Bestaansrecht Slachtoffers geweld voor eerst bijeen commentaar Jetten in Europese assemblee ZEELAND 27 Mag Yara tijdelijk meer ureumstof uitstoten dan wet telijk is vastge steld? De provincie ziet aanlei ding die norm tot 2018 te nege ren, maar de Inspectie voor Leefomgeving en Transport is het daar absoluut niet mee eens. De inspectie constateert dat de provincie in 2008 al toe schietelijk was en de hoogst mogelijke uitstootnorm heeft gekozen. Bovendien weet Yara al sinds 2011 dat er maatregelen getroffen moeten worden. En ten slotte is er geen garantie dat de normen in 2018 wél wor den gehaald. Het is goed dat de provincie in het belang van de werkgelegenheid meedenkt met bedrijven. Maar dat mag niet ontaarden in een te vlotte oprekking van de normen. Die lering had de provincie kun nen trekken uit het Therm- phos-debacle in 2010. Ook de Zeeuwse Milieufederatie kiest opnieuw te gemakkelijk de meedenk-stand. Als de ZMf coulanter is dan de inspectie, is het de vraag of zo'n milieufede ratie nog bestaansrecht heeft. Dan houdt de stichting Aandacht Doet Spreken voor het eerst in haar bestaan een lotgenotenbij- eenkomst in Zeeland. Daar kun nen nabestaanden van geweld- slachtoffer met elkaar praten en vragen stellen. Bijvoorbeeld aan teamchef Anton Hagen van de re cherche of Hans Colen (Openbaar Ministerie). Volgens haar zijn er in Zeeland heel wat mensen die door geweld een dierbare hebben verloren. „Maar Zeeuwen zijn moeilijk in de benen te krijgen. Zij houden het liefst hun verdriet voor zichzelf." Toch raadt zij aan naar die bijeenkomst te komen omdat 'je daar mensen ontmoet die hetzelfde hebben meege maakt, die je gevoelens snappen'. De inwoonster van Heinkenszand verloor zelf haar man toen hij in 2001 om het leven werd gebracht tijdens een overval. Zij gaat regel matig naar bijeenkomsten van de stichting elders in Nederland en heeft nu geregeld dat er ook een in Zeeland wordt gehouden. Die bijeenkomst begint om 10.30 uur voor lotgenoten die nog niet eer der naar een degelijke bijeen komst zijn geweest. De officiële start is om 11.30 uur. Aanmelden: Map_53@hotmail.com Info: aandachtdoetspreken.nl lichte jerrycans waaraan sporttas sen waren bevestigd. De inhoud: 200 kilo cocaïne. Er meldden zich wel koeriers die de tassen op wil den halen, maar toen die de poli tie en de loodsen zagen maakten ze rechtsomkeert. En wie herinnert zich niet de zo genaamde Sinterklaasstorm van 6 december 2013. Een honderdtal pakjes cocaïne spoelde na de storm aan op het strand bij West- kapelle. Ze waren afkomstig van een actie op de Noordzee, de nacht ervoor. De politie kon daar vijf drugssmokkelaars aanhouden die bezig waren drugs van een containerschip overboord te zet ten. Het was de bedoeling dat die lading opgepikt zou worden door vier mannen in een snelle motor boot. Die vier - Joegoslaven en Amsterdammers - zijn ook aange houden. De politie was getipt door het National Crime Agency uit Engeland. Voor deze actie kwam het zogenaamdde Harc-team (Hit and Run Contai ner) vanuit Rotterdam in actie. Dat is een samenwerkingsver band tussen zeehavenpolitie, douane, Fiod (de opsporings dienst van de Belanstingdienst), Economische Controledienst (ECD) en Openbaar Ministerie. Begin december vorig jaar was het weer prijs. Ook nu weer vond de politie een eigengemaakte boei van jerrycans op de Westerschel- de waaraan ruim 1200 kilo cocaï- Na de 'sinterklaasstorm' in december 2013 spoelde een honderdtal pakjes cocaïne aan bij Westkapelle ne was bevestigd. De straatwaar de bedroeg maar liefst 100 mil joen euro. De politie ging het wa ter op na een melding over een lampje op de Westerschelde dat vanaf de kant goed te zien was. In dit geval kon de politie na enke le dagen een verdachte aanhou den. Het ging om een 22-jarige man uit Montenegro, een opvaren de van een vrachtschip. De politie vond vingerafdrukken van de man op de pakketten en na een onderzoek van de schepen in de omgeving kon hij worden opge pakt. De meest recente vondst is van vo rige week. Deze keer was het de douaneboot Jan van Gent die een routinetochtje maakte in de mon ding van de Westerschelde en op 8 pakketten met cocaïne stuitte. Daarin zat in totaal 337 kilogram verpakt. DRUGS IN HAVENS Vrouwenmiddag over statenverkiezingen Het Zeeuws vrouwenplatform houdt op vrijdag 6 februari een bijeenkomst over de provincia le statenverkiezingen. Tijdens de middag, die niet al leen voor vrouwen bedoeld is, krijgen aanwezigen uitleg over provinciepolitiek en de demo cratie van ProDemos. De poli tieke partijen worden tegen het licht gehouden, met specia le aandacht voor zaken die voor vrouwen belangrijk zijn. Ook vertellen statenleden kort over hun eigen partij en stand punten. Aanmoedigingsprijs oorlogsmonument Wat is het best beheerde en meest 'levende' oorlogsmonu ment van Zeeland? De tank bij Westkapelle, de Marinier in Vlissingen, het monument van Breskens of één van de andere 185 Zeeuwse monumenten die aan de Tweede Wereldoorlog herinneren? Beheerders kun nen meedingen naar de Aan moedigingsprijs Oorlogsmonu menten van het Nationaal Co mité 4 en 5 mei. De Nationale Viering van de Bevrijding op 5 mei is dit jaar in Vlissingen. Aanmelden kan tot 15 maart. De winnaar wordt 21 april be kend gemaakt. DEN HAAG - Burgemeester Anne- miek Jetten van Sluis is benoemd tot lid van het Comité van de Re gio's. Gedeputeerde Ben de Reu is aangewezen als plaatsvervangend lid. In het Comité van de Regio's kunnen lokale overheden hun me ning geven over Europese wetge ving. Het brengt daarover advie zen uit aan de Europese Commis sie. In totaal zijn 24 lokale politici uit heel Nederland benoemd. De delegatie is voorgedragen door de Nederlandse regering en formeel goedgekeurd door de Raad van de Europese Unie. De Nederlandse delegatie maakt deel uit van het 350 leden tellende assemblee en komt voor het eerst op 11 februari in Brussel bijeen. DONDERDAG 29 JANUARI 2015 KWADENDAMME - Maaike Paarde- kooper heeft werkelijk geen idee hoeveel mensen zaterdag 7 februa ri naar dorpshuis De Burcht in Kwa- dendamme komen. trek bij drugscriminelen Douane, marechaussee, politie, loodsdiensten en andere partijen werken samen in de bestrijding van drugssmokkel, foto Hollandse Hoogte 22 januari 2015: Antwerpen, drie ton marihuana in haven Januari 2015: Vlissingen, 280 kilo gram in een partij bananen. December 2014: Rotterdam 230 kilo cocaïne in een container. Begin december 2014:3000 kilo cocaïne in container met cassaves. November 2014: 300 kilo cocaïne in een container. Oktober 2014; Rotterdam, 130 ki lo cocaïne in sesamzaad. Oktober 2014: Ex-televisiepresen- tator Frank Masmeijer aangehou den in Antwerpse haven vanwege smokkel van 400 kilo cocaïne Augustus 2014: Maasvlakte, 150 kilo cocaïne in banenpuree Juli 2014: Rotterdam, 136 kilo co caïne in container met bananen. MIDDELBURG Aanvang 13.45 uur. Locatie: filmzaal Abdij Middelburg. Aanmelden via zeeuwsvrouwenpl@zeelandnet.nl MIDDELBURG www.scez.nl/oorlogsmonumenten REGERING HEEFT 24 NIEUWE LEDEN BENOEMD De Sluise burgemeester Jetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27