Cespannen rust aan grens Israël 'h M Kiezen president is in Italië politiek theater r Weer executies Indonesië 10 BUITENLAND „Onze commandant verbiedt dat. Je mag hier niet verder rijden. Dit is een militaire zone." De wegen zijn verlaten. Omwonenden zijn door het leger geïnstrueerd zo veel mogelijk binnen te blijven. Dat daaraan onmiddellijk gehoor is gegeven, verbaast niet; de aan val van Hezbollah kwam gisteren niet als een verrassing. Vorige week werden immers enke le prominente Hezbollah-strij- ders en een Iraanse generaal ge dood door een raket toen zij in Sy rië langs de grens met Israël re den. Israëlische soldaten naar de grens met Libanon nadat Hezbollah met een raket een konvooi had beschoten Hoewel het Israëlische leger daar over geen commentaar geeft, twij felt Hezbollah niet over de toe dracht. Samen met Iran zwoor de beweging wraak op Israël. En dus trok Israël troepen samen langs de grens, waar het in 2006 nog een bloedige oorlog tegen Hezbol lah uitvocht. Omwonenden zien het met lede ogen aan. „Het is nu nog rustig en wij zijn hier niet snel bang, maar van al dat geroep om geweld kan niets goeds komen", zegt Rafaël ben-Baruch, een leraar die met zijn gezin in Kirjat Sjmona woont, een stad op enkele kilome ters van de grens met Syrië en Li banon. „Als ik zie en lees hoe ze in Libanon over Joden praten, slaat de schrik me om het hart." Maar Israëlische leiders kunnen er ook wat van. Minister van Bui tenlandse Zaken Lieberman riep direct na de aanval dat 'het land disproportioneel hard moet reage ren'. Met de verkiezingen in aantocht, waarbij Israëls veiligheid het be langrijkste thema is, lieten andere politici zich ook niet onbetuigd. Maar verdere escalatie is geen ze kerheid. Hezbollah is verwikkeld in de bloedige burgeroorlog in Sy rië en Israël kijkt bezorgd naar de chaos aan haar andere grenzen. Dat zijn genoeg redenen om het kruit droog te houden. Kathrin Oertel verlaat Pegidabeweging De ruzie binnen de anti-islami tische Pegidabeweging breidt zich uit. Vier kopstukken heb ben de beweging de rug toege keerd, met als reden de rol die de opgestapte oprichter Lutz Bachmann voor zich opeist. De vier, onder wie Pegidagezicht Kathrin Oertel, hebben al hun functies neergelegd, meldde weekblad Stern gisteren. De Indonesische autoriteiten maken zich op voor een nieu we executiegolf. Volgens procu reur-generaal Muhammad Pra- setyo hebben gevangenen slechts recht op één clementie- verzoek aan de president, waar mee hij in één keer elf veroor deelden uit Australië, Frank rijk, Ghana, Spanje, Brazilië, de Filipijnen, Australië en Indone- Italianen opgesloten in Auschwitz Vijf Italianen hebben dinsdag na de herdenking van de bevrij ding van Auschwitz vastgeze ten op het terrein van het vroe gere concentratiekamp. Toen zij volgens het Italiaanse pers bureau ANSA merkten dat ze het kamp niet uit konden, openden zij een raam. Daarop ging het alarm af. sië alle hoop ontneemt. „We zoeken naar het geschikte moment voor de executies", zei Prasetyo gisteren in het par lement. De terechtstellingen zullen volgens hem waarschijn lijk weer plaatsvinden op het beruchte gevangeniseiland Nu- sa Kambangan. De elf zullen vermoedelijk binnen twee we ken worden geëxecuteerd. Politie Italië rolt drugsbende op In Italië zijn gisteren in totaal 28 mensen aangehouden die er van verdacht worden lid te zijn van een drugsbende uit de re gio Napels met vertakkingen naar Spanje, Nederland, Colom bia en Venezuela. Er zijn meer dan duizend kilo drugs, onroe rend goed, boten en auto's in beslag genomen. Het is weer zover. Het Italiaanse parlement kiest vandaag een nieuw staatshoofd. Een edele op dracht die steevast het laagste naar boven haalt bij de ruim dui zend 'achtenswaardigen'. Voordat de nieuwe president aan de 7-jari- ge termijn kan beginnen, worden obscure allianties gevormd, gifbe kers gepresenteerd en dolksteken in de rug uitgedeeld. Hoewel. Premier Renzi, precies een jaar aan de macht nadat hij zijn partijgenoot Letta (met een dolksteek) van het pluche had ge licht, zegt dat het dit keer heel an ders gaat. „De eerste drie stem mingen, als een tweederde meer derheid is vereist, stemmen we blanco. Bij de vierde - als een ab- solute meerderheid voldoet - paf, presenteren we onze kandidaat. Zaterdag is er een nieuwe presi dent." Typisch Renzi: snel en veel bluf. Hij weet dat zijn centrum-linkse PD dicht bij een absolute meer derheid zit. Bovendien wil hij een herhaling van het debacle bij de vorige presidentsverkiezing, nog maar twee jaar geleden, voorko men. Toen werd dagenlang vruch teloos gestemd en presteerde PD het de eigen kandidaat, Romano Prodi, af schieten. De oplossing was een bittere terugkeer van de oude president Napolitano, die het twee weken geleden echter welletjes vond en aftrad. Renzi veinst optimisme, maar weet dat hij het spel niet kan dic teren en zelfs riskeert te verlie zen. De reden: Silvio Berlusconi. De mediamagnaat leek definitief weg van het politieke toneel, tot dat Renzi met hem een akkoord sloot over hervormingen. Het was een gruwel voor de lin kervleugel van de PD, die vindt dat de samenwerking inmiddels veel te ver is gegaan. Renzi wordt dictatoriaal gedrag verweten, maar ook naar rechts te zijn opge schoven en zich niet te onder scheiden van Berlusconi. Gaat 'Renzisconi' nu ook het nieu we staatshoofd kiezen, is de vraag. Renzi wil wel degelijk met Berlusconi een deal sluiten, maar wel over een eigen kandidaat en hij accepteert geen door Berlusco ni opgelegde naam. Die is hier niet van gediend en ruikt bloed, wetend dat Renzi zijn eigen link se gelederen niet in bedwang heeft. Hij wil Renzi onder druk zetten maar niet breken, omdat hij hoopt nog allerlei persoonlijke gunsten te kunnen afdwingen. Gistermiddag hadden beiden nog geen gezamenlijke kandidaat. Dat maakt iedereen kwetsbaar voor vijandige deals en 'sluipschut ters'. De Vijfsterrenbeweging noemt Prodi als mogelijke kandi daat, wetende dat de PD moeilijk nee kan zeggen tegen de oud-pre mier, maar Berlusconi kan diens bloed wel drinken. Vanmiddag gaat de arena open. door onze correspondent Jan Franke KIRJAT SJMONA - Op een tanksta tion nabij de grens met Libanon lo pen slordig geklede Israëlische sol daten onrustig heen en weer. Ze zijn met spoed naar de grens ge stuurd nadat de militante Hezbol- lah-beweging enkele uren eerder vanuit Libanon een Israëlisch kon vooi had beschoten met een raket. Praten mogen ze niet. Israëlische militairen dragen een gewonde kameraad weg, nadat Hezbollah gisteren een raket op een konvooi had afgevuurd, foto Jinipix/Reuters DRESDEN JAKARTA Kathrin Oertel ROME ROME door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - „Geen veto's", zegt pre mier Renzi. „Geen overvallen", ant woordt ex-premier Berlusconi. „Maar als de mayonaise gaat schif ten, sluit ik geen Renzata uit", dreigt de premier. Waarmee hij be doelt dat als het spel vastloopt, hij een van zijn typische trucs zal uit halen. Het parlement kiest vandaag een staatshoofd en dat levert veel politiek gekonkel op Premier Mateo Renzi. foto Tony Mondello/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10