Tegenstanders hopen op redding Hedwige Wie ziet de tassen drugs het eerst? Duikbond en Stichting Oosterschelde zien opening in strijd tegen staalslak Dom 44 De Westerschelde is een interessant vaarwater: makkelijk bereikbaar vanaf de kust 26 ZEELAND COCAÏNEVONDSTEN De politie vindt regelmatig cocaïne in de Westerschelde, vastgebonden aan boeien. Is er sprake van een trend? donderdag Brits onderzoek: intelli gente mensen zijn 's nachts actiever dan mensen met een lage IQ^score. Anders gezegd, de domoren onder ons gaan eer der op één oor dan de slimmeri ken. Amerikaans onderzoek: iPhone-bezitters zijn slimmer dan lieden met een Android- toestel. Zet de uitkomsten van beide onderzoeken naast elkaar en er rest slechts één conclusie: wie zonder iPhone vroeg het bed in duikt is een nitwit. Zelf bezit ik geen iPhone en kruip ik vaak voor tienen tus sen de lakens. Ben ik daarom dommer dan een scholier die tot diep in de nacht met zijn iPhone in de weer is? Ik behoor tot de generatie die braaf hele reeksen jaartallen (754: Bonifa- tius bij Dokkum vermoord) en de tafels van 1 tot en met 20 uit het hoofd kon opdreunen. De scholier van nu weet niet eens wie Bonifatius was en kan zó slecht rekenen dat hij geen re- kentoetsje durft te maken. Over dom gesproken - kort gele den liep onze premier mee in een stoet ('Je suis Charlie') van honderdduizenden demon stranten om te pleiten voor het Vrije Woord. Hoe de wind waait, waait mijn jasje. Had de zelfde premier die de mond vol had van Vrijheid van Menings uiting onze Willem-Alexander er niet van moeten weerhou den naar Saudie-Arabië af te rei zen om de laatste eer te bewij zen aan een despoot van een land waar onderdanen die zich kritisch uitlaten over bovenda- nen duizend stokslagen krij gen? Dat deed Mark dus niet. Want ja, olie hè. Herinnert u zich de foto van Willem-Alexander die genoeg lijk met Poetin aan de pils zit? Weet u nog hoe hij door Maxi ma werd berispt ('Hij was een beetje dom') nadat hij zich ver galoppeerde met een brief van dictator Videla als bewijs voor de onschuld van zijn schoonva der tijdens het Argentijnse schrikbewind? Niks van ge leerd. En zo stond onze vorst za terdag met zijn snufferd voor aan bij de begrafenis van een sjeik die het goed vond dat overspelige vrouwen worden gestenigd en dieven de hand wordt afgehakt. Oliedom! Na de tegenstanders een paar keer vriendelijk te hebben ge vraagd om niet te klappen, waar schuwt voorzitter Khadija Arib voor de laatste keer. „Het zou jam mer zijn als u de zaal moet verla ten." Dansen mag wel, roept PW er Dion Graus naar de tribune. „Nee, nee, nee, dat mag ook niet", haast Arib zich te zeggen. Het debat is eigenlijk als mosterd na de maaltijd. Graus heeft het in oktober 2013 al aangevraagd. Aan leiding waren berichten dat de eenmaal onder water gezette Hedwigepolder weer snel zal opslibben. Keer op keer is het de bat uitgesteld. Nu het wordt ge houden, heeft de Raad van State inmiddels alle bezwaren tegen ontpoldering van tafel geveegd. Ook is het inrichtingsplan defini tief vastgesteld. Dus de enige eer die partijen nog kunnen behalen is het (in verkiezingstijd) herha len van standpunten. „De Hedwige wordt een rioolput en slibt vol met bagger en vuil uit Antwerpen en de Westerschel- de", trapt Graus af. SP'er Harry van Bommel en SGP'er Elbert VLISSINGEN - „Het is logisch dat wanneer de aanpak van drugs smokkel in de havens beter op or de komt, drugssmokkelaars naar andere wegen gaan zoeken", ver telt woordvoerder Ed Kraszewski van de waterpolitie naar aanlei ding van de recente drugsvondsten in de Westerschelde. De aanpak dat sporttassen met drugs bevestigd worden aan jerry cans of containers die als boei die nen, komt wel op meer plaatsen in de wereld voor, maar wordt in Ne derland vooral toegepast in de Wes terschelde. De afgelopen jaren zijn al vaker dergelijke vondsten in de Westerschelde gedaan. Dat is vol gens Kraszewski ook wel begrijpe lijk. „De Westerschelde is uit geo grafisch oogpunt een interessant vaarwater. Het is een brede rivier waar veel zeeschepen op varen die doorgaan tot Antwerpen. En de Westerschelde is makkelijk bereik baar vanaf de kust." Hij kan niet zeggen of drugstrans porten de laatste tijd vaker voorko men. „Het lijkt alsof het werken met dergelijke boeien wel wat toe neemt. Maar we weten niet wat er allemaal doorheen glipt. En er wordt ook elders in Nederland op andere manieren getracht drugs aan land te brengen." Kraszewski signaleert dat douane, marechaus see, politie, loodsdiensten en ande re partijen die op het water actief zijn in Zeeland goed samenwerken als het gaat om het bestrijden van drugssmokkel. Zo werd de partij cocaïne van vorige week opgepikt door de douane: „We trekken alle maal aan hetzelfde touwtje." Daar komt bij dat in september vorig jaar nog werd aangekondigd dat de politie sinds afgelopen najaar 125 extra mensen inzet voor bestrij ding van de georganiseerde drugs criminaliteit in Zuid-Nederland. Dijkgraaf noemen de afspraken over de ontpoldering een 'histori sche vergissing'. Jaco Geurts (CDA) vindt het onder water zet ten van 'vruchtbare landbouw grond voor moddernatuur absurd en 'onverteerbaar'. Maar coalitie partijen VVD en PvdA gaan de Hedwige niet redden. „Ontpolde- ren van landbouwgrond is ver schrikkelijk als we dat vanwege in ternationale afspraken moeten doen", stelt WD' er Rudmer Hee- rema. Dit is wat ons betreft de laatste keer dat dit gebeurt." Henk Leenders (PvdA) is blij dat 'het kabinet eindelijk een knoop heeft doorgehakt'. Staatssecretaris Dijksma bena drukt nog eens dat het belangrijk is dat de Zeeuwen nu duidelijk heid hebben over wat met de pol der gaat gebeuren. Ze gaat er nog steeds vanuit dat de Hedwige in 2019 natuurgebied zal zijn. „Een gebied dat ook volop kansen biedt aan recreatie." Dijksma herhaalt dat opslibbing nodig is om de ge wenste natuur te laten ontstaan. „Het is dan ook niet nodig om het gebied steeds uit te baggeren. Er ontstaat een natuurlijk systeem van erosie en sedimentatie." PVV, CDA en SGP dienen bij el kaar zeven moties in. De Kamer stemt er dinsdag over. Enige eer die partijen nog aan de Hedwige kunnen ha len is het in verkiezingstijd herhalen van standpunten Drijvende sporttassen in de Westerschelde. Het komt de laatste jaren nogal eens voor. Recent zelfs twee keer kort achter elkaar. Het gaat om tassen die al of niet aan een zelfgemaakte boei gebon den zijn, soms voorzien van een klein knipperlichtje. Altijd gevuld met drugs, meestal cocaïne. En dan is het de vraag; wie ziet de tassen het eerst? Iemand die toe vallig in de buurt is of de drugs koerier voor wie de tassen be stemd zijn? Het transport van drugs over het water is van alle tijden. Ook in Zeeland. In de jaren zeventig ge beurde het al. Eind januari 1977 was de zogenaamde Flipjeshaven op Noord-Beveland al het toneel van de toen nog grootste soft- drugssmokkel uit de Nederlandse geschiedenis. Met de kotter Lativa werd 4300 kilogram Marokkaanse hasj op de kade van het kleine ha ventje gezet. Straatwaarde: 9 mil joen gulden. De politie was getipt en kon de smokkelaars, onder wie een viertal Zeeuwen, oppakken. Het gebeurde vaker. Zoals in juli 1977, toen de Zeeuwse kust werd omgedoopt tot 'Costa del hasj' na dat er ruim 4400 kilogram aan spoelde. Dagen achtereen werden op de Walcherse en West- Zeeuws-Vlaamse stranden plak ken hasj gevonden. Het trok veel belangstellenden. Of in augustus 1989, toen grote pakketten hasj aangetroffen wer den op het talud van de voormali ge hulpbrug naar het werkeiland Neeltje Jans. In totaal werd voor 7 miljoen gulden; 2700 kilogram hasj opgevist. Een twintigtal pak ken van 40 tot 50 kilogram stond al opgestapeld aan land. De rest lag op de glooiing of dreef in het water. Volgens de politie destijds was de vondst een topje van de ijsberg. Naar aanleiding van deze vondst reageerde een woordvoerder van de douane met de mededeling dat de Zeeuwse Noordzeekust 'één grote open deur is' als het gaat om drugstransporten. En dat is kennelijk nog steeds zo getuige de meest recente vondsten. Al leen gaat het nu meestal om cocaï ne. Half juli 2013 ontdekten loodsen op de Westerschelde kleine ver- Het transport van drugs over water is van alle tijden. Ook in Zeeland. Het ge beurt al vanaf de jaren '70 De StAB concludeert dat de in vloed van staalslakken op het boe- demleven in de Oosterschelde over een langere tijd 'niet signifi cant is aangetoond'. Ook wordt een vraagteken gezet bij het feit dat het chemisch onderzoek zich beperkt tot de oester en mossel. De emissiewaarde van staalslak ken blijft weliswaar binnen de maximaal toegestane grens. „Het gebruik van staalslakken kan niet temin als het meest waarschijnlij ke en meest belastende scenario Stichting Advisering Be stuursrechtspraak onder zocht in opdracht Raad van State vergunningaanvraag worden beschouwd", aldus de StAB. „De vervelendste conclu sie", vindt NOB-belangenbeharti- ger Brendan Oonk. Hij voelt zich tegelijk gesterkt door de opvat ting dat het om een inschatting van het effect gaat en wetenschap pelijk bewijs bij de vergunning aanvraag van Rijkswaterstaat ont breekt. „Er had aangetoond moe ten worden dat er geen negatieve effecten optreden als gevolg van de stort", aldus Oonk. „Nu is het afwachten hoe de Raad van State oordeelt." De zitting is dit voor jaar. In augustus wees de Raad nog een schorsingsverzoek van NOB en De Oosterschelde af. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Tegenstanders van ont- poldering hopen nog steeds dat de Hedwigepolder wordt gered. Een tiental zit woensdag dan ook vol verwachting op de tribune van de Tweede Kamer. Maar het blijkt ijde- le hoop. Staatssecretaris Sharon Dijksma (Natuur) wijzigt de plan nen niet en de Kamer gaat haar daar ook niet toe dwingen. Westerschelde is in door René Schrier □J Woordvoerder Ed Kraszewski van de Waterpolitie door Marcel Modde VLISSINGEN - Duikbond NOB en Stichting De Oosterschelde stap pen opnieuw naar de Raad van Sta te om de stort van staalslakken op drie locaties langs de Schouwse kust tegen te houden. De organisa ties putten nieuwe hoop uit een on derzoek dat de Stichting Advise ring Bestuursrechtspraak (StAB) heeft uitgevoerd in opdracht van de Raad van State.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26