Nieuwe weg Tikken tegen de maan almanak Vijftien tips over zakkenrollers Iionschaatser Niels Mesu niet tevreden Staalslakstrijd 26 ZEEUWS-VLAANDEREN DONDERDAG 29 januari 2015 25 Twaalf grote bedrijven in Zuidwest- Nederland gaan restgrondstoffen en energie uitwisselen. MIDDELBURG - Door afvalstromen en restenergie uit te wisselen, ho pen 12 grote bedrijven in Zuid- west-Nederland miljoenen euro's te besparen. Deze week selecteer den ze 23 kansrijke projecten uit een lijst van 180 ideeën. Dat gaat van hergebruik van eikaars afval water tot samen water zuiveren. De Zeeuwse industrie staat onder druk door hoge prijzen voor grondstoffen en energie. Dankzij de snelle opkomst van schaliegas in Noord-Amerika kan dezelfde fa briek daar veel goedkoper produ ceren. Door zuiniger en slimmer met energie en grondstoffen om te gaan, versterken bedrijven in de regio hun concurrentiepositie. Dat is ook nodig om banen veilig te stellen. De 12 bedrijven hebben zich verenigd in het platform Smart Delta Resources (SDR), dat wordt ondersteund door de pro vincie en ontwikkelingsmaat schappij Impuls. De deelnemers zijn Dow Bene lux, Arcelor Mittal Gent, Trinseo Hoek, Cargill Sas van Gent en Ber gen op Zoom, ICL-IP Terneuzen, Lamb Weston-Meijer in Kruinin- gen, Sabic Bergen op Zoom, Sui ker Unie, Yara Sluiskil, Zeeland Refinery in Nieuwdorp, energie bedrijf Delta en havenbedrijf Zee land Seaports. Vorig jaar sloegen ze de handen ineen. „Het initiatief kwam van de bedrijven zelf. Dat is bijzon der, maar nog opmerkelijker is de schaal waarop dit in Zeeland en de randen daaromheen gebeurt. In de Europese Unie is dit het grootste industriële cluster van verschillende bedrijven die zeer nauw gaan samenwerken", zegt voorzitter Guido Custers van SDR-platform. Bedrijven hebben vrijuit data met elkaar gedeeld. Op basis daarvan Twaalf grote bedrijven in Zeeland en omstreken gaan nauw samenwerken om geld te besparen hebben technici van de betrokken bedrijven mogelijke projecten be noemd. Uiteindelijk zijn er 23 uit gerold, waarvan er dit jaar een handvol van de grond komt. Ze betreffen vooral hergebruik van (afval)water, samen water zuive ren, slibontwatering en herge bruik van afvalstromen. Bijvoor beeld suikerbietenpulp dat weer als grondstof kan dienen. Custers sluit niet uit dat nieuwe pijpleidingen moeten worden ge legd, als dat de beste manier is om stromen uit te wisselen. Aan leg kan vrij snel gebeuren, omdat Zeeland Seaports al veel voor werk heeft gedaan. Zo is een mi lieueffectrapportage doorlopen. HULST - Aandacht in het televisie programma Opsporing Verzocht voor het werk van twee zakkenrol lers in de Albert Heijn aan het Sta tionsplein in Hulst heeft vijftien tips opgeleverd. Op basis daarvan heeft de politie een 45-jarige Roe meen in het vizier. Hij sloeg samen met een vrouw twee keer toe in dezelfde super markt. De politie kijkt uit naar de man en vrouw en waarschuwt voor het stel. Ze zouden nog steeds met soortgelijke praktijken bezig zijn in winkelcentra in Mid den- en Zuid-Nederland. Een kwartier sneller in de Rand stad, dat wilde de Vlissingse verslag geefster ook wel meemaken. Maar haar richtinggevoel laat haar wel eens in de steek. Gelukkig kan ze al tijd terugvallen op haar TomTom. lammer dat haar navigatie-appa- raat dringend een update nodig heeft en niet weet van de nieuwe A4. Ze informeerde daarom bij een collega, die vaker in de Randstad komt. 'Gewoon rechtdoor rijden bij Bergen op Zoom', zei hij. Dat lukte. Maar hoe nu terug1 Hoe vind je die A4 zónder TomTomDe Heine- noordtunnel kwam voorbij, de Brie- nenoordbrug, de Beneluxtunnel... Uiteindelijk vond ze 'm, die nieuwe A4. Met drie uur vertraging. Duikbond NOB en Stichting De Oosterschelde stappen opnieuw naar de Raad van State om de stort van staalslakken tegen te houden Industrie wil miljoenen besparen door Frank Balkenende TERNEUZEN - Jamey Scheffers (8) uit Terneuzen kan rij men en dichten zonder zijn Juist, en omdat hij gedich ten maken zo leuk vindt was hij gisteren samen met zes andere dichtertjes in de dop van de partij op een poëzie- happening in de Terneuzense bibliotheek. In het kader van de Poëzieweek, die vandaag van start gaat, ontving beeldend kunstenaar Jorien Brugmans hen en opende sa men met de kinderen de tentoonstelling 'Tikken tegen de maan', naar het gelijknamige boek van Joke van Leeuwen. Daarna mochten de kinderen zelf aan de slag. Hun gedichten zijn samen met de pennenvruchten van Van Leeuwen tot en met 12 maart te bezichtigen in de bi bliotheek. foto Camile Schelstraete Tip? redactie@pzc.nl VTagen iPad of Loop, binoerj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25