Allemaal gelukkige en tevreden mensen 1 1 m In de aanloop naar de Statenverkie zingen, op 18 maart, publiceert het Centraal Bureau voor de Statistiek cijfers over de provincie. Hoe doet Zeeland het eigenlijk? 66 Hoog opgeleiden hebben twee keer zo veel vertrouwen in de Ttoeede Kamer, maar ook in de medemens 32 ZEELAND ONDERZOEK CBS Zeeuwen zijn de meest gelukki ge en tevreden Nederlanders. En het is in Zeeland nog veilig ook. Dankzij de buren, die een oogje in het zeil houden. GELUKKIG Het is een van de opvallend ste bevindingen in de 'factsheet' van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek: Zeeland scoort het hoogst als het gaat om geluk en tevre denheid met het eigen leven. Professor Jan Latten, hoogleraar sociale demogra fie en hoofddemograaf van het CBS, zoekt naar verklaringen. „Men zegt dat gelovige mensen gelukkiger zijn, en Zee land telt verhoudingsgewijs veel gelovi gen: 57 procent. In een provincie als Zuid-Holland is 58 procent juist niet ker kelijk." Met de sociale samenhang, het gevoel bij de medemens te horen, zit het in Zee land ook goed. Bovendien voelen Zeeuw en zich heel veilig; alleen in Friesland en Drenthe is het nog beter. „Sociale contro le speelt mogelijk een rol", vermoedt Lat ten. Maar Zeeuwen voelen zich nog al tijd twee keer zo onveilig als ze zich zou den moeten voelen, op basis van het aan tal daadwerkelijke slachtoffers van een misdrijf. Prima zaak, vindt Latten; iemand die zich een beetje onveilig voelt, blijft ten minste voorzichtig. In Noord-Holland zijn ze in dat onveiligheidsgevoel volle dig doorgeschoten, maar Zeeland mag zich gerust 'normaal' noemen. Naast sociale controle (het wakend oog van de buren) speelt mogelijk het ver trouwen in een God die allen beschermt een rol. Zeeland telt bovengemiddeld veel gelovigen. Ze zijn katholiek (18%), hervormd (13%), gereformeerd (8%), PKN (9%), 'anders' (8%) of moslim (1%). Het aantal islamieten is opvallend lager dan het Nederlandse gemiddelde van 5%. „Let wel, dat is een gemiddelde. Daarmee vlak je dus de grote verschillen tussen gebieden als Zeeland en Zuid-Holland uit", waarschuwt Latten. In het algemeen zijn er in Zeeland wei nig 'vreemde invloeden'. Voor zover er sprake is van immigratie, komt die van uit Vlaanderen. „Men internationali seert minder. Men blijft meer autoch toon." Qua vrijwilligerswerk onder 15-plussers bezet Zeeland de zevende plaats in de provinciale rangorde. Iets la ger dan gemiddeld, maar dat komt wel licht door de vergrijzing. Onderzoek toont aan dat boven de tachtig jaar men sen eerder hulp nodig hebben dan kun nen verlenen. Latten: „Op dit moment zijn de 65-plussers in absolute duizend tallen aan het toenemen. Het merendeel van de Zeeuwen zit in de categorie 45 en ouder." Vrienden komen in Zeeland, na de bu ren en familie, op de derde plaats. Dat is precies omgekeerd in de grote steden. In Zeeland spelen buren een belangrijkere rol dan elders in Nederland, blijkt uit de CBS-cijfers. Latten verklaart dat uit het landelijke karakter van de provincie. „In de stad woon je in een grote flat waar je nauwelijks weet wie de buren zijn. Fami lie woont vaak verder weg. Stadsbewo ners zijn vaak uit hun oorspronkelijke omgeving vertrokken om werk te zoe ken in de stedelijke omgeving. In Zee land is het beeld heel anders: mensen hebben minder buren en blijven langer op dezelfde plek wonen." In lijn daar mee is er ook een beetje meer contact met familie dan in de rest van Neder land. Het maakt het voor Zeeuwen mak kelijker om terug te vallen op de buren of familie, als er onverhoopt hulp nodig is bij problemen met de gezondheid. In vergelijking met de rest van Neder land houden Zeeuwen zich niet veel met politiek bezig. Het vertrouwen in ambtenaren is minder dan gemiddeld in Nederland, en het vertrouwen in de Tweede Kamer is zelfs opvallend minder dan in de rest van Nederland. „Dit is wat men noemt een aanwijzing voor het so- ciale vertrouwen", legt Latten uit. „Het geeft aan: heb je vertrouwen in instan ties? Heb je het gevoel dat je belangen goed behartigd worden? Dat men voor jou opkomt? Het weerspiegelt ook je houding ten opzichte van de mede mens: is je sociale vertrouwen groot, dan ga je er vanuit dat de bedoelingen van de ander goed zijn. Zo niet, dan over heerst wantrouwen. Vaak heeft die laat ste categorie ook moeite met instanties, met formulieren en dergelijke." Latten concludeert voorzichtig dat in Zeeland relatief meer mensen wonen met een la ge opleiding. „Want hoog opgeleiden hebben twee keer zo veel vertrouwen in de Tweede Kamer, maar ook in de mede mens." Zeeuwen moeten vaak ver reizen om bij voorzieningen als scholen te komen. Lat ten waarschuwt: „Als iemand moet kie zen tussen een school dichtbij en een school verder weg, kan dat de keuze beïnvloeden. In Noord-Nederland, verge lijkbaar met Zeeland, gaan veel minder kinderen naar het vwo. Dat kan met af standen te maken hebben." Het CBS pu bliceerde de cijfers met het oog op de ko mende verkiezingen voor Provinciale Staten. Latten geeft aan dat de leeftijds opbouw van de Zeeuwse bevolking in vloed kan hebben op de uitslag bij de verkiezingen. „Ouderen hebben andere belangen dan jongeren. Ze willen eerder een uitlaatplek voor hun hondje, dan een zandbak voor de kleuters. Dat soort belangen zie je terug in de omgeving. Het is goed om aan anderen te denken, maar vergeet ook je eigen belang niet." OUD GELOVIG Zeeland is de provincie door Ondine van der Vleuten infographics Rolant Quist bron CBS Limburg Groningen Noord-Holland Zuid-Holland Nederland Noord-Brabant Overijssel Flevoland Glederland Utrecht Friesland Drenthe Zeeland Percentage van de bevolking Tevreden met eigen leven Gelukkig 70 75 80 85 90 95 Jan Latten, hoofddemograaf CBS 120000 100000 80000 60000 40000 20000 Bevolkingsontwikkeling per leeftijdscategorie 69.400 62.044 60.293 60.928 104.85 81.371 67.065 109.941 80.643 64.061 0-15 jaar 15-30 jaar 30-45 jaar 45-65 jaar 65+ Verdeling religiositeit in Zeeland van personen ouder dan 15 jaar. Niet religieus Katholiek Hervormd k PKN Overig gereformeerd Anders Islam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32