Bouwtijd van woning Ruwe diamant Fort den Haakplan gepolijst 66 Met de duurdere huurwoningen lossen we een deel van het vacuüm in Kapelle op 26 WALCHEREN ENERGIENOTA-NUL WONING Bouwconcern VolkerWessels introduceert nieuw concept in wijk Zuidhoek in Kapelle. Scheldejazz in Terneuzen maakt doorstart KAPELLE - Een dieplader brengt de 'bouwstenen' naar de nieuwbouw wijk Zuidhoek in Kapelle. Vijf bouwvakkers gaan aan de slag. Een paar uur later staat op de fun dering een compleet huis, inclu sief badkamer, keuken en vloerbe dekking. Dat gaat begin maart gebeuren aan de straat Floddertje in de Zuidhoek. Bouwconcern Volker Wessels introduceert hiermee een nieuw bouwconcept in Zee land. „De woning wordt als een soort legpuzzel in elkaar gezet", zegt wethouder Evert Damen die enthousiast werd na het zien van een soortgelijk project in Zeist. In de Zwolse wijk Stadshagen ont wikkelt VolkerWessels dertig van deze 'energienota-nul woningen'. In Kapelle worden dat er twaalf. Dat zijn woningen waar, bij nor maal gebruik, geen energienota op de mat valt. Dat komt door tripleglas, zonnecollectoren en een warmteterugwinsysteem. „De spelregels van normaal ge bruik zijn heel goed omschre ven", zegt Damen. „Het is natuur lijk geen vrijbrief. Die spelregels gaan bijvoorbeeld uit van één keer per dag de wasmachine laten draaien. Als de bewoner zich aan deze spelregels houdt, komt er geen energierekening." De winst in de portemonnee komt ook door de manier van bou wen. Alle 'bouwstenen' worden in de fabriek geassembleerd en op de bouwlocatie in één dag in el kaar gezet. „Bij traditionele bouw zijn er altijd wel gaatjes en kier tjes waardoor energie weg kan lek ken. Bij een 'energienota-nul' wo ning mag dat niet." Wethouder Damen heeft lang moeten leuren om nieuwe duur dere huurwoningen gebouwd te krijgen in de Zuidhoek in Kapel le. Daar is behoefte aan, blijkt uit onderzoek. „Mensen wonen in een sociale huurwoning terwijl ze daar qua inkomen niet in thuis horen. Gevolg is een forse huur verhoging. Voor dat geld is ook wat anders te krijgen maar een koopwoning is voor velen geen optie omdat ze dan eigen geld moeten meebrengen. Dus ont staat er een vacuüm. Met duurde re huurwoningen lossen we dat vacuüm op." Probleem is dat woningcorpora ties door aangescherpte rijksre- gels geen duurdere huurwonin gen meer mogen bouwen. Dus is een gemeente aangewezen op pro jectontwikkelaars en/of beleg gingsmaatschappijen die niet in de rij staan. Uiteindelijk bleek Vol kerWessels bereid te investeren in Kapelle. „Een informatieavond in de Caisson trok zestig belang stellenden. De behoefte was ook voor VolkerWessels aangetoond." Oorspronkelijk stonden 24 wonin gen op de planning. Dat zijn er uiteindelijk twaalf geworden om dat er geen overeenstemming kwam over de grondprijs. Het bouwconcern wilde korting op de grondprijs. Zo ver wilde Kapelle niet gaan. „Een korting op de grondprijs ging ons te ver." Het blijft in de Zuidhoek overi gens niet bij de twaalf duurdere huurwoningen van VolkerWes sels. In totaal worden dit jaar mi nimaal 36 nieuwe woningen opge leverd. Momenteel wordt er aan Flodder tje vier levensloopbestendige wo ningen gebouwd. Daarnaast is er inmiddels een vergunning aange vraagd voor de bouw van acht duurdere huurwoningen aan de Torteltuin. Dat gebeurt door bouwbedrijf Rijk uit Heinkenszand. Dat wor den overigens traditioneel ge bouwde woningen. De huurwoningen aan Floddertje gaan negenhonderd euro per maand kosten. Dat is dus inclu sief de energielasten. KAPELLE - Morgen Wonen is vol gens bouwconcern VolkerWessels een volledig nieuwe aanpak van de bouw van een woning. De standaardisatie en assemblage wordt gedaan zoals die bestaat bij vliegtuigbouw en de auto-indus trie. Dat betekent dat alle 'bouw stenen' onder ideale omstandighe den in een fabriek worden ge maakt. De 'bouwstenen' worden kant en klaar aangeleverd. Dat be tekent geen bouwafVal op de loca tie en minieme overlast voor de omgeving. De woningen worden door een vast team van vier tot vijf ervaren mensen in elkaar ge zet. Volgens VolkerWessels bete kent dit geen risico meer op fou ten en faalkosten door werkzaam heden van meerdere bedrijven en tientallen mensen op de bouwlo catie. De woningen kunnen ook goedkoper worden gebouwd dan een traditioneel gebouwd huis. Minder kans op fouten is een be sparing van vierduizend euro en minder transportkosten is een be- De komende weken zijn cruciaal in de definitieve planvorming. De door de gemeenteraad aangestel de 'supervisor' Marty van de Klundert polijst de ruwe diamant verder en voegt alle initiatieven die er zijn, samen. Ook de finan ciële haalbaarheid van het geheel wordt onderzocht. Taxateurs van de gemeente en van de vier onder nemers gaan daarmee aan de slag. Voor Veere moet het Fort den Haakplan budgetneutraal zijn. Van de Klundert heeft inmiddels een 3D maquette van het gebied gemaakt, waarop ontwikkelingen zichtbaar zijn. Hij presenteerde die maandagavond tijdens verga dering van de commissie Ruimte lijke Ontwikkeling. Voor Jaap Tas, voorzitter van de gebiedscoalitie die zich buigt over het plan, is het duidelijk: „De trein rijdt. Er is geen weg terug. Eind april presenteren we een plan aan de gemeenteraad. Een breed gedragen plan voor meer en mooier Vrouwenpolder. Een toekomstbestendig plan dat goed is voor de dorpsgemeenschap, on dernemer en toerist. Het bestaat niet dat er dan gezegd 'nee, we doen het toch maar niet'." Tas schetst in het kort de toe komst van de Poort van Walche ren' en de Fort den Haakweg. „Het gaat niet alleen om de en tree van Vrouwenpolder. Het is ook, vanaf de Veerse Dam, de en tree van Walcheren. Daarom moet het iets imposants zijn. Het eerste deel, vanaf Vrouwenpolder gezien, is nu landbouwgrond. Dat wordt een rustig, groen gebied met forellenvijvers, wandelpaden en golfbaan. Het receptiegebouw van Breezand 2 krijgt meer voor zieningen, die ook door het dorp gebruikt kunnen worden. De Pal mentuin wordt outdoorcentrum met sportieve voorzieningen en natuurbeleving. Het natuurgebied daar wordt aantrekkelijker met fiets- en wandelpaden. Hotel Duinoord wordt hotel-conferen tiecentrum. De Fort den Haak weg wordt boulevard. De rode lo per, die nu in het dorp begint, wordt doorgetrokken richting dui nen. Met pleintjes op de kruisin gen en een verbreding, uitnodi gend naar het strand te gaan. Een nieuwe weg, vanaf de N57 ter hoogte van Breezand 1, haalt toe ristisch verkeer uit het dorpshart. Een verbinding van Vrouwenpol der naar het Veerse Meer is ook van belang. Zeker gezien de plan nen voor een ecoferium daar." „Ja," besluit Tas; „het is een ambi tieus plan voor Vrouwenpolder, maar ambities zijn er om waarge maakt te worden." TERNEUZEN - Het festival Schelde jazz in Terneuzen is van de onder gang gered. Een nieuw bestuur moet een einde maken aan het kwakkelende bestaan van het drie daagse evenement. Het nieuwe bestuur wil de muzi kale formule verbreden met rock, blues en soul. Voor concerten in Porgy Bess moet dit jaar weer worden betaald. Scheldejazz vindt, wellicht onder een nieuwe naam, plaats in het laatste week end van mei. Aan het programma wordt nog hard gewerkt. Binnen kort praat het bestuur met het Jazzfestival in Middelburg over een mogelijke samenwerking. Een woning als een legpuzzel door Frank van Cooten Evert Damen, wethouder door Annemarie Zevenbergen VROUWENPOLDER - De wensen van de dorpsgemeenschap in Vrouwen polder, landschappelijke inpasbaar heid en de ideeën van vier plaatse lijke ondernemers moeten nu sa mengesmeed worden tot een breed gedragen plan voor herinrich ting van het Fort den Haakgebied. In Kapelle komen begin maart twaalf'energienota-nul woningen'. Bouw concern VolkerWessels bouwt ze al elders in het land. foto's VolkerWessels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26