Ook House of Shoes sluit de deuren JjjjJd. MfffmTi- ECONOMIE 15 SCHOENENWINKELS IN NOOD 'Economisch darwinisme' wordt schoenenwinkels fataal. Het bloedbad is nog niet voorbij. AMSTERDAM - Toen Cor Molenaar, buitengewoon hoogleraar retail en e-commerce, laatst op de Lijn baan in Rotterdam was, telde hij vlak bij elkaar tien schoenenwin kels. „Allemaal ongeveer hetzelf de aanbod. Dertien in een dozijn. Ik voorspel: van die tien is over twee jaar de helft weg." De kaalslag onder de schoenen winkels is al enige tijd aan de gang, maar het laatste jaar treedt een versnelling op, zegt retaildes- kundige Hans Eysink Smeets. „In de afgelopen elf jaar is 11,9 pro cent van de schoenwinkels ver dwenen. Dat ging eerst geleide lijk, maar afgelopen jaar is 6 pro cent verdwenen. Dit jaar zal het al leen maar meer zijn. Al die win kels in het middensegment, en daar reken ik Schoenenreus en House of Shoes ook toe, verkopen allemaal meer van hetzelfde. Dat zijn de grote verliezers." Alleen winkels die echt onder scheidend zijn, hebben volgens de retaildeskundige meer kans. Daarnaast, zegt Eysink Smeets, wordt de traditionele schoenen winkel buitenspel gezet door het eigen businessmodel, 'waarbij je je geld verdient met de verkoop van schoenen'. Ze worden wegge concurreerd door de online win kels die 'het helemaal niets uit maakt of ze geld verdienen op een paar schoenen'. „Hun verdien- model is anders. Ze gokken erop dat ze later door een grote groep worden overgenomen. Of dat ze bij een beursgang veel geld verdie nen. Deze twee types bedrijven werken op hetzelfde speelveld. Al leen speelt de één Monopoly en de ander Stratego. Oude retailers zijn dinosaurussen. We zijn getui ge van het economisch darwinis me, survival of the fittest." Molenaar: „Het laatste kwartaal van 2014 was slecht, en het eerste kwartaal is traditioneel slecht. Wie geen buffer meer heeft, gaat onderuit. Daar komt bij dat men sen de aankoop van nieuwe schoe nen, toch een luxe product, vaak uitstellen. Als je ziet dat mensen meer sparen, meer hypotheek af betalen maar niet meer geld heb ben, dan weet je wie de verliezer is. Daarbij komt dat bedrijven als H&M, Zara en anderen recht streeks bij de producenten inko pen, waarbij de tussenliggende ke ten wordt uitgeschakeld. Daar door zijn ze goedkoper en kun nen ze sneller inspelen op de be hoefte van het publiek. Het is dan gemakkelijk om de schuld te leg gen bij het internet. Maar uitein delijk moeten dit soort ketens ook de schuld bij zichzelf zoe ken." Curator Olaf Poorthuis onder zoekt de mogelijkheid van een doorstart. Hij acht de kans daarop evenwel klein. House of Shoes ging al eerder fail liet, eind 2012. Toen had de keten 41 winkels. Begin 2013 startte de keten opnieuw op, met 22 win kels. Gisteren werd gemeld dat de winkels en de webshop 'wegens omstandigheden' waren gesloten en dat de klantenservice slechts beperkt beschikbaar was. Het faillissement volgt op het uit stel van betaling bij het veel grote re Schoenenreus, eveneens op dinsdag. Surseance geldt meestal als opmaat naar een faillissement. Ook Schoenenreus ging al eerder failliet, in 2013, en startte in afge slankte vorm door. Bewindvoerder Bas van Dooren is op zoek naar wéér een nieuwe toe komst. „Een doorstart ligt nu niet in de lijn der verwachtingen", zei hij gistermiddag. „Maar alles is mogelijk." Volgens hem kan de surseance lang duren en is het personeel - zo'n 1.000 mensen - nog steeds in dienst, in afwachting van verdere ontwikkelingen. „Ze zijn in ieder geval in dienst tot eind januari en ik zoek naar middelen om hun sa laris te betalen." Eerder deze maand werd ook schoenenketen Taft (elf winkels) failliet verklaard. 12 dagen Noorse Fjorden Noordkaap cruise met de MSC Splendida 10 dagen Adriatische en Middellandse Zee cruise met de MSC Lirica 13/14 dagen Handelsroute cruise met de Costa Fortuna 13 dagen IJsland cruise met de MSC Splendida 10 dagen Zuid-Europa cruise met de MSC Poesia DONDERDAG 29 JANUARI 2015 Branche is maatje te groot door Wilko Voordouw House of Shoes in Almere. foto Goos van der Veen/HH door Wilko Voordouw NIEUWKUIJK - Het doek is gevallen voor de schoenenwinkels van Hou se of Shoes. De 27 winkels bleven gisteren dicht, nadat dinsdag in Den Bosch het bankroet al was uit gesproken. Ook de website ging op zwart. Bij de keten werkten in to taal 180 mensen. Webshop en winkels van House of Shoes waren gisteren 'wegens omstandigheden' gesloten v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Brochure en boekingen: Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata: 15 mei 12 juni 17 juli 28 aug 18 sept Vertrekdata: 21 mei 1 sept Vertrekdata: 27 mei 12 aug Vertrekdata: 21 juni 17 juli Vertrekdata: 15 mei 12 juni 17 juli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15