Ik heb m'n natje en m'n droogje' Om te overleven, introduceren verzorgingshuizen het all-inclusive wonen. Het tehuis is als een pension: de bewoner betaalt huur en koopt maaltijden en diensten zoals schoonmaak in. In Spijkenisse staat een nieuw all-inclusive zorgcentrum. In Arnhem ondergaat een klassiek tehuis de metamorfose. 12 VERDIEPING ALL-INCLUSIVE TEHUIS Thuis oud worden? Henk de Vries woont liever in het verzorgingshuis. „Thuis zit ik ook maar alleen achter mijn bordje." In zijn oude seniorenwoning zat Henk de Vries (85) 'ook maar al leen achter zijn bordje'. En als de kinderen op zondag druk wa ren, kon het gebeuren dat hij de hele dag niemand sprak. „Ik vind dit fantastisch", zegt hij in zijn kamer in het Arnhemse verzorgingshuis Drie Gasthuizen. „Ik heb alles, m'n natje en m'n droogje." Ouderen willen het liefst thuis oud worden, hoor je steeds. Niet Henk de Vries. Nou ja, in zekere zin is dit nu zijn eigen huurhuis: deze pakweg 45 vierkante meter. Daar staan dan wel de muren van het tehuis omheen. De Vries staat op als de deurbel gaat: de huisarts uit de wijk wil kennisma ken. Amper zit hij weer of er staat ie mand voor zijn deur die zijn wasgoed wil merken. De Vries laat zijn lakens, dekbedovertrek en handdoeken door de wasservice in het tehuis reinigen. „Hoefik daar verder niemand mee las tig te vallen", zegt hij. De Vries is de eerste zelfstandig huur der bij de Drie Gasthuizen die een compleet servicearrangement af neemt. De elf andere huurders maken een selectie uit het aanbod. Voor 309 euro extra per maand krijgt hij wekelijks vier warme maaltijden, gra tis koffie en thee in het restaurant, 40 minuten huishoudelijke hulp, acti viteiten waaraan hij kan meedoen, een veiligheidsronde van de huismees ter en zijn 'plat linnengoed' wordt voor hem gewassen. Dit doen, onder begeleiding, licht verstandelijk gehan dicapten van een andere instelling, De Driestroom. Met huur, gas, water en licht erbij kost dit alles vanaf 824,76 euro per maand. „We mikken op mensen met een kleine beurs die dikwijls huurtoe- slag kunnen krijgen. Ze hebben zo al les compact bij elkaar, op pantoffel afstand", zeggen woonzorgmanager André Harinck en zijn collega Maikel Stolte. Mocht De Vries zich onverwacht slecht voelen, dan is er dag en nacht professionele hulp in de buurt. Er zijn immers verzorgenden en verpleegkun digen in huis voor de verpleeghuisbe woners. Te plannen zorg, dat moet de thuiszorg leveren. Het gebouw van de Drie Gasthuizen, dat stamt uit 1952, moet nog twintig jaar mee. Dat lukt met de woonzorg studio's erbij financieel nét, heeft Ha rinck berekend, 'mits we minimaal in vesteren'. Een moderner jasje, zoals een lichtere door Wilma de Cort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12