter van daag pas of dat voldoende is voor een plek bij de laatste acht. door Ad Pertijs AMSTERDAM - Een batterij tv-came- ra's stond gistermiddag klaar in een zaaltje van het Amsterdamse Olympisch Stadion om te horen waarom Michael van Praag de macht binnen de Fifa wil overne men van Sepp Blatter. De aanwezig heid van onder meer Britse en Duit se zenders en journalisten toonde aan dat ook in de grote voetballan den wordt uitgekeken naar het ge vecht om het presidentschap dat de 67-jarige KNVB-voorzitter eind mei aangaat met de man die al zes tien jaar als een despoot vasthoudt aan zijn macht binnen de interna tionale voetbalbond. KNVB Wawrinka bekoort de tennispuristen door Rik Spekenbrink Michael van Praag door Haytze Teerink MALABO - Ivoorkust was gisteren de enige ploeg die zich in groep D van de Afrika Cup plaatste voor de kwartfinales. Het land won met 1-0 van Kameroen. Vitesse-speler Rochdi Achenten (rechts) komt te laat om een schot van Tjaronn Chery te blokken, foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34