Advocaat Laatste gift voor Leergeld Zeeland verrijkt met twee awards voor restaurants almanak Derdeklassers snuffek aan een hbo-studie bij de HZ in Vlissingen Kweekvis 23 ZEEUWS-VLAANDEREN WOENSDAG 28 januari 2015 21 Verlangen naar de overkant Buiten Verlies in 2014 loopt op tot mogelijk 25 miljoen euro, reserve verdampt, reddings plan nodig, instelling wordt gesplitst. mtu%\v TERNEUZEN - ZorgSaam Zeeuws- Vlaanderen is met banken, het waarborgfonds voor de zorg en zorgverzekeraars in gesprek over een financieel reddingsplan. Over drie jaar moet de instelling weer financieel gezond zijn. Een reddingsplan is nodig, omdat ZorgSaam in 2013 en vooral in 2014 enorme verliezen heeft gele den, met name op de ziekenhuis zorg. In 2013 is de zorginstelling zeven miljoen euro in het rood ge schoten. Maarten Rutgers, inte rim-voorzitter van de Raad van Bestuur sinds oktober, verwacht over 2014 zelfs een tekort van 25 miljoen euro. Eén derde van dit bedrag is bestemd voor het so ciaal plan voor de lopende reorga nisatie waarbij 288 voltijdsbanen verdwijnen. De oplopende verliezen tonen vol gens Rutgers aan dat het hard no dig was in te grijpen. ZorgSaam had eind 2012 een grote financiële reserve, een eigen vermogen van veertig miljoen euro. Rutgers schat in dat hiervan nog slechts acht a negen miljoen over is. Om in de ogen van banken financieel gezond te zijn moet een instelling als ZorgSaam met een omzet van ruim 170 miljoen euro een eigen vermogen hebben van minstens dertig miljoen euro. Hele harde ingrepen die werkne mers zwaar zullen raken, worden niet meer voorzien. Al zit er nog wel een reorganisatie in de pen voor de administratieve afdelin gen, het management en rondom de Raad van Bestuur. Maar het ba nenverlies blijft beperkt, ver wacht Rutgers. In de loop van april moet er meer duidelijk zijn. De structuur van ZorgSaam gaat ook op de schop. Nu vallen zieken huiszorg en ambulancedienst aan de éne kant en ouderen- en thuis zorg aan de andere kant nog on der één paraplu. Die combinatie werd gezien als de beste garantie voor een zelfstandige zorginstel ling in het kleinschalige Zeeuws- Vlaanderen. Dat idee is nu verla ten. De twee onderdelen worden gesplitst, zodat ze niet meer finan cieel afhankelijk zijn van elkaar. Rutgers: „Ze worden ook uit ver schillende geldstromen gefinan cierd." Voor de thuis- en ouderen zorg wordt meer samenwerking gezocht met Curamus in Hulst dat ook thuis-, ouderen- en ver pleeghuiszorg biedt. ZorgSaam is zeker niet de enige Nederlandse zorginstelling in zwaar weer. Ook het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes leed over 2013 verlies; 4,3 miljoen euro. De zorg is veranderd. Huisartsen verwijzen patiënten minder door, wat ziekenhuizen omzet kost. Ver zekeraars trekken de teugels aan. ZorgSaam heeft daar (te) laat op gereageerd. SLIJKPLAAT - Zeeland is goed verte genwoordigd in de eerste editie van de Restaurant Awards en ont popt zich hiermee tot een groeien de culinaire provincie. De Zeeuwse restaurants De Krom me Watergang (Slijkplaat) en Interscaldis (Kruiningen) hebben respectievelijk de awards voor het 'Beste Visrestaurant' en het 'Beste Wijnrestaurant' in de wacht ge sleept. In elf verschillende catego rieën zijn Restaurant Awards uit gereikt. De Middelburgse houdt erg van een glaasje advocaat. Het liefst met een dotje slagroom. Maar het gaat niet meer zo goed met haar. Ze is ver geetachtig en ze sukkelt met haar gezondheid. De huisarts vindt dan ook dat het afgelopen moet zijn met de alcohol. De familie snapt dat ad vies, maar wil oma niet nog meer in de war brengen. Want een advocaat je hoort nu eenmaal bij haar be zoek. Daar geniet ze zo ontzettend van, zegt ze altijd. Om die reden staat er nu bij al haar familieleden in de koelkast een pak gele vla. Sa men met wat slagroom in een klein bekertje is het voldoende om te zor gen voor een goede stemming bij de oude Middelburgse. Zeeland gaat zich nadrukkelijker profileren als de ideale provincie voor de verdere ontwikkeling van binnendijkse aquacultuur moet door diep dal ZorgSaam door Harmen van der Werf Tip? redactie@pzc.nl 'm ZERQ?HER0 uaittt TERNEUZEN - Met succes heeft de Zeeuws-Vlaamse goe de doelen-fietsclub From Zero2Hero aan de weg getim merd. De leden beklommen de Alpe d'Huez in 2012. Een jaar later was de Mont Ventoux, de kale berg in het zui den van Frankrijk, aan de beurt. Een groepje fanatiekelin gen fietste zelfs van Terneuzen naar de Mont Ventoux. Vo rig jaar nam From Zero2Flero deel aan de landelijke Ride for the Roses die weer in Goes was. Steeds stelde de fiets club zich een ander goed doel en de bedragen die bij el kaar werden gefietst, waren niet gering. De oncologie-af- deling van ZorgSaam kreeg in 2012 30.000 euro. Boven op de Alpe d'Fluez stond nog 26.000 euro op de cheque (foto), maar dat werd dus nog meer. In 2013 is 28.000 eu ro verdeeld. Orthopedagogisch kinderdagcentrum De Tjas- ker in Zaamslag en drie vestigingen van Tragel Zorg schaf ten er fietsen van aan. KWF kankerbestrijding was vorig jaar het goede doel. En nu is het voorbij. From Zero2Hero stopt ermee. „Ik heb er de tijd niet meer voor, vooral door mijn werk", vertelt drijvende kracht Donald Flarding. - „'Je doet iets goed of je doet het niet', vind ik met m'n medebestuursleden." Een laatste gift van 3000 euro is nog gedaan, aan de stichting Leergeld die kinderen helpt die het niet breed hebben. Het geld is voor fietsen, hele maal in de stijl van From Zero2Flero. archieffoto John Smael

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21