Brinkman trap CDA campagne Zeeland af èf Scheldestromen met heffing op gemiddelde 60% De hand van god MMMJJ 2015 Frank Lammers voelt in Vlissingen intense beleving van geschiedenis De Ruyter. BOKS DEAL: 22 ZEELAND ZEEUWSE PREMIÈRE MICHIEL DE RUYTER Figuranten j i woensdag Gedurende de weken dat ik thuis zat met een carpaal tunnel syndroom; een muis arm, zo u wilt, heb ik mijn tijd nuttig besteed. Ik volgde het ad vies van een ingezonden brie venschrijver en verdiepte me in het geloof. In die verstilde weken van ledigheid had ik alle gelegenheid om bij mezelf te ra de te gaan. Heb ik daadwerke lijk nooit iets van gods aanwe zigheid meegemaakt? Jawel, toch wel. Hij verscheen in mijn leven op het juiste mo ment. Het moment dat mijn zoon ter wereld zou komen. Na een slecht startende thuisbeval ling strompelden we de verlos- ruimte van het ziekenhuis in. Toen dat nog gewoon in Vlissin- gen kon. Op de achtergrond zong zachtjes Céline Dion. Ongetwijfeld goedbedoeld. Rustgevend, voor moeders die muziek meer zien als een soort geurkaars dan als een kunst vorm. Céline Dion, uit het land dat ons ook Cirque du Soleil, Justin Bieber en babyzeehond jes doodknuppelen bracht. Wij mochten en mogen haar niet. Ik zag de paniek in de ogen van mijn vrouw. Onze liefdesbaby, geboren in een kakofonie van barendsnood en ijl gekweel van Céline Dion. En ik zal het nooit meer verge ten. Hoe in die kamer de tijd vertraagde. Hoe de beelden ver vaagden. Het zal echt niet meer dan twee seconden geweest zijn. Ik had twee stappen gezet in een ruimte waar ik nooit eer der was. Overal knopjes, meter- tjes en slangetjes. Toch vond mijn hand in één vloeiende, voor mijn doen opvallend ge coördineerde, bijna gracieuze beweging de uitknop van de muziek. En het was stil. De Canadese lyriek verstomde. Het was magisch. Iets dreef mij. Een ondefinieer bare entiteit nam die avond de besturing van mijn lichaam over. Misschien was het god die op dat cruciale moment ingreep. Wat het ook was. Het was lief hebbend en goed. En duidelijk ook geen fan van Céline Dion. VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN De Zeeuwse christen-democraten begonnen gisteravond in het Wa tersnoodmuseum hun campagne voor de provinciale statenverkie zingen op 18 maart. Brinkman ha merde vooral op het herstel van oeroude zekerheden. Het schep pen van nieuwe werkgelegenheid is daarbij van cruciaal belang en dus moeten ondernemers wat hem betreft de grootst mogelijke ruimte krijgen om te investeren. „Ruimte voor ondernemersschap zullen we centraal moeten stel len. Met herverdelen komen we er niet. Het is net of we weer te rug zijn in 1953. We lossen het niet op door een paar provincies op een grote hoop te vegen. We moeten voor de langere termijn essentiële beslissingen nemen." Hoewel hij erkent dat schaalver groting niet op alle fronten valt uit te sluiten, is de overheid vol gens Brinkman ook daarmee z'n doel voorbij geschoten. Met name in de zorg en het onderwijs. „Als herkenbaarheid en betrokkenheid worden weggetrokken, zijn we verkeerd bezig. Natuurlijk zijn er vermeende efficiency voordelen. Op papier! We halen te veel ver antwoordelijkheden bij de men sen weg. Basale waarden moeten weer terug." Waterschapsbe- -1 stuurder Denis A Steijaart deed 1 'een dringend beroep op Den Haag te stop pen met discus sies over het sa menvoegen of zelfs opheffen van de water schappen'. „We moeten buiten de politieke waan van alledag blij ven. Het waterschap heeft z'n ei gen taken en kennis. Wat zien we keer op keer in buitenland, als zich daar een ramp voordoet, dat de politiek een verkeerde keus maakt." De Zeeuwse lijsttrekker Kees van Beveren hamerde op het belang van innovatie in de regionale land bouw en visserij. „En digitale ont sluiting voor iedere Zeeuw. Dat staat bovenaan ons lijstje. spannen uit. Hij verklapt dat hij ontzettend moe was na de opna me van de film en dat het gewel dig is om op de plek aan te ko men, waar de geschiedenis van De Ruyter zo beleefd wordt. Giste ren was maar een opwarmertje." Lammers zegt het met een lach. Want de internationale première van Michiel de Ruyter in Amster dam in het Scheepvaartmuseum was wel degelijk goedgekozen. „Het gebouw met gewelven had de allure die hoort bij het epische zeeheldendrama van Michiel de Ruyter." Maar had dit gebouw in Vlissin gen gestaan, dan was de eerste ver toning naar Zeeland gegaan. Want de Zeeuwen zijn betrokken bij hun held. Regisseur Roel Reiné zei dat het zonder al die mensen, al die figuranten, het on mogelijk was geweest om deze film te maken. Hij is tevreden over het eindproduct. „De film Qua hoogte van de zuiveringshef fing zit Scheldestromen ongeveer op het gemiddelde van de 23 Ne derlandse waterschappen. Dat heeft het Centrum voor On derzoek van de Economie van de Lagere Overheden (Coelo) bere kend. De heffing gebouwd stijgt forser. Ten opzichte van 2014 gaat die dit jaar met 3,6 procent naar boven. Er zijn ook waterschappen waar die heffing met 4,8 procent omlaag gaat. Over een langere reeks van jaren is de gemiddelde stijging van deze heffing 0,6 pro cent bij Scheldestromen. De inge zetenheffing zit met 84 euro op het gemiddelde. De heffing stijgt met 2 procent ten opzichte van vo rig jaar. Volgens het Coelo varië ren de tarieven in Nederland van gemiddeld 2 procent per jaar voor de waterzuivering tot 8 procent voor eigenaren van natuurgrond. VLISSINGEN - De cast en crew stap pen dan toch eindelijk uit een okergele bus voor de bioscoop in Vlissingen. Ze zijn de eregasten van de Zeeuwse première van Michiel de f Ruyter in Vlissingen. Het geduld van de be langstellenden wordt beloond. „Hé Frank. Wat zie je er mooi uit", zegt Thom Ummels tegen Frank Lammers, de man die Michiel de Ruyter speelt en in een mooi helblauw pak in Vlissin gen zijn 'tweede première' be leeft. Désirée Ummels schiet toe en vraagt aan Frank of ze hem een hand mag geven. „Het is gewel dig", zegt ze, om hier te staan. „Dit is toch een beroemdheid, hij speelde wel onze Michiel de Ruyter." Frank Lammers ziet er ont- Kostuum 100% wol normaal €349, 1 vanaf €139,- bosmenshop.nl j E/bosmenshop H /bosmenshop Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde OUWERKERK - Nederland is te ver doorgeschoten in korte termijn denken en het ontlopen van verant woordelijkheden, vindt CDA-sena- tor Elco Brinkman. „Waarom heeft u in Zeeland een probleem met de financiering van de dijken? Waar om blijven bij Rijkswaterstaat es sentiële investeringen achterwege? Omdat we de korte termijn voorop hebben gesteld." betoogde de lijst trekker voor de Eerste Kamerfrac tie in Ouwerkerk. Elco Brinkman •JL Corine van der Stoep, Oosterland „Ik stond bij de fakkels en tussen het schreeuwende volk. Er was een oproer voor Michiel de Ruyters huis. De scène is in Zierikzee opgenomen, maar in de film is het Amsterdam. Ik was een oran gist. Geweldig. Als ik te zien ben in de film, dan zal het in een flits zijn." Mario van Dongen, Zierikzee „Ik was figurant met een naam - 'dok ter Van Wendela'- in Zierkzee. Bij de op namen in Middelburg was ik wachter in de Staten Generaal en later een burger bij de lynchpartij van de gebroeders De Witt. Het was een sensatie om mee te doen, het smaakt naar meer." 'Hij speelde wel onze Michiel' MIDDELBURG - De Zeeuwse burgers mogen niet mopperen als het om de hoogte gaat van de zuiverings heffing die ze jaarlijks aan het wa terschap moeten betalen. De ge middelde stijging van die heffing bedraagt 0,7 procent. Daarmee zit het Zeeuwse waterschap Schelde stromen aan de lage kant. Bij het waterschap Delfland is de stijging gemiddeld 6,4 procent. door Edith Ramakers en Ali Pankow

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22