Syrische Kobani na vier maanden vechten in handen van Koerden De jeugd van nu moét het weten 66 Je hoopt dat er ook moslims kijken en iets begrijpen van wat het Joodse volk meemaakte EU dreigt met meer sancties 10 BUITENLAND AUSCHWITZ Op diverse plekken is herdacht dat Auschwitz 70 jaar geleden werd bevrijd door het Russische leger. FIETS-EN WANDELREIZEN Koerdische functionarissen en het Syrische Observatorium voor de Mensenrechten in Londen meldden maandag al dat IS was verdreven uit Kobani, een Syri sche stad aan de grens met Tur- KOBANI HEROVERD OP IS SYRIË kije. Het Amerikaanse ministerie van Defensie, het Pentagon, was toen nog terughoudend om de stad als bevrijd te verklaren. In en kele buitenwijken was er nog sprake van schermutselingen. Ooggetuigen meldden gisteren dat Koerdische vlaggen op ver schillende plaatsen in Kobani wapperden. Koerdische strijders moeten nog wel rekening houden met boobytraps die door IS zijn geplaatst. Om de stad is vier maanden ge vochten. De strijd om Kobani werd gezien als een test voor de effectiviteit van de bombardemen ten door onder meer Amerika en de op de grond vechtende pesh merga's. Om die reden waren de meeste luchtaanvallen op IS ge richt op posities van de terreurbe weging rond Kobani. Had IS de stad in handen gehouden, dan zouden de Amerikanen gezichts verlies hebben geleden. Vrijwel dagelijks voerden de Amerikanen en hun bondgenoten luchtaanval len uit rondom de stad. Maandag waren dat er zeventien. Vanwege de gevechten in Kobani, waar 45.000 mensen woonden, zijn tienduizenden Syriërs naar Turkije gevlucht. Bij de gevechten kwamen zeker 1.600 mensen om, onder wie bijna 1.200 IS-strijders, aldus het Syrische Observatorium voor de Mensenrechten. BERLIJN - Duitsers moeten nooit een streep zetten onder de joden vervolging in de Tweede Wereld oorlog. Dat zei de Duitse presi dent Joachim Gauck gisteren in de Bondsdag. „Er is geen Duitse identiteit zonder Auschwitz." Gauck benadrukte dat herinne ring aan de Holocaust een zaak van alle Duitse burgers blijft. Op de tribune zaten overlevenden van het vernietigingskamp. In Auschwitz-Birkenau in Zuid-Polen werden tijdens de oor logsjaren 1,1 miljoen mensen, voornamelijk joden, door de na zi's vermoord. Op 27 januari 1945 troffen soldaten van het Rode Le ger ongeveer 6.000 overlevenden aan in het kamp. Ongeveer drie honderd van hen waren gisteren aanwezig bij de herdenking in Auschwitz zelf, evenals tientallen staatshoofden en regeringsleiders. Koning Willem-Alexander, konin gin Maxima en premier Mark Rut- te woonden namens Nederland de plechtigheid bij. Hoewel het kamp door de Russen is bevrijd, was Vladimir Poetin niet bij de herdenking. Volgens de Russische president had hij geen uitnodiging ontvangen. Poe tin herdacht de bevrijding in het Joods Museum in Moskou. BERGEN OP ZOOM - 'We zitten hier met allemaal bekenden en de stem ming is hier best.' Zo stond op pa pier de laatste groet van het Jood se echtpaar Philip en Flora Soesan. Dat werd met tal van lot genoten op vrachtwagens door de Duitse bezetters afgevoerd naar Auschwitz en vermoord op 26 sep tember 1942. Dit is een korte ver sie van hun dramatische verhaal. Hun zoontje Philip, dat een jaar daarvoor was geboren en achter bleef op een katholiek onderduika dres, kan er nog steeds uren over vertellen. Dat doet de nu 73-jarige Philip Soesan, uit Bergen op Zoom, voor al op scholen. Want ook de jeugd van nu móet weten wat daar ge beurde, in het vernietigingskamp Auschwitz - Birkenau, waar meer dan een miljoen veelal onweten de Joden de dood in werden ge jaagd. „Niet alleen omdat het on derdeel is van de westerse geschie denis. Ook omdat veel Joden steeds meer het gevoel hebben dat we niet in 2015, maar weer in 2938 leven. Dat het wéér kan ge beuren. Dat de Joden wéér voor veel dingen de schuld krijgen. Na tuurlijk, elke religie kent mensen die de boel versjteren, maar je mag niet iedereen de schuld ge ven. Dat zeg ik ook als gastspreker op die scholen." De officiële, zeventigste herden king van de bevrijding door het Rode Leger van dit Duitse concen tratiekamp in het huidige Polen volgde Soesan thuis. Hij zag samen met zijn vrouw Els op televisie een bijeenkomst met tientallen staatshoofden en drie honderd overlevenden van de Ho locaust. „Een waardige herdenking. Je hoopt dan zo dat er ook moslims te kijken en iets voelen en begrij- pen van wat het Joodse volk heeft meegemaakt." Philip Soesan heeft zijn ouders en zijn grootouders van moeders kant, die daar ook stierven, nooit gekend. Hij hoorde de verhalen van overlevers, kreeg pas twintig jaar geleden voor het eerst een fo to van zijn vader en moeder on der ogen. 'Zij stierven in de diep ste duisternis ooit', verwoordde Philip zelf eens. „En dan komt bij mij bij zo'n herdenking de verbijs tering weer boven. Waarom? Waarom? Dan vallen er tranen. Dat gaat nooit over. Ook nu ik dit vertel..." Soesan is sinds dertien jaar voor zitter van de Nederlandsch Israëli tische Gemeente Breda. Als gast spreker op scholen in Brabant en Zeeland kan hij zijn verhaal kwijt, zegt hij. „Het wordt nooit routine en het valt niet altijd mee. Vragen als 'voelt u zich niet schuldig dat u wel de oorlog heeft overleefd' hak ken er stevig in. Maar de voldoe ning is groot als de leerlingen na afloop, soms met tranen in hun ogen, laten weten dat ze geraakt zijn door het verhaal over de Shoah, de holocaust. 'We begrij pen het niet', hoor ik ze regelma tig zeggen, 'waarom is dat ge beurd?' Ik kan ze het antwoord niet geven. Je verstand staat stil." De Europese Unie dreigt Rus land met nieuwe sancties. De regeringsleiders en staatshoof den van de 28 EU-landen lieten dat in een gisteren in een ver klaring weten. De verklaring kwam er na het bloedbad in de Oekraïense stad Marioepol, ver moedelijk gepleegd door pro-Russische separatisten. De EU-leiders geven de ministers van Buitenlandse Zaken, die morgen bijeenkomen in Brus sel voor spoedoverleg, de op dracht om 'de situatie te eva lueren en passende maatrege len te overwegen, in het bijzon der verdere sancties'. Volgens de EU, die de raketaanval op Marioe pol scherp veroordeelt, is er groeiend bewijs dat Rusland de separatisten in Oost-Oekraïne steunt. De EU roept Rusland op de acties van de separatisten te veroordelen. De kans is groot dat morgen niet meteen wordt beslo ten tot nieuwe sancties, maar dat de diensten van de Europese Com missie de opdracht krijgen nieu we sancties (juridisch) voor te be reiden. Later wordt dan de knoop worden doorgehakt. Opnieuw IS-video met Japanner Goto De Japanner die door de terreur beweging Islamitische Staat (IS) wordt vastgehouden, Kenji Goto, is naar het zich laat aanzien op een nieuwe video verschenen. Hij vraagt in de opname de Jordaanse regering om de veroordeelde ter- roriste Sajida al-Rishawi vrij te la ten. Goto (47) zegt dat een door IS gevangen genomen Jordaanse pi loot wordt gedood als niet binnen 24 uur aan de eis gehoor wordt ge geven. Al-Rishawi is in Jordanië ter dood veroordeeld wegens me deplichtigheid aan een serie bom aanslagen in 2005. Alpen4daagse Bad Kleinkirchheim 8 dagen va. 334 Wielrennen in de Franse Alpen 6 dagen va. 359 Verblijf in een 2* hotel o.b.v. halfpension www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 door onze redactie buitenland KOBANI - Na de val van Kobani ruk ken de peshmerga's, Koerdische strijders, op. Cisteren meldden de Koerden dat het bij Kobani gelegen dorp Qarah Hlanj was ingenomen en dat de strijd zich concentreert bij de plaats Shiran. TURKIJE ft Shiran Kobani Damascus Wereld herdenkt door onze redactie buitenland www.wegnaardebevrijding.nl door John Bas Philip Soesan BRUSSEL/DEN HAAG TOKIO effeweg.nl Sallandse Wandelvierdaagse 5 dagen va179 Verblijf in een 4* hotel o.b.v. logies en ontbijt Wandelroutes rondom: Wijhe, Heino, Luttenberg, Heeten Zwarte Woud en Vogezen 5 dagen va.€299 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension Fietstochten: Kinzigtal Radweg, Rhein en Mühlenradweg Verblijf in appartementen Thermenblick Wandelroutes rondom: Kaiserburg, Priedröf, Kolmnock.Talrunde Beklim diverse cols: Col du Glandon, Col duTélégraphe, Col du Galibier, Alpe d'Huez Fouten voorbehouden. Prijzen zijn p.p. o.b.v. 2 pers. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10