Containers bij seniorenflats gaan ondergronds BEVELANDEN en THOLEN 25 Bouwtijd van de woning is één dag Kunstuitleen te gast bij ADRZ De expositiegangen van het Admiraal De Ruyter Zieken huis (ADRZ) in Goes zijn tot 22 april ingericht met wer ken van Stichting Kunstuit leen De Bevelanden (KUB). De kunstuitleen toont een breed en gevarieerd aanbod. Er is realistisch en abstract werk, uitbundig of ingeto gen, in kleur of zwart-wit. Expositie Van der Sanden in Cederhof Sculpturen van Elly van der Sanden en Leendert Houte kamer zijn te zien in 'De Bin nentuin' in Cederhof te Ka- pelle. Houtekamer toont kleine portretplastieken en Van der Sanden laat wat grover werk zien. Onder de beelden bevinden zich de beeltenissen van twee bewo ners van Cederhof. EHBO-cursus in zes lessen De EHBO-vereniging Borse- le-Nieuwdorp start zaterdag 31 januari met een EHBO- cursus. De cursus bestaat uit zes bijeenkomsten die wor den gegeven in Nieuwdorp. Deelnemers leren onder meer wat te doen bij vergifti gingen. Informatie via 0118- 435159 of ehbonieuwdorp @gmail.com. Winterwandeling vanaf Thuishaven KAPELLE - MorgenWonen is volgens bouwconcern Vol kerWessels een volledig nieuwe aanpak van de bouw van een woning. De standaardisatie en as semblage wordt gedaan zo als die bestaat bij vliegtuig bouw en de auto-indus trie. Dat betekent dat alle 'bouwstenen' onder ideale omstandigheden in een fa briek worden gemaakt. De "bouwstenen' worden kant en klaar aangeleverd. Dat betekent geen bouwaf val op de locatie en minie me overlast voor de omge ving. De woningen worden door een vast team van vier tot vijf ervaren mensen in el kaar gezet. Volgens Volker Wessels betekent dit geen risico meer op fouten en faalkosten door werkzaam heden van meerdere bedrij ven en tientallen mensen op de bouwlocatie. De woningen kunnen ook goedkoper worden ge bouwd dan een traditio neel gebouwd huis. Min der kans op fouten is een besparing van vierduizend euro en minder transport kosten is een besparing van duizend euro. Er is ook geen geluidsover last door de ruimte tussen eigen muur en die van de buren. Bij traditionele rij tjeswoningen is vaak spra ke van contact door losse steentjes en cement, dit kan geluidslekken veroor zaken. Iedere woning bestaat uit 25 elementen waaronder kant-en-klare trappen en badkamer. De bouwtijd van de wo ning is één dag. Aflevering kan inclusief stoffering, be kleding van de trap en ge schilderde muren. De woning is binnen twee weken volledig woon-klaar. Het huis heeft een com pleet ingerichte badkamer en een keukenopstelling met A-merk vaatwasser, koel-vriescombinatie, com bimagnetron, inductie kookplaat en rvs afzuig kap. De woning voldoet aan de hoogste energienormen: Energienota-nul door on der meer drie laags glas. Bij normaal gebruik bete kent dit voor de bewoner geen energierekening. Een dergelijke woning zon der grond kost 155.000 eu ro vrij op naam. De maan delijkse huur in Kapelle be draagt 900 euro. Een jaar geleden trok Yersekenaar Wim Quinten aan de bel bij de ge meente. Als vrijwilliger van Stich ting Personenalarmering Zeeland komt hij vaak bij ouderen over de vloer. Wat hem opviel, is dat veel zelfstandig wonende ouderen in de 'bejaardenflatjes' moeite heb ben met vuilnis weggooien. De grote afvalcontainers zijn vaak 'verpakt' in betonnen bouwwerk jes. Zeker voor mensen die afhan kelijk zijn van een rollator is het trapje lastig te beklimmen, ook vinden sommige bewoners de kleppen te zwaar. Quinten kaart te het probleem aan bij raadsle den, seniorenraad en WMO-raad. „Ik kreeg veel positieve reacties, maar verder bleef het heel stil." Zijn verbazing was groot toen hij zag dat de gemeente bij enkele complexen, het de bewoners juist moeilijker had gemaakt doordat de kleppen werden afgesloten met kettingen en hangsloten. „Via raadsleden van de Christen- Unie heb ik begrepen dat de wet houder dat ook geen succes vindt." Dat bevestigt Sinke. „Bij wijze van proef hebben we slotjes opgehangen. Dit omdat er behoor lijk veel afval wordt gedumpt door mensen die er niet wonen. Mensen gooiden er zelfs oude vloerbedekking in, in plaats van dat ze het naar de milieustraat brachten." In de praktijk werkten de hangslo ten niet. „Bewoners waren er niet tevreden over en soms werden ze ook opengebroken." Met de aan leg van ondergrondse containers is dit probleem ook meteen ver holpen. Mensen hebben een pasje nodig om zo'n bak te openen. „Dit jaar gaan we in drie dorpen een proef doen met een onder grondse container. Daarbij letten we vooral op de ervaringen met uitgifte van pasjes." De andere complexen volgen later. „Dat heeft ook met de kosten van zo'n 300.000 euro te maken." De proef die dit jaar wordt uitgevoerd, wordt betaald uit de egalisatiere serve reiniging. Containers die nog even moeten blijven staan, worden waar mogelijk voorzien van handgrepen. „Overigens krij gen we maar weinig klachten over de de containers." Quinten begrijpt dat. „Ouderen klagen niet snel, ze denken dat het toch niet helpt." Hij is tevreden met het resultaat. „Het duurt even, maar we hebben wat bereikt." Op 1 februari wordt een win terwandeling georganiseerd vanuit de protestantse ge meenten van Noord-Beve land. Deze keer vanuit Co- lijnsplaat. Verzamelen om 14.00 uur in de Thuishaven (Havelaarstraat 32 in Colijns- plaat) en vertrekken om 14.30 uur voor een wande ling van ongeveer 10 km. Herdenking van watersnoodramp In de Johanneskerk in Krui- ningen is zondag 1 februari een herdenking georgani seerd ter nagedachtenis aan de watersnoodramp van 1953 en de mensen die in Kruiningen destijds zijn om gekomen. De bijeenkomst begint om 16.00 uur. De na men van de 58 slachtoffers worden ook voorgelezen. WOENSDAG 28 JANUARI 2015 GOES KAPELLE NIEUWDORP COLIJNSPLAAT In Kapelle komen begin maart twaalf 'energienota-nul woningen'. Bouwconcern VolkerWessels bouwt ze al elders in het land. foto's VolkerWessels door Joeri Wisse KRUININGEN - Binnen enkele jaren zijn alle 27 afvalcontainers bij se niorencomplexen van R&B Wonen in Reimerswaal vervangen door on dergrondse exemplaren. Dat ver wacht wethouder Jaap Sinke (SGP). Hangsloten op containers om illegaal gebruik tegen te gaan zijn geen succes. Reimerswaal haalt ze weg. KRUININGEN MARKT Aardappelen Frites (geschikt, droog uit de schuur, 40 mm opw.): 2,50 - 5,00; Export (droog uit de schuur, 40 mm opw.): 4,00 - 4,50. Opm: handel betrokken bij exportnotering Uien Zaaiuien (droog uit schuur): 7,00 - 8,00. Granen Maaltarwe: 172,00; Voertarwe: 167,00; Voergerst: geen handel; Blauwmaan- zaad: geen handel; Karwijzaad: geen handel. Prijzen per 1000 kg uit collecterende opslag Hooi, stro (per tonWeidehooi: 80,00 - 100,00; Veldbeemdhooi: 85,00 - 110,00; En gels raaigras: 90,00 - 115,00; Rietzwenkhooi 90,00 - 110,00; Tarwestro (gr. pakken uit schuur): 75,00 - 95,00.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57