Huiswerkbegeleiders: meer klanten door rekentoets feenstra rijn lijn Kamer eist privacy leerling BINNENLAND 9 m www.feenstrarijnlijn.nl Tel. 026-4452805 Scholieren op mbo's en in het voortgezet onderwijs moeten van af volgend jaar een rekentoets ma ken om een diploma te kunnen halen. Stichting Goed Rekenon derwijs vreest dat commerciële or ganisaties in het gat springen. „Een tweedeling dreigt in de maatschappij, met minder kansen voor ouders die niet in staat zijn hun kinderen dure bijles te laten volgen", schrijft de stichting aan de Tweede Kamer. „Op zich is er niks op tegen, maar er zijn altijd ouders die dat niet kunnen betalen", zo formuleert emeritus hoogleraar wiskunde en voorzitter van de stichting Henk Tijms het in zijn eigen woorden. Meerdere huiswerkbegeleiders ge ven aan dat ze nu al leerlingen een rekentoetstraining geven, maar dat ze volgend jaar een flin ke stijging verwachten. „Het aan tal rekentoetstrainingen is in 2014 met zo'n 40 procent gestegen", zegt Teun van Hemel van www.ikwilbijles.nl. „Volgend jaar zal het echt op stoom komen, als het halen van de rekentoets ver plicht wordt om te slagen." „We zijn er begin dit jaar mee be gonnen en hebben ook al aanvra gen binnen voor de trainingen in de voorjaarsvakantie en in mei. Bij ons krijgen ze in groepjes van vijf tot tien leerlingen een week lang les. We hopen straks al twee groepen te kunnen vormen", ver telt Bas Spekhorst van Studiepro uit Middelburg. Hij wijst er op dat zijn bedrijf beurzen toekent aan leerlingen die bijles nodig hebben maar van wie de ouders zich dat niet kunnen veroorloven. Waar tot recent vooral PABO-stu- denten en basisscholieren aan klopten voor extra rekenlessen, lijkt dat te verschuiven naar mid delbare scholieren. PABO-studen- Eerst wilden vooral PABO-studenten extra rekenles. Dat verschuift rich ting middelbare scholieren Volgend jaar is een 4,5 nog voldoende om te slagen. In de jaren daarna moet dat omhoog naar een 5,5 ten moeten al langer een reken toets met een voldoende afslui ten, zodat zij voor de klas beter re kenonderwijs kunnen geven. „Vooral ouders worden zenuwach tig, als ze merken dat hun kind een rekenachterstand heeft", merkt Inge Beumer van Puberaal in Doetinchem. „Ik was wiskun dedocent en wist dat dit eraan kwam. In de loop der jaren wordt het rekenen nog belangrijker, om dat de eisen steeds hoger wor den." Ze ziet grote verschillen in de kwaliteit van het rekenonderwijs per school en bij het mbo per op leiding. „Maar bijlessen zijn al leen te doen voor leerlingen met ouders die dat kunnen betalen." Er is veel kritiek op de rekentoets. De toets zou te talig zijn omdat de rekensommen verpakt zijn in kleine verhaaltjes. Allochtone leerlingen en leerlin gen met leesproblemen zouden hierdoor op voorhand een achter stand hebben. Ook vragen critici zich af of leerlingen niet de dupe worden van slecht rekenonder wijs in het verleden. Staatssecretaris van Onderwijs Sander Dekker (WD) stelt nu voor dat een 4,5 volgend jaar vol doende is om te slagen. In de ja ren daarna moet dat langzaam om hoog naar 5,5. De Tweede Kamer praat daar vandaag over. Kwekerij met 30.000 planten opgerold In een bedrijfspand vlakbij de A2 in Zaltbommel heeft de poli tie gisteren een grote hennep kwekerij met 30.000 planten ontdekt. Agenten hielden twee verdachten aan. De planten la gen opgeslagen in twee zalen met een oppervlakte van naar schatting een halve hectare, verborgen achter magazijnstel lingen met lege dozen. - - ;v Halfords gaat door Dieven misbruiken met 52 vestigingen verwarring poetshulp Keten Halfords, winkels in fiet sen en auto-onderdelen, maakt toch een doorstart. 52 van de 118 winkels blijven bestaan, zeggen de curatoren. Kopers zijn bestaande franchisene mers en oud-personeelsleden. Maandag gaan de winkels weer open die door het faillissement gesloten waren. Criminelen misbruiken de ver warring die bij cliënten van de huishoudhulp in Brabant is ont staan na het faillissement van aanbieder Pantein-Vivent. Ze doen zich voor als de nieuwe poetshulp om bij ouderen bin nen te komen en spullen te ste len. De politie kreeg zeker twee meldingen uit Oss. De Tweede Kamer eist dat per soonlijke gegevens van leerlin gen niet bij derden terechtko men. Ouders trokken vorig jaar aan de bel, omdat uitgevers van digitaal lesmateriaal kun nen zien hoe leerlingen preste ren. Staatssecretaris van Onder wijs Sander Dekker (WD) was niet van plan in te grijpen, maar de Kamer stelt nu dat het College Bescherming Persoonsgegevens samen met de onderwijsinpectie de priva cy moet bewaken. Hoewel uit gevers zeggen te werken aan het anonimiseren van gege vens is dat nog niet de praktijk. Daar moet nu snel verandering in komen. WOENSDAG 28 JANUARI 2015 door Freke Remmers DEN HAAG - Huiswerkbegeleidings- instituten en bijlesdocenten voor zien een groeiende vraag naar extra trainingen voor de komende rekentoets. Tegenstanders vrezen hierdoor een tweedeling als de ene ouder wél bijles voor z'n kind kan betalen en de ander niet. ZALTBOMMEL v' j, r '>iV- - De kwekerij met ruim 30.000 planten, foto HH DEN BOSCH OSS DEN HAAG WELKOM AAN BOORD IN ARNHEM OP 31 JANUARI EN 1 FEBRUARI Bezoek vier prachtige riviercruise schepen Graag nodigen wij u uit om een kijkje te komen nemen aan boord. Tijdens de Open Dagen liggen vier van onze schepen afgemeerd in Arnhem aan de Rijnkade tussen de Nelson Mandelabrug en de John Frostbrug. De volgende schepen zijn te bezichtigen: m.p.s. Poseidon, m.p.s. Salvinia, m.p.s. Statendam en m.p.s. Azolla. Onze medewerkers vertellen Feenstra Rijn Lijn is de grootste Nederlandse aanbieder van Europese riviercruises over de Rijn, Donau, Moezel, Main, Neckar en Saar. De vloot van Feenstra bestaat in 2015 uit elf comfortabele passagiersschepen. Vanwege het grote succes in 2014 en de groeiende interesse voor de reizen van Feenstra organiseren wij weer Open Dagen op zaterdag 31 januari en zondag 1 februari 2015 van 11.00 tot 16.00 uur in Arnhem. Een belevenis op zich Een riviercruise van Feenstra staat garant voor comfort, afwisseling, gezelligheid en een uitstekende verzorging. Zonder uw koffers in of uit te pakken, reist u van de ene naar de andere locatie. Een riviercruise is een belevenis op zich, onze schepen brengen u naar de mooiste plaatsen van Europa. Ervaar zelf op 31 januari en 1 februari hoe mooi en comfortabel onze schepen zijn! u tijdens een rondleiding meer over alle mogelijkheden om met Feenstra zo'n prachtige riviercruise te maken. Na afloop van de rondleiding bieden wij u in een van de salons een kopje koffie met iets lekkers aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9