Zeeland zet met Smart Seafood in op uitbreiding economisch belang 55% Vermaak Provincie schuift aan bij platform havens commentaar ZEELAND 23 Grootste zaal van Nederland in de maak BOKS IDEAL: die ik in mijn hoofd had, heb ik ook werkelijk gemaakt. Dat is bij zonder, want er is altijd wel iets dat ik anders had gewild. Nou ja, één klein minpuntje. Ik had graag nog een opname op het Binnen hof gemaakt. Dat mocht niet. Daarvoor zijn we uitgeweken naar Madurodam." Actrice Sanne Langelaar, die An na speelt, wist heus wel wie Michiel de Ruyter was. „Anna bleek een krachtige vrouw die niet alleen voor het gezin zorgde, maar ook voor de voedselvoorzie ning aan boord. Toen de regisseur zei dat de emoties vooral door An na in het verhaal worden ge bracht, gaf dat een geweldige meerwaarde voor mijn rol", zegt ze. Egbert-Jan Weeber was blij verrast toen hij hoorde dat hij de rol van stadhouder Willem III kreeg toebedeeld. Heel wat an ders dan de hoofdrol waarmee 'heel Nederland' hem leerde ken nen in de serie 'Moeder, ik wil bij de revue'. „Dat maakt het juist zo mooi: verschillende rollen die heel ver uit elkaar liggen." In het verlengde van het succes volle kweekvisproject Zeeuwse Tong dat eind 2013 werd afgeslo ten, heeft de provincie laten on derzoeken wat op dit gebied nog meer mogelijk is. De conclusie is dat er voldoende perspectief is voor uitbreiding van bestaande initiatieven. Het programma Smart Seafood wordt gebouwd op vijf pijlers: algenteelt, de kweek van vis en zagers, zeewier en de teelt van ook andere zilte gewas sen (zeevenkel, kool, oesterblad) dan zeekraal en lamsoor. Algen dienen als voedselbron voor schelpdieren en kan worden gebruikt voor de oesterkweek op land. Wat vis betreft ziet de pro vincie hier naast tong ook toe komst voor Zeeuwse yellowtail kingfish. Zagers hebben meer waarde dan voor de sportvisserij alleen. Een Frans bedrijf haalt uit de borstelwormen hemoglobine als bloedvervanger. Zeewier is we reldwijd inmiddels goed voor een markt waar miljarden euro's in omgaat en de vraag van de voed selindustrie wordt alsmaar groter. Alle reden dus voor opschaling van de huidige twee Zeeuwse teeltlocaties. Volgens Gedeputeer de Staten wordt al met onderne mers uit binnen- en buitenland gesproken over nieuwe viskweek. Daaraast opent dit jaar het eerste commerciële broedhuis van Ne derland op Noord-Beveland. VLISSINGEN - „Een joekel van een zaal wordt het", zei ar chitect Peter Flamend van Este Architects uit Brussel. Hij presenteerde gisteren de plannen voor uitbreiding van Cine City in Vlissingen. „En daarmee krijgt Vlissin gen met 750 zitplaatsen de grootste filmzaal van Neder land. Alleen in Madrid is een grotere met 1000 plaat sen De totale investering is 3 miljoen euro. Niet alleen de grootte imponeert, ook de techniek doet er toe. „Het beeld wordt scherper dan het beste plasmascherm en het podium kan in een hand omdraai uitgebreid worden, van een vlakke vloer naar een podium met omvang van 20 bij 7 meter, voor con certen en theater. Dit is ook een zaal waar een dolbyge- luidssysteem in komt." De vergunningen voor de uit breiding zijn nog niet alle maal binnen, maar 'de vaart zit erin'. Flamend: „Ad (Weststrate, initiatiefnemer van de verbouwing) wil dat we op 2 maart beginnen en dan zijn we op tijd klaar voor de 17e editie van Film by the Sea in september." Tenson jack Skipper blauw of grijs normaal €299,90 nu voor€139,90 bosmenshop.nl E/bosmenshop /bosmenshop De film Michiel de Ruyter maakt veel los. Doen de makers de geschiedenis recht? Is de actie goed in beeld gebracht? En de belangrijkste vraag: geeft de film een goed beeld van Michiel? Was hij een charismatische zeeheld of een saaie, fletse man? Eigenlijk doet het er allemaal niet toe. De film pretendeert op geen en kele wijze het ultieme ant woord te geven. De film vestigt natuurlijk wel de aandacht op een roemruchte periode in de vaderlandse geschiedenis. Dat is een nuttige bijwerking. Het is te begrijpen dat er dan kant tekeningen komen over de duis tere kanten van de toenmalige Hollandse macht en kracht, zo als onze rol in de slavenhandel. Maar het valt de filmmakers niet kwalijk te nemen dat zij de historie gebruiken waar het past en weglaten waar het afleidt. Ook niet dat zij Zeeuw se decors naar willekeur inzet ten. Michiel de Ruyter is vermaak, een in zijn soort goed gelukt actiedrama. Volgens gedeputeerde Carla Schönknecht staat de stap los van de samenwerking met de Vlaam se havens. Die blijft onveranderd. De toenadering tot Deltri is voor al praktisch, aldus de gedeputeer de. In het platform worden aller lei ontwikkelingen besproken waar ook Zeeland z'n voordeel mee kan doen. „De wetgeving over ontgassen is bijvoorbeeld zo'n onderwerp." Binnen Deltri staan onder meer duurzaamheid, (de biobased economy), de milieu ruimte binnen economische ont wikkelingen, opzet van logistieke parken én samenwerking van de havens op de agenda. Zeeland Seaports is ook benaderd voor toetreding, maar heeft voor alsnog terughoudend gereageerd. Het Zeeuwse havenbedrijf is be ducht voor 'een extra overlegcir- cuit' en wil eerst uitzoeken wat een lidmaatschap kan opleveren, zo blijkt uit de beslisnota van Ge deputeerde Staten. De provincie haakt in eerste instantie aan als 'adviseur', geeft Schönknecht aan. Later wordt bekeken of een vol waardige deelname ook zinvol is. WOENSDAG 28 JANUARI 2015 Maria Coolen, Zierikzee „In het voor- en achterhuis van mijn monumentale woning zijn de opnamen gemaakt van Michiel de Ruyter in zijn 17e eeuwse werkkamer en keuken. Op de trailer zag het er al heel mooi uit. Ik ben benieuwd ook hoe het liefdesver haal tot uiting komt in de film." Thom Ummels, Vlissingen „Ik heb dagenlang dichtbij Frank Lam- mers gestaan. Ik kon hem aanraken. Dat was zo mooi. Ik was markt- en ha venkoopman én boer. Ja, ze wilden mannen met veel haar, maar ik ben kaal. Ik kreeg een pruik, maar ik heb wel mijn baard speciaal laten groeien." Ad Petiet, Middelburg „Wat ik met de film te maken heb? Ik heb kisten, tonnen, karren geleverd. Ik doe in rekwisieten, verzamel al jaren lang materialen en werktuigen. Er zijn drie opleggers van mij naar Lelystad ge gaan en evenzoveel ook wel naar Mid delburg, Veere en Zierikzee. De acteurs komen aan in Vlissingen met vlnr Egbert-Jan Weeber, die stadhouder Willem III speelt, Sanne Langelaar als Anna de Ruyter en Frank Lammers, Michiel de Ruyter. Rechts regisseur Roel Reiné. foto Lex de Meester door Marcel Modde MIDDELBURG - Zeeland gaat zich na drukkelijker profileren als de ideale provincie voor de verdere ontwik keling van binnendijkse aquacul- tuur. De provincie hoopt tal van nieuwe initiatieven te stimuleren met behulp van Europese subsidie fondsen. Dat gebeurt onder de noe mer Smart Seafood. Maar het zijn wel de ondernemers die het moe ten doen, benadrukt gedeputeerde Kees van Beveren. MIDDELBURG - De provincie Zee land sluit zich aan bij het havenplat form Deltri. In dat netwerk zijn overheden en bedrijfsleven uit Rot terdam, de Drechtsteden en West-Brabant (Moerdijk) vertegen woordigd, met het oogmerk een maritieme en logistieke topregio te vormen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23