Wannabe Syriëganger nu ook strafbaar voor alleen trainen 8 BINNENLAND De Facebookvrienden van 'Break the System' zijn boos. Op van alles. Duizend ervan protesteerden gisteren in Den Haag. kun je wel op de bank blijven zit ten, maar ik heb besloten te gaan. Ik had eigenlijk verwacht dat ik hier alleen zou staan." Mensen zijn hier om te proteste ren tegen armoede, hoge huren, bezuinigingen op de zorg, de graaiers, de elite, de mensen die bonussen krijgen. Sprekers begin nen over de jeugdzorg, over chem- trails (moedwillig verspreiden van chemische stoffen in de atmo sfeer), over hoe de bevolking dom wordt gehouden: hier staat een gemêleerd gezelschap. „Worden we beduveld?!", klinkt het. „Ja!!!", schreeuwt het Malieveld. Een groep havenwerkers uit Rot terdam houdt het bij de meditatie aan het begin voor gezien. Zij wil len naar het Binnenhof. Maar de politie houdt ze tegen, drie man nen worden aangehouden. „Eigen- erop. „Mensen worden massaal fi nancieel uitgekleed. Ik hoop dat dit de eerste stap is naar een grote beweging." Karin Deijmann is met haar Facebook-eetgroep 'Prak- kie Over 075' uit Zaandam geko men om tegen armoede te protes teren. „Ik ken mensen die het met 40 euro in de week moeten doen, met een gezin." Na een uurtje sprekers aange hoord te hebben op het podium, geeft een jongen de voorzet: „Ik ga naar het Binnenhof', zegt hij. Driekwart van de mensen volgt. De ME blokkeert de doorgang. Dat was niet de afspraak, prompt trekt de burgemeester de vergun ning voor de demonstratie in. Der tien mensen worden aangehou den. Organisator Berry de Mooij: „Ik word er alleen nog maar bozer van." lijk had heel Nederland hier moe ten staan", zegt een havenwerker. „Ik vind de opkomst laag." Sabrina Dekkers houdt een bord omhoog. 'Ik ben woedend', staat BREAK THE SYSTEM veld gekomen om niets minder dan een revolutie te ontketenen. Twintigduizend likes heeft de ac tiegroep Break the System op Face- book. Dat schiep hoge verwachtin gen voor de opkomst. Maar wie revolutie wil, moet van daag eerst langs de ME. Het over grote deel van de demonstranten voelt daar weinig voor. „Ik doe voor het eerst van mijn leven mee aan een demonstratie", zegt Anne- marie van Mackelenberg terwijl ze een stapje naar achter zet. „Ik irriteer me aan veel dingen. Dan DEN HAAG - „Ze schijten in hun broek op het Binnenhof', zegt een man hoofdschuddend. Hij kijkt vanaf een afstandje hoe de Mobiele Eenheid een linie vormt. „Wij zijn met veel meer, maar goed." De ME toetert door een megafoon: er gaat geweld ge bruikt worden. „Dictatuur!!", brult de massa. Mensen trekken zich terug op het gras. Duizend boze Nederlanders zijn dinsdag naar het Haagse Malie- 4 vragen over veroordelen van Syriëgangers Omar H. (23) werd in maart 2012 opgepakt terwijl hij in Duitsland in een trein zat, op weg naar Istan bul. In zijn woning in Amsterdam vond de politie 10 meter ontste kingslont, 1 kilo aluminium en tien dvd's met jihadistische propa ganda. Op Twitter had H. gezegd zich aangetrokken te voelen tot de gewapende strijd in Syrië. Te gen de politie heeft hij ook ver klaard daar te willen gaan vech ten tegen de troepen van Assad. Maar hij werd dus opgepakt voor dat hij daadwerkelijk in Syrië was. De zaak van Omar H. was in okto ber van 2013 een proefproces. Hij was toen een van de eerste Neder landse jihadisten die voor de rech ter kwamen. Het was voor het eerst dat het Openbaar Ministerie (OM) probeerde iemand veroor deeld te krijgen op het relatief nieuwe wetsartikel 134a. Daarin wordt het trainen voor een terro ristisch misdrijf ook strafbaar ge steld. Een stap eerder dus dan het voorbereiden of plegen van zo'n misdrijf. Het wetsartikel werd op gesteld na de aanslag op het World Trade Center in New York in 2001. Omar H. werd veroor deeld tot twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Maar hij werd al leen veroordeeld voor het voorbe reiden van een ontploffing en brandstichting. Het OM ging in hoger beroep en boekte gisteren bij het gerechtshof in Den Haag een overwinning: H. moet nu voor achttien maanden onvoor waardelijk de cel in. Ondermeer vanwege het trainen voor terroris me: artikel 134a dus. Het gerechts hof stelt daarbij dat het bij H. niet gaat om fysieke training, maar om 'het verwerven van kennis en vaardigheden'. Jihadisten scholen zich op internet, dat gezien kan worden als een 'virtueel trainings kamp'. Ja. Een woordvoerder stelde giste ren nu 'veel sneller te kunnen op treden bij een terroristische drei ging'. „Het op zoek zijn naar hoe ik een goede jihadist word, is nu strafbaar", aldus een woordvoer der tegen het ANP. Het OM heeft hiermee een nieuw middel in handen dat gebruikt kan worden tegen wannabe Syriëgangers: in Nederland verblijvende jihadis ten die wel van plan zijn te gaan, maar nog niet daadwerkelijk in Sy rië hebben gevochten. Advocaten van jihadverdachten stelden eerder al in deze krant dat zij vinden dat 'de wet wringt voor dit soort zaken' en dat het OM de wet doelbewust aan het oprekken is. Het OM zal dit wetsartikel vaker gaan gebruiken om jihadisten aan te houden én veroordeeld te krij gen. Er lopen nog meerdere zaken tegen potentiële uitreizigers. Ook de uitspraak tegen Maher H., de eerste veroordeelde teruggekeer de Syriëstrijder, komt nu in een ander daglicht te staan. Hij kreeg in december drie jaar cel voor deelname aan de strijd in Syrië, maar werd vrijgesproken van het trainen voor terrorisme. Zijn zaak loopt nog in hoger beroep. Ook een groep Rotterdamse havenwerkers (en Feyenoord-aanhangers) kwam naar het Malieveld in Den Haag voor het protest van Break the System. Een deel van de groep probeerde naar het Bin nenhof te gaan, maar werd tegengehouden door de politie. Over de gehele dag heeft de politie dertien demonstranten aangehouden, foto Phil Nijhuis/HH 'Worden we beduveld?' 'Ja!!!' Break the System wil het volk weer centraal stellen en vreed zaam in opstand komen tegen de falende politiek; Verschillen tussen bevolkingsgroe pen verkleinen, onder meer door een basisinkomen; Zorg en onderwijs betaalbaar en inkomensafhankelijk maken; De verantwoordelijke mensen voor de beurscrisis, vastgoedcrisis en bankencrisis aanklagen; De media laten stoppen met het manipuleren van het volk. door Nadia Berkelder 'Syriëganger' Omar H. is gisteren in hoger beroep veroordeeld tot 1,5 jaar cel. Een overwinning voor het OM, dat van de rechter nu meer ruimte lijkt te krijgen. door Cyril Rosman Wat had Omar H. ook al weer gedaan? *y Waarom is zijn zaak dan van belang? 3 Het Openbaar Ministerie is dus blij? 4 Wat gaan we er nu verder van merken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8