4 BUITEN Akkervogels staan in de belangstelling. Daarbij is het als met zoveel dingen: pas als iets schaars of zeldzaam wordt, krijgt het de waardering die verdient. Het is een zeldzaamheid geworden dat je boven je hoofd meerdere zingende veldleeuweriken hoort. En een klucht van tientallen patrijzen, zoals je die nog maar enkele decennia geleden bij iedere tocht door de polder kon tegenkomen, komt nauwelijks meer voor. Geen wonder dus dat akkervogels steeds meer in de belangstelling staan bij vogelaars en vogelbeschermers. Daarbij gaat het echter vooral om de vogels die op akkers broeden. Maar ook in de winter telt ons akkerlandschap de nodige bewoners en ook daarmee gaat het in veel gevallen helaas niet al te best. Eerst maar het goede nieuws. Ak kers met overstaand gewas, zo als graszaad of luzerne trekken nog steeds veel vogels aan. Dat zijn in de eerste plaats planten- eters; vaak soorten uit het hoge noorden, die hier de winter doorbrengen. De toendrarietgans is zo'n soort. Het is de enige gans die in zijn voorkomen vrijwel beperkt is tot akkers. Andere ganzen, zoals de rotgans, de brandgans en de grauwe gans zijn weliswaar ook volop op akkerland te vinden, maar die zijn ook op weiland, en/of in het buitendijkse gebied heel ge woon. De toendrarietgans niet; daarvan zit hooguit eens een verdwaald exemplaar tus sen de kolganzen in het weiland, maar zijn echte voorkeur gaat uit naar akkers. Soms met oogstresten van aardappelen of suiker bieten, maar ook het jonge wintergraan is erg in trek bij de rietganzen. Er zijn gebie den, zoals de Zak van Zuid-Beveland en het oostelijk deel van Schouwen-Duive- land, waar je in de winter altijd wel toen- drarietganzen kunt vinden. Maar hun aan tal neemt zeker niet toe en in sommige tra ditionele overwinteringsgebieden zijn ze verdwenen. Voor kleine zwanen geldt in veel opzichten hetzelfde. Hun menu is ongeveer als dat van de rietganzen, maar hun voedselkeuze is iets breder. Kleine zwanen foerageren ook wel in ondiep water, waar ze vooral gra zen op fonteinkruiden. Daarnaast komen ze voor op graslanden, zoals op het Platte van Walcheren. Maar juist in die grasland gebieden is hun aantal heel sterk terug gelo pen of ze komen er helemaal niet meer. Op akkers vind je ze nog wel; soms in gezel schap van de verwante wilde zwaan. Maar ook daar is het aantal sterk terug gelopen. Veel akkers zijn in de winter helemaal kaal en het hoeft geen betoog dat daar voor vo gels niks te zoeken valt. Akkers met over staand gewas, maar vooral ook stoppelvel den zijn erg in trek bij muizeneters. Roofvo gels als de buizerd en de torenvalk zijn ner gens zo talrijk als juist hier. De enorme muizenplagen die momenteel om zich heen grijpen in het noordoosten van Neder land laten zien hoe buitengewoon belang rijk de rol van die muizeneters is. Zeker nu er steeds meer knaagdieren komen die - als gevolg van ongeremd en onnadenkend ge bruik - immuun zijn voor allerlei vergiften, is het zaak om muizeneters op de akker te koesteren. En daarbij gaat het niet alleen om roofVogels en uilen. Blauwe reigers foe rageren ook heel veel op akkers en als je ze een poosje in de gaten houdt zie je dat ook reigers ware muizenverslinders zijn. Het zelfde geldt voor kraaien, al moet tegelijk gezegd worden dat zij rasopportunisten zijn als het om voedsel gaat. Muizen staan op het menu, maar in het akkerlandschap vinden ze tal van andere voedselbronnen. Een voor de fazanten bedoeld maisakkertje of een open liggende berg met kuilvoer ge nieten net zo goed hun warme belangstel ling. Op de winterse akker zijn ook nog wat zo mervogels die proberen de winter te overle ven. Zij hebben het moeilijk. Overwinteren de leeuweriken sneuvelen vooral rond deze tijd van het jaar door gebrek aan voedsel en patrijzen lijden behalve onder te weinig eten ook aan het gebrek aan dekking. Op de kale akkers vormen ze een makkelijke prooi voor roofvogels. Al met al zijn er meer dan voldoende redenen om wat meer aandacht te besteden aan op de akker over winterende vogels. Niet alleen voor voge laars zijn ze interessant; voor de boer kun nen ze - naast de schade die sommige soor ten veroorzaken - ook veel schade helpen voorkomen! doorChiel Jacobusse HETZEEUWSE LANDSCHAP WATERDUNEN Vogels op de winterakker Buizerd op een kale akker Peter Ploegaert: „Mensen zoeken naar unieke plekken om op vakan tie te gaan. Kijk naar onze strand- slaaphuisjes. Een groot succes." foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40