Deal Vlissingen en AW over gronden Britannia Kritiek van de Kop van Buitenhaven is definitief brandweerplan gereserveerd voor marineschepen 66 Ondernemers, vastgoedsector en gemeente moeten in Middelburg samenwerken Videoclip in de klas 28 WALCHEREN BINNENSTAD MIDDELBURG Onderzoeker adviseert om wonen boven winkelpanden in het centrum van Middelburg te stimuleren. vakvereniging op r Zwanger raadslid Dat brengt de algemene reserve van de gemeente terug tot iets meer dan een miljoen euro. De Provincie Zeeland moet als finan cieel toezichthouder nog haar fiat geven. Dat meldt wethouder John de Jon ge. De gemeenteraad is twee we ken geleden tijdens een raadsver gadering in beslotenheid geïnfor meerd. Vanavond wordt de raad gevraagd om in te stemmen. De 2,2 miljoen euro is een verla ging van de boekwaarde van de gronden van Britannia: de perce len waar het oude hotel op staat van Britannia Watertoren BV, sinds 2009 gemeente-eigendom, en de open kavel daarnaast die ook gemeentegrond is. Met de overeenkomst komt er een einde aan de jarenlange rechtszaken tot Raad van State en Gerechtshof toe waarin AW Beheer en de ge meente ruzieden over de eigen dommen van het hotel en de grond. In juli klapte nog een eerdere overeenkomst die op last van de rechtbank in 2012 in elkaar was ge zet met bemiddeling van David Luteijn, oud-Deltadirecteur, oud-ZLM-voorzitter en verder ook breed ingezet bestuurder en WD-politicus. Het vers aangetre den college oordeelde dat de uit voering van die overeenkomst Vlissingen te veel tijd en geld zou kosten. De Jonge kondigde aan weer naar de rechter te gaan. Evenwel liet Arnold van Velzen, directeur van AW Beheer, enkele weken geleden via de PZC al we ten dat een oplossing alsnog in zicht was. AW Beheer heeft al twee miljoen euro aanbetaald voor de Britanniagrond om er een nieuw hotel met appartementen te bouwen. In 2012 werd nog een verkoopbedrag van rond de vier miljoen euro genoemd. MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg en eigenaren van gebou wen in het centrum moeten sa men de handen ineen slaan om er voor te zorgen dat daar meer wordt gewoond. Onderzoeker Ste fan van Aarle wijst in zijn rapport Actieplan Binnenstad naar steden als Arnhem en Breda waar dat al met succes is opgepakt. Uit eigen ervaring, aldus Van Aarle, merkt hij dat de winkelstraten in het centrum van Middelburg na slui tingstijd er verlaten bijliggen. „Slechts zelden brandt er op een verdieping een lamp." Hij vindt dat vreemd want uit vele onder zoeken blijkt dat zowel jongeren als ouderen graag in het centrum wonen. En hoe meer mensen er wonen, hoe attractiever een cen trum wordt en hoe meer bezoe kers er ook komen. In eerste in stantie, aldus Van Aarle, moet er steun worden gegeven aan onder zoeken naar de haalbaarheid van wonen in panden waarvan de ei genaren dat overwegen. En vervol gens financiële en procedurele steun bij het daadwerkelijk uitvoe ren. Tot slot, zou er een NV kun nen worden gevormd die leeg staande verdiepingen aankoopt en verhuurt of verkoopt. Zulke hulp zou ook gegeven kun nen worden aan eigenaren die winkels willen omvormen tot wo ningen, zo wordt in het rapport aangestipt. Want we moeten toe naar een compacter winkelcen trum, aldus wethouder Johan Aal- berts. Dat is volgens hem de ma nier is om ervoor te zorgen dat het Middelburgs centrum aantrek kelijk blijft als winkelgebied. Om te voorkomen dat het publiek steeds meer geconfronteerd wordt met leegstand vindt hij dan ook dat er serieus werk ge maakt moet worden van het om katten van winkels in woningen in die aanloopstraten. „De eigena ren van het vastgoed moeten heel goed beseffen dat dat nodig is om de stad leefbaar en aantrekkelijk te houden." Dinsdagavond, tijdens de informa tiebijeenkomst over het Actieplan Binnenstad, stelde Van Aarle van adviesbureau BRO dat zowel jon geren als ouderen bereid om dicht bij het centrum te wonen. Aalberts geeft aan dat bij het om katten van winkels in woningen de gemeente kan helpen. Op wel ke manier, dat is nog onderwerp van gesprek. In Bergen op Zoom, aldus wethouder Ton Linssen, geeft de gemeente subsidie om de gevel van een winkel in die van een woning te veranderen. „En als het om een monumentaal ge bouw gaat, zorgen we ook voor fi nanciële ondersteuning bij de aan passing zodat het voor eigenaren aantrekkelijk wordt om mee te werken aan de ombouw." OPVALLENDE CONSTATERINGEN IN RAPPORT BRO ZIERIKZEE - De vakvereniging voor brandweervrijwilligers schrijft in een brief aan de Zeeuwse gemeen teraden ongerust te zijn over de ontwikkelingen bij de brandweer. De vereniging vraagt zich af of de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) met de reorganisatieplannen aan de wettelijke regelingen voldoet. De vakvereniging is bezorgd over de slagkracht van de brandweer als vier in plaats van zes personen op de wagens zitten. Ook plaatst ze vraagtekens bij de veiligheid van de brandweervrijwilligers als de reorganisatie is uitgevoerd. De VRZ snapt de kritiek niet en pro beert die te weerleggen. Vlissingen zal Scheepswerf Rei merswaal financieel niet tege moetkomen in verplaatsingskos ten of benodigde aanpassingen op een nieuwe vestigingsplaats, stelt wethouder John de Jonge. Het be drijf wil weg van de kade aan het Kanaal door Zuid-Beveland bij Schore om grotere schepen met meer diepgang te kunnen behan delen. Directeur Rudi Pieters claimt dat de Scheepswerf als eer ste gegadigde recht heeft op de stek in de Buitenhaven; hij kon digde aan gemaakte planologische kosten te willen verhalen. De ge meente Vlissingen heeft geen aan vraag voor bouw gezien. Defensie heeft het voornemen om de Buitenhaven te huren als thuishaven voor marinevaartui gen aan de Tweede Kamer ge meld. De vestiging vaan de Bui tenhaven is in lijn met het beleid van Defensie om Marine en Korps Mariniers verder te integre ren. Het Korps Mariniers moet de nieuwe Michiel Adriaanszoon de Ruyterkazerne bij de Buitenha ven in 2020 betrekken. De opleve ring is voorzien voor 2019. Dit jaar is de aanbesteding van het bouwrijp maken en onderhou den van het terrein aan de Haven weg bij Ritthem. Vlissingen wil de bestuurlijke overeenkomsten met de Provincie Zeeland getekend hebben voor de provinciale verkiezingen, woens dag 18 maart, om vertraging bij mogelijke bestuurswisselingen te voorkomen. VLISSINGEN - D66-gemeenteraads- lid Dina Verbrugge-Wormgoor wordt na de raadsvergadering van 26 februari vervangen door oud-raadslid Pieter van Eek. Ver- brugge gaat met zwangerschaps verlof tot eind juni. PREMIERE Wonen boven winkels brengt leven in stad door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Het Vlissingse college en ontwikkelaar AW Beheer zijn uit de impasse gekomen over de grond van het oude hotel Britan nia. Vlissingen verkoopt de grond aan AW beheer. Hoe de verkoop in elkaar steekt, is nog niet be kend. Het kost de gemeente in elk geval veel: uit de boeken moet 2,2 miljoen euro worden geschrapt. door Emile Calon Stefan van Aarle (BRO) Veel oudere winkeliers stoppen en krijgen geen opvolgers. Ruim 35 van de ondernemers is ouder dan 50 jaar. Er is behoefte aan voorzieningen die inspelen op de groeiende groep studenten zoals werkplek ken. Uitgaansmogelijkheden voor jon geren zijn beperkt. Een speeipara- dijs voor kinderen is er ook niet. Stimuleer het starten van een win kel aan de rand van het centrum. Fietsen moeten uit de winkelstra ten verdwijnen. Ze zorgen voor een rommelig straatbeeld. Biedt gratis wifi aan en een app die functioneert als stadsgids. Een derde van de omzet is afkom stig van toeristen en recreanten. VLISSINGEN - Op het Scheldemond College in Vlissingen is gisteren de door scholieren gemaakte clip over Michiel de Ruyter voor het eerst vertoond. Het filmpje (ook te zien op YouTube) is opgenomen op het VOC-schip de Batavia in Lelystad als promotie voor het toneelstuk over De Ruyter dat eind maart wordt opgevoerd in het kader van Vlissingen 700 jaar. foto Ruben Oreel MOM I EK door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Vlissingen en Zeeland Seaports willen de 10 hectaren van de voormalige veerdiensten naar Engeland op de Kop van de Buiten haven definitief bestemmen voor de Marine. ZS onderhandelt met de andere gegadigde, Scheepswerf Reimerswaal, over een alternatieve plaats in de Zeeuwse havens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28