'Op korte termijn geen vluchtelingen in hallen' Reimerswaal mist aandacht kanalen en industrie België in rampenplan 50% 66 Met de duurdere huurwoningen lossen we een deel van het vacuüm in Kapelle op Contouren afslag zichtbaar BOKS DEAL: 24 BEVELANDEN en THOLEN ENERCIENOTA-NUL WONING Bouwconcern VolkerWessels introduceert nieuw concept in wijk Zuidhoek in Kapelle. Opruimen spoor olie in Yerseke kost 13.500 euro Dat zegt woordvoerder Robert Ploeg van het Centraal orgaan Op vang Asielzoekers (COA). Eind vo rig jaar ontstond ophef omdat ex ploitant Ram Jagesar van de in de Zeelandhallen gevestigde kart- baan zijn activiteiten begin deze maand moest beëindigen, naar verluidt ten faveure van de tijdelij ke opvang van vluchtelingen. Wel iswaar was er contact tussen het COA en eigenaar Libéma van - on der meer - de Zeelandhallen, maar dat er op korte termijn asiel zoekers in de Zeelandhallen zou den komen en dat Jagesar om die reden zou moeten vertrekken, is volgens Ploeg van het COA abso luut niet aan de orde. „Er is niks aan de hand en dat is nog steeds zo." Wat hem betreft is alle com motie een 'storm in een glas wa ter' geweest. „Wij zijn ook een le rende organisatie. Een situatie als in Zwolle (waar vorig jaar op stel en sprong asielzoekers moesten worden opgevangen in de IJssel- hallen, red.) willen we niet meer, vandaar dat we nu vooraf locaties polsen. Maar er zijn geen contrac ten getekend." Volgens Ploeg is er voor het COA nog steeds een noodzaak om loca ties te vinden. „Stel dat er eind volgende maand ineens tiendui zend mensen aan de grens zou den staan, dan moet je die ergens opvangen. Voorlopig ziet dat er niet naar uit. Maar stel dat, dan zou een zeer tijdelijke opvang in een evenementenhal een overwe ging kunnen zijn als het niet lukt ze in onze reguliere azc's onder te brengen." Beheerder Sandra Kraan van de Facebookpagina tegen de komst van asielzoekers in de Zeelandhal len zegt dat het 'stil van alle kan ten' is. „Maar we blijven er boven op zitten." Wel heeft deze week een gesprek plaatsgevonden met burgemeester René Verhulst, die de pagina en dan met name de ve le 'likes', hekelde in zijn nieuw jaarstoespraak. Volgens Kraan was het een positief gesprek, waarin 'wat dingen uit de wereld zijn ge holpen'. „Het is heel stil", zegt ook kart- baanexploitant Jagesar die overi gens nog steeds in de Zeelandhal len huist. „De uitzettingsprocedu re loopt, maar we blijven nog wel twee maanden zitten denk ik." KAPELLE - Een dieplader brengt de 'bouwstenen' naar de nieuwbouw wijk Zuidhoek in Kapelle. Vijf bouwvakkers gaan aan de slag. Een paar uur later staat op de fun dering een compleet huis, inclu sief badkamer, keuken en vloerbe dekking. Dat gaat begin maart gebeuren aan de straat Floddertje in de Zuidhoek. Bouwconcern Volker Wessels introduceert hiermee een nieuw bouwconcept in Zee land. „De woning wordt als een soort legpuzzel in elkaar gezet", zegt wethouder Evert Damen die enthousiast werd na het zien van een soortgelijk project in Zeist. In de Zwolse wijk Stadshagen ont wikkelt VolkerWessels dertig van deze 'energienota-nul woningen'. In Kapelle worden dat er twaalf. Dat zijn woningen waar, bij nor maal gebruik, geen energienota op de mat valt. Dat komt door tripleglas, zonnecollectoren en een warmteterugwinsysteem. „De spelregels van normaal ge bruik zijn heel goed omschre ven", zegt Damen. „Het is natuur lijk geen vrijbrief. Die spelregels gaan bijvoorbeeld uit van één keer per dag de wasmachine laten draaien. Als de bewoner zich aan deze spelregels houdt, komt er geen energierekening." De winst in de portemonnee komt ook door de manier van bou wen. Alle 'bouwstenen' worden in de fabriek geassembleerd en op de bouwlocatie in één dag in el kaar gezet. „Bij traditionele bouw zijn er altijd wel gaatjes en kier tjes waardoor energie weg kan lek ken. Bij een 'energienota-nul' wo ning mag dat niet." Wethouder Damen heeft lang moeten leuren om nieuwe duur dere huurwoningen gebouwd te krijgen in de Zuidhoek in Kapel le. Daar is behoefte aan, blijkt uit onderzoek. „Mensen wonen in een sociale huurwoning terwijl ze daar qua inkomen niet in thuis horen. Gevolg is een forse huur verhoging. Voor dat geld is ook wat anders te krijgen maar een koopwoning is voor velen geen optie omdat ze dan eigen geld moeten meebrengen. Dus ont staat er een vacuüm. Met duurde re huurwoningen lossen we dat vacuüm op." Probleem is dat woningcorpora ties door aangescherpte rijksre- gels geen duurdere huurwonin gen meer mogen bouwen. Dus is een gemeente aangewezen op pro jectontwikkelaars en/of beleg gingsmaatschappijen die niet in de rij staan. Uiteindelijk bleek Vol kerWessels bereid te investeren in Kapelle. „Een informatieavond in de Caisson trok zestig belang stellenden. De behoefte was ook voor VolkerWessels aangetoond." Oorspronkelijk stonden 24 wonin gen op de planning. Dat zijn er uiteindelijk twaalf geworden om dat er geen overeenstemming kwam over de grondprijs. Het bouwconcern wilde korting op de grondprijs. Zo ver wilde Kapelle niet gaan. „Een korting op de grondprijs ging ons te ver." Het blijft in de Zuidhoek overi gens niet bij de twaalf duurdere huurwoningen van VolkerWes sels. In totaal worden dit jaar mi nimaal 36 nieuwe woningen opge leverd. Momenteel wordt er aan Flodder tje vier levensloopbestendige wo ningen gebouwd. Daarnaast is er inmiddels een vergunning aange vraagd voor de bouw van acht duurdere huurwoningen aan de Torteltuin. Dat gebeurt door bouwbedrijf Rijk uit Heinkenszand. Dat wor den overigens traditioneel ge bouwde woningen. De huurwoningen aan Floddertje gaan negenhonderd euro per maand kosten. Dat is dus inclu sief de energielasten. INFRASTRUCTUUR Extra aandacht voor mogelijke on gevallen op het Schelde-Rijn- kanaal en het Kanaal door Zuid-Beveland is volgens het col lege vooral op zijn plaats omdat de sluizen in de gemeente straks onbemand zijn. Rijkswaterstaat wil dit jaar zowel de Kreekrakslui- zen als de sluizen bij Hansweert vanuit het Topshuis op Neeltje lans bedienen. Ook de gemeente Tholen wil extra aandacht voor het Schelde-Rijnkanaal, maar dan vooral vanwege de verwachte toe name door de opening van het het Seine-Scheldekanaal in 2017. Het college van Reimerswaal stelt verder vast dat de risico's die in dustrieën in België met zich mee brengen wel in het nieuwe plan worden benoemd, maar dat de ge volgen van een ramp onvoldoen de in beeld gebracht en geanaly seerd zijn. In dat kader wil het col lege dat de veiligheidsregio min stens één scenario uitwerkt voor een ramp bij BASF. Deze chemie reus staat pal tegen de grens met de gemeente Reimerswaal. De Veiligheidsregio Zeeland heeft vorig jaar risicoprofielen opge steld voor de provincie. Gemeen tes mogen daar nu op reageren, eind februari wil het algemeen be stuur het nieuwe plan vaststellen. Overigens spreekt Reimerswaal van een 'forse verbeterslag' ten op zichte van het oude rampenplan dat uit 2011 dateert. Met name de duiding hoe met bepaalde risico's om te gaan is in de optiek van de gemeente aanzienlijk verbeterd. Leren jacks normaal ,nu voor €99,90 bosmenshop.nl E/bosmenshop /bosmenshop YERSEKE - Het opruimen van het oliespoor in Yerseke twee weken geleden heeft de gemeente Rei merswaal 13.500 euro gekost. Het spoor maakte de doorgaande rou te door het dorp over zo'n drie ki lometer spekglad. Verschillende mensen kwamen lelijk ten val. Na dat de wegen uren waren afgeslo ten, heeft een gespecialiseerd be drijf het wegdek met zeep en heet water gereinigd. Vermoedelijk ging het om olie uit een hydrau- lieksysteem. Er is aangifte gedaan, maar onbekend is welk voertuig de ellende heeft veroorzaakt. Wel licht vergoedt het Waarborgfonds Motorverkeer de schade deels. Een woning als een legpuzzel door Luc Oggel GOES - Het lijkt er niet op dat er binnen afzienbare tijd asielzoekers zullen worden ondergebracht in de Zeelandhallen in Goes, als dat al ge beurt. door Frank van Cooten Evert Damen, wethouder HEINKENSZAND - Voor automobilisten die dagelijks over de A58 rijden is het goed te volgen: de werkzaamheden ten behoeve van de verdubbeling van de Sloeweg en de nieuwe verbinding naar de A58 ter hoogte van Heinkenszand. De contouren daarvan beginnen zich al duidelijk af te tekenen. Volgend jaar is het werk klaar, foto Mechteld Jansen door Joeri Wisse KRUININGEN - In het nieuwe beleids plan van de Veiligheidsregio Zee land zijn de gevolgen van een ramp in het Antwerpse havengebied on voldoende in beeld gebracht. Ook mist het Reimerswaalse college van B en W aandacht voor de veilig heid op de kanalen die de gemeen te doorsnijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56