Hacker is speelbal in strijd VS en Rusland De allermooiste Fly-drives 4 IN HET NIEUWS 200 miljoen dollar schade door fraude met creditcardnummers Kras.nl/fly-drive of bel 0900-9697iscpm 479 639 829 869 In juni 2012 wordt Vladimir Drink- man (34) door politieagenten uit een Amsterdamse taxi geplukt. De Rus is in de stad om een game- beurs te bezoeken, maar eindigt in de cel. Drinkman wordt opge pakt op verzoek van de Ameri kaanse FBI. Die verdenkt hem en vier anderen (drie Russen en een Oekraïner) van het hacken en doorverkopen van 160 miljoen cre ditcardnummers, gehaald uit de bestanden van zeker twaalf Ame rikaanse bedrijven (zie kader). De Amerikaanse officier van justi tie Paul Fishman spreekt een maand later op een speciaal beleg de persconferentie over 'de groot ste hacking- en datadiefstalzaak in Amerika tot nu toe'. De groep hackers zou ook toegang hebben gehad tot gevoelige Amerikaanse veiligheidsinformatie. Het duurt dan ook niet lang voor dat er een uitleveringsverzoek vanuit Amerika bij de Nederland se justitie ligt. Volgens NRC Han delsblad bieden de Amerikanen Drinkman ook strafvermindering aan als hij meewerkt aan het on derzoek: geen twintig, maar eer der tien jaar cel. Drinkman bestrijdt de uitleve ring. Hij zegt onschuldig te zijn. En als hij al naar Amerika komt om berecht te worden wil hij zijn gevangenschap in Rusland of Ne derland kunnen uitzitten. Want zijn vrouw en kind kunnen hem in Amerika niet opzoeken. De Amerikanen zien dat op hun beurt weer niet zitten. Ze zijn bang dat Drinkman eenmaal te rug in Rusland snel weer wordt vrijgelaten. De positie van Drinkman wordt een jaar na zijn arrestatie plotse ling sterker. Ook Rusland vraagt Nederland om de uitlevering van de hacker. De Russen willen hem hebben voor hetzelfde misdrijf, maar het uitleveringsverzoek is een stuk vager gesteld dan de be schrijving die de Amerikanen heb ben opgestuurd. De VS ziet dat verzoek vooral als politiek. Volgens Bart Stapert, advocaat van Drinkman, zou zijn cliënt ook in Rusland tot een jaar of tien veroordeeld kunnen worden. „We zijn er nu vooral bang voor Minister Opstelten plaatst de strijd om de hacker niet 'in het kader van een koude oorlog' dat hij door de Amerikanen ge bruikt kan worden als 'wisselgeld' voor Edward Snowden, dat hij pas naar Rusland kan als Snowden naar de VS komt." Snowden is de Amerikaanse NSA- klokkenluider die nu asiel heeft in Moskou. In die strijd heeft de VS al een troef in handen: Dimit- ri Smilianets. Die Rus, eigenaar van een gameteam, werd samen met Drinkman opgepakt in Am sterdam voor de creditcardhack. Hij zegt niet schuldig te zijn, maar bestreed zijn uitzetting niet. Smilianets zit nu in de VS vast, in afwachting van zijn proces. In oktober vorig jaar besloot mi nister van Justitie Opstelten om Drinkman uit te leveren aan de VS. Want de Amerikanen waren eerder dan de Russen en hebben een uitgebreider verzoek inge diend. Opstelten plaatst de strijd om de hacker niet 'in het kader van een koude oorlog'. Het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken ziet dat anders en stelt dat Russen in de VS een 'gepolitiseerd en vooringenomen proces' krijgen. De uitlevering zou 'een onvriendelijke stap' van Nederland zijn. Gisteren verloor Drinkman het kort geding dat hij had aangespan nen tegen zijn uitzetting. De rechtbank in Den Haag vindt uit zetting naar de VS in orde. Advo caat Stapert stapt nu naar het Eu ropese Hof voor de Rechten van de Mens om de uitzetting tegen te houden. NEW YORK - De credit cardfraude waarvan Drinkman en vier an deren worden ver dacht, speelde zich af tussen 2005 en 2012. In die periode drong de groep databestan den van financiële in stellingen en super marktketens binnen. De gestolen credit cardnummers zou den ze hebben door verkocht voor tussen de 10 en 50 dollar per stuk. Misbruik van die kaarten leidde al leen al bij het Ameri kaanse bedrijf Heart land Payment Service tot een schadepost van 200 miljoen dol lar. De fraude was toen de 'grootste dataroof ooit'. Maar afgelopen zomer meldde de FBI een 'Russische ben de' op het spoor te zijn die 1,2 miljard ge bruikersgegevens ont vreemd zou hebben. door Cyril Rosman DEN HAAG - Een Russische hacker die al twee jaar vastzit in de Bijl merbajes in Amsterdam, is een pion geworden in een schaakspel tussen de grootmachten van de we reld. Zowel Amerika als Rusland hebben Nederland om uitlevering gevraagd van de man die wordt ver dacht van fraude met 160 miljoen creditcards. Cisteren oordeelde de rechter voorlopig in het voordeel van de VS. Authentiek Portugal Verken de kust, het achterland, kloosters, monumentale gebouwen, fraaie steden en rivieren. Met o.a. Porto, Coimbra, Fatima en Lissabon Volop cultuur historie Klantbeoordeling 7,8 Zie: Kras.nl/35625 8 dagen v.a. Schatten van Andalusië Karakteristieke witte dorpjes, het Alhambra, uitgestrekte olijfboomgaarden en prachtige steden. Met Sevilla, Córdoba, "03 Granada en meer Zeer voordelig Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/38866 Venetië Toscane Ontdek sierlijke pleinen, imposante kerken, de schilderachtige Cinque Terre en het Gardameer. Met ook Venetië, Pisa en Florence Inclusief 7 x ontbijt Klantbeoordeling 7,4 ^KT*T*| Zie: Kras.nl/38309 BÏCfJ Schilderachtig Madeira Geniet van het bloemeneiland met de typische Madeira-huisjes, natuurlijke zwembaden en Funchal. Prachtige route over het hele eiland Verlenging mogelijk Nieuw bij Kras Zie: Kras.nl/38917 8 dagen v.a. Klassiek Sicilië Bezoek de sfeervolle dorpen, tempel- ruïnes, vissersdorpjes en natuurlijk de Etna-vulkaan. Met Taormina, 4401 Palermo en Syracuse Verlenging mogelijk Klantbeoordeling 7,4 K7m Zie: Kras.nl/35614 Grand Tour Ierland Ervaar het echte Ierland met ruige kliffen, levendige steden, landhuizen, meren en Nationale Parken. Verblijf in hotels of bed breakfasts Bijzondere natuurroute Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/38822 &/38823 11 dagen v.a. Grand Tour Griekenland Afwisselende route met tempels, mooie kustwegen, antieke theaters, bergdorpjes en stranden. Athene, Tolo, Delphi en de Meteorakloosters Vele hoogtepunten Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/38497 15 dagen v.a. Grand Tour Azoren Ontdek de schitterende natuur met steile klippen, immense kraters, watervallen, meren en spot walvissen, Sao Miguel, Terceira, Pico, Faial en Flores Complete route Klantbeoordeling 8,4 K Zie: Kras.nl/38441 U3U Daarom boekt u fly-drives bij Kras: Altijd inclusief vlucht, hotel en huurauto All-in autohuur (€0 eigen risico) Goed verzekerd onderweg Zéér uitgebreid aanbod Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds Vladimir Drinkman na het kort geding eerder deze maand, foto Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4