'Op korte termijn geen vluchtelingen in hallen' Zeelandia verstevigt handelspositie in India 150% m Haven WV Zierikzee is vrij van explosieven 44 Er waren ook flesjes sjokomel bij, maar die waren allemaal gebroken Contouren afslag zichtbaar 24 SCHOUWEN-DUIVELAND COLLECTIE WATERSNOOD-OPSTELLEN Het watersnoodmuseum heeft de collectie - historische - opstellen van kinderen uitgebreid. De ramp een jaar na de ramp gezien door 49 paar kinderogen. BOKS DEAL: Dat zegt woordvoerder Robert Ploeg van het Centraal orgaan Op vang Asielzoekers (COA). Eind vo rig jaar ontstond ophef omdat ex ploitant Ram Jagesar van de in de Zeelandhallen gevestigde kart- baan zijn activiteiten begin deze maand moest beëindigen, naar verluidt ten faveure van de tijdelij ke opvang van vluchtelingen. Wel iswaar was er contact tussen het COA en eigenaar Libéma van de Zeelandhallen, maar dat er op kor te termijn asielzoekers in de Zee landhallen zouden komen en dat Jagesar om die reden zou moeten vertrekken, is volgens Ploeg van het COA absoluut niet aan de or de. „Er is niks aan de hand en dat is nog steeds zo." Wat hem be treft is alle commotie een 'storm in een glas water' geweest. „Wij zijn ook een lerende organisatie. Een situatie als in Zwolle (waar vorig jaar op stel en sprong asiel zoekers moesten worden opgevan gen in de IJsselhallen, red.) willen we niet meer, vandaar dat we nu vooraf locaties polsen. Maar er zijn geen contracten getekend." Volgens Ploeg is er voor het COA nog steeds een noodzaak om loca ties te vinden. „Stel dat er eind volgende maand ineens tiendui zend mensen aan de grens zou den staan, dan moet je die ergens opvangen. Voorlopig ziet dat er niet naar uit. Maar stel dat, dan zou een zeer tijdelijke opvang in een evenementenhal een overwe ging kunnen zijn als het niet lukt ze in onze reguliere azc's onder te brengen." Beheerder Sandra Kraan van de Facebookpagina te gen de komst van asielzoekers in de Zeelandhallen zegt dat het 'stil van alle kanten' is. „Maar we blij ven er bovenop zitten." Wel heeft deze week een gesprek plaatsge vonden met burgemeester René Verhulst, die de pagina en dan met name de vele 'likes', hekelde in zijn nieuwjaarstoespraak. Vol gens Kraan was het een positief gesprek, waarin 'wat dingen uit de wereld zijn geholpen'. ZIERIKZEE - In de eerste zin be dankt Bram voor de cadeautjes. In de tweede zin meldt hij: 'Mijn va der is ook verdronken'. Het opstel van de schooljongen uit Ouwer- kerk over de watersnoodramp van 1953 is van ontroerende openheid. Het is, lijkt hij te willen zeggen, zoals het is. Het is je overkomen en het leven gaat verder. De kinderen vertellen in hun op stel over de ramp - vaak gelar deerd met tekeningen van water, huizen, mensen op daken en red ders in een helikopter - in nuchte re woorden. Het zijn ooggetuigenverklaringen. Soms gedetailleerde verslagen van wat er allemaal gebeurde in die fatale februarinacht. Huib Bouwman schildert het beeld met precisie. „Bij de een zijn er twee kinderen verdronken. Bij an deren is de man nog over. Zijn vrouw en kinderen waren bij Ver boom. En dat huis is ingestort. Dus die zijn verdronken." Jopie Dalebout beschrijft hoe zij en haar moeder en zusje werden gered. „Mijn broer, een soldaat, pakte mij uit het raam. Twee gro te mannen pakten mijn zuster en mijn moeder. Mijn broer en mijn vader kwamen op de fiets. Want ze wilden nog de kachel op tafel zetten." Het verhaal van Ria van Splunter sluit daar op aan. „We hebben een heleboel dingen boven gezet, maar mijn moeder en ik konden de warme kachel niet boven zet ten. Daar was hij te zwaar en te warm voor." Jannie Bezuijen doet uitgebreid verslag van hoe de helikopter - destijds waren er nog maar een paar in Nederland - haar en haar familie weghaalde uit het verdron ken land. „Er werd een lus aan een stalen draad naar beneden ge laten. Eerst werd opa in het vlieg tuig gehesen." Later volgen de anderen. „Mijn moeder was goed in de helikopter gekomen, maar bij vader was de lus gebroken en hij was in het wa ter gevallen. Maar hij was geluk kig toch nog gered", schrijft Be zuijen. „In het huis kreeg hij twee borrels en droge kleren." Cor Deïst schrijft in zijn opstel over de ramp over de hulp-drop pings. ,,'s Middags kwam er een KLM-vliegtuig en die gooide zes pakketten uit. Er waren ook fles jes sjokomel bij, maar die waren allemaal gebroken." De kinderen uit het rampgebied werden geëvacueerd. Een aantal van hen ging naar het hoger gele gen en deels droog gebleven Ren- esse. Andere kinderen werden el ders in Nederland ondergebracht. Cor Schiettekatte: „We kwamen eindelijk in Baarle-Nassau aan. Dar stonden auto's en die brach ten ons naar een boerderij. We gingen naar bed en sliepen spoe dig in." Nellie Berrevoets besluit: „Nu wo nen we in een barak. Nu is ons huis helemaal weg." INFRASTRUCTUUR SCHOOLKINDEREN ALS OOGGETUIGEN Dat gebeurt in eerste instantie door het opzetten van het nieuwe bedrijf Fine Zeelandia. Dit be drijf, gevestigd in Mumbai, is een joint venture van Zeelandia en Fi ne Organics - sinds 2001 Zeelan- dia's vaste distributeur in India. Fine Zeelandia bedient de mark ten van India, Sri Lanka, Bangla desh en Nepal met van Zeelandia geïmporteerde producten. Door de samenwerking krijgt Zeelan dia ook voet aan de grond in de vijf zogenoemde Bries-landen: Brazilië, Rusland, India, China en Zuid-Afrika. Dit jaar begint Fine Zeelandia met de bouw van een eigen fabriek in India. De meeste grondstoffen hoeft het bedrijf dan niet meer te importeren, het geen kosten bespaart. Volgens Roelof Krist, chief execu tive officer van Zeelandia, is de ge zamenlijke onderneming van be lang voor het versterken van de positie wereldwijd, maar zeker ook in India. „Dat is namelijk een enorme groeimarkt. Vooral op het gebied van banket, maar in toene mende mate ook voor brood." Leren jacks normaal €199,90 voor €99,90 bosmenshop.nl E/bosmenshop /bosmenshop Dat heeft onderzoek in de afgelo pen weken aangetoond. „Afgezien van een brandblusser, een stuk staalplaat en wat stukken staalka bel is er niets gevonden", vertelt gemeentelijk projectleider René Korstanje. Dat betekent dat de weg vrij is voor het vervangen van de versle ten meerpalen in dit deel van de Zierikzeese haven. Het zware ge reedschap dat hiervoor nodig is, werd maandag klaargezet. Giste ren is de aannemer begonnen met het trekken van de oude pa len. Dat gaat naar verwachting twee dagen duren. Korstanje ver wacht dat de nieuwe meerpalen er halverwege volgende week staan. „Met een kleiner schip wor den dan de glij stangen, paalmut- sen en nummerplaatjes aan de pa len bevestigd." Het werk is hier mee ruim voor de afgesproken op- leverdatum van 13 maart klaar. Het vervangen van elektriciteits kastjes op de steigers in Zierikzee gaat langer duren, maar staat nog wel voor dit jaar op de planning. Ons huis is nu helemaal weg' door Luc Oggel GOES - Het lijkt er niet op dat er binnen afzienbare tijd asielzoekers zullen worden ondergebracht in de Zeelandhallen in Goes, als dat al ge beurt. door Piet Kleemans Cor Deist over hulpdropping HEINKENSZAND - Voor automobilisten die dagelijks over de A58 rijden is het goed te volgen: de werkzaamheden ten behoeve van de verdubbeling van de Sloeweg en de nieuwe verbinding naar de A58 ter hoogte van Heinkenszand. De contouren daarvan beginnen zich al duidelijk af te tekenen. Volgend jaar is het werk klaar, foto Mechteld Jansen Van de heer Smallegange, oud-on derwijzer in Noordwelle, kreeg het watersnoodmuseum een pak ket van 26 opstellen van kinderen over wat zij meemaakten in fe bruari 1953. Het watersnoodmuseum beschikt nu in totaal over 49 opstellen van kinderen, geschreven een jaar na de watersnoodramp. De tekeningen bij de opstellen ver tellen ook een verhaal. Veelgete- kend is de reddingshelikopter. Alle opstellen zijn te lezen in het museum. Dat is open dinsdag tot en met zondag van 10.00 -17.00 uur. Op maandag is het museum gesloten. Ook wordt nog steeds gewerkt aan het Oral History Project. Er zijn inmiddels 300 interviews afge nomen door onder anderen pro jectleider Jaap Schoof, cameraman Jan Oosterloo en operationeel ma nager van het museum Lianne van den Beemt. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De fabriek voor bakke rijgrondstoffen Zeelandia in Zierik- zee verstevigt zijn positie in India. fl 1 P| door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Het water dat de ge meente verhuurt aan de Water sportvereniging Zierikzee, is vrij van explosieven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45