Zingende kelner richt mondmuziekclub op Klusjesman zwijgt, toch ziet OM in D66: zet definitief punt Bosschenaar een hennepkweker achter Kennedylaan 28 ZEEUWS-VLAANDEREN MILIEUVERGUNNING Kunstmestfabriek kan tot eind 2017 niet aan norm voor uitstoot van ureumstof voldoen. Hoe erg is dat? Vermaak in de grensstreek Wat de jeugd in het voor oorlogse Zeeuws- Vlaanderen voorname lijk bezighoudt is werk. Er zijn scholen te over. Maar als je een jaar of veertien bent - en niet in de wieg gelegd om verder te (kun nen) studeren - zit er maar één ding op: werken. In de visserij, veeteelt, landbouw en wat bos bouw en de daaraan verwante in dustrie. Met in Aardenburg, Sas van Gent, Vogelwaarde en Hulst kleinschalige textielindustrie en in de grensstreek de vlasverwer- kende industrie en klompenkap pers. De Glasfabriek in Sas van Gent, de l'Azote (nu Yara) en de Cokesfabriek in Sluiskil. Er zijn ook brouwerijen. In Terneuzen zijn er maar liefst vier limonade fabriekjes. Ze maken limonade en bottelen die in zogenaamde kogelflesjes. Eén ervan is van de Braai. Een familie met twee zeer muzikale zonen, Jan en Stoffel over wie later meer. De dansor- kesten houden het midden tus sen een boerenkapel en een sjiek in het pak gestoken salonorkest - in de volksmond ook wel society- orkest genoemd. Ook zijn er de gespecialiseerde orkesten. Naast de vele mandoline- en accordeon orkesten zijn dat de mondharmo nicaorkesten. Terneuzen telt er twee: mondmuziekvereniging Bravo en Arbeid Adelt. Ze zijn een mooi voorbeeld van de ver zuiling. De eerste redelijk libe raal-katholiek, de tweede rood van de SDAP. Bravo is, halverwe ge de jaren dertig, opgericht. Diri gent is de zingende kelner Jo Reminsen van Hotel Centraal (nu Ter Nose). Ze hebben zelfs een eigen clublied: „En weer klinkt een lied op heldere toon, 't zijn Bravo haar jongens, wat spe len zij schoon." Ter gelegenheid van de Terneu- zense winkelweek in 1935 (de eer ste Braderie, een uitvinding van winkelier Albert van den Bruele) wordt Bravo uitgenodigd. Ze mar cheren achter elkaar door de stra ten. Bovendien mogen ze op za terdag het spectaculaire Interna tionaal Festival voor mondaccor- deon-vereenigingen afsluiten. Met deelname van verenigingen uit Zeeland en Vlaanderen. Mondharmonicavereniging Inter Nos uit Sluiskil doet ook mee. Zij marcheren als groep, net als een fanfare, door de dorpen. Ze tre den ook op in een kleinere forma tie voor d'n dans. Aan het be staan van Inter Nos komt een abrupt eind, als in de meidagen van 1940 al hun instrumenten worden gestolen. SLUIKIL - Kunstmestfabriek Yara in Sluiskil-Oost wil tijdelijk, tot eind 2017, ruim twee keer zoveel ureumstof (120 in plaats van 55 milligram per kubieke meter lucht) kunnen uitstoten. Tegen die tijd moet een nieuwe fabriek, Ureum 8, in bedrijf zijn, waarmee de uitstoot van ureumstof kan worden beperkt tot de nu gelden de norm. Het klinkt alarmerend als een be drijf zoiets wil. De overheid stelt toch niet voor niets normen vast. Toch is het provinciebestuur be reid de milieuvergunning aan te passen, tot Ureum 8 klaar is. Half februari valt er een beslissing over, waar zelfs de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMf) op heeft aan gedrongen. ZMf-directeur Tjeu van Mierlo stelt dat er nu sprake is van een illegale situatie en dat kan niet langer. Jacob de Boer, hoogleraar milieu kunde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, hoort het verhaal aan. Hij is een onafhankelijk des kundige en kan met een frisse blik tegen het vraagstuk aankij ken. „Bij mij gaan geen alarmbel len rinkelen, als ik dit zo hoor", is zijn eerste reactie. „Maar als be loofd wordt dat de huidige situa tie tijdelijk is, moet die ook echt tijdelijk zijn." Zijn reactie is ingegeven door de soort stof waarom het gaat, ureum, en door de wijze waarop uitstootnormen worden vastge steld. Ureum is een stof die van nature ook in urine van mensen voorkomt. De Boer stelt vast dat de stof in de lucht bovendien erg wordt verdund. „We zouden er precies naar moeten rekenen, maar ik kan me niet voorstellen dat dit gevaar met zich mee brengt voor de volksgezondheid." Minstens zo belangrijk is volgens De Boer dat uitstootnormen in Nederland streng zijn, zo streng dat ze wel tien of zelfs honderd keer overschreden moeten wor den, voordat er gevolgen ontstaan voor de volksgezondheid; voordat een stof giftig is voor mensen. „Het klinkt mij dan ook aanneme lijk in de oren dat tijdelijk wordt toegestaan dat de norm wordt ver hoogd met een factor twee, maar die situatie mag dan niet nog eens drie jaar duren. Daarover moeten harde afspraken worden gemaakt." UITSTOOT VAN STIKSTOF BIJ DIVERSE PRODUCTIEPROCESSEN In de nacht van 17 juni 2012 brand de door een oververhitte kabel die woning af. De politie moest de buren uit hun woningen halen omdat de brand zo fel was. Was de brand een kwartier later ont dekt, dan waren ze mogelijk in hun bed verbrand. De man die op dat moment die woning aan het verbouwen was, werd als eerste aangehouden. Hij is inmiddels veroordeeld voor het kweken van hennep. Maar de Bos schenaar, de eigenaar, wordt door de officier gezien als de opdracht gever. Hij eiste tegen hem een cel straf van twaalf maanden waar van twee voorwaardelijk. Suijker buijk zei dat hij gehoopt had dat de klusjesman na zijn veroorde- Officier eist een celstraf van twaalf maanden waarvan twee voorwaardelijk tegen verdachte hennepkweker ling wel zou gaan praten. „Maar dat heeft hij niet gedaan." De Bosschenaar zelf ontkende dat ook maar iets te maken had met die kwekerij. Hij had die woning gekocht en aan een kennis ge vraagd om ze op te knappen. Hij was een paar keer op bezoek ge weest maar had de woning niet grondig geïnspecteerd. Zijn raads man wees er ook op dat de klusjes man, in de gevangenis, zijn excu ses heeft aangeboden aan de Bos schenaar. Volgens hem zou dat nooit gebeurd zijn als de klusjes man in opdracht van de verdachte had gewerkt. Uitspraak 9 februari. Bouwleverancier De Hoop, eige naar van de grond aan de Kenne- dylaan-West, is in gesprek met ontwikkelaar CBRE van het ski- halcomplex aan de rand van Ter neuzen. Jarenlang stonden beide initiatiefnemers lijnrecht tegen over elkaar. Ze zagen elkaar alleen als concurrenten. Aannemingsbe drijf Van der Poel, betrokken bij Kennedylaan-West, bracht beide partijen bij elkaar aan tafel voor overleg. Ontwikkelaar Lafoma, ook betrokken bij Kennedylaan- West, is niet bij die gesprekken aanwezig. Dat bevreemdt D66-raadslid Charles ten Hengel. Hij richt zich daarom tot wethouder Frank van Hulle. „Is dit niet gezamenlijk op treden van ontwikkelaars niet de doodsteek voor dit hele project? En bent u met ons van mening dat dit echt de laatste stuiptrek kingen zijn en dat we hier nu defi nitief een punt achter moeten zet ten?" door Ariël Meeusen In wekelijkse afleveringen belichten we vermaak en vertier in de grens streek. Van de periode van voor de oorlog tot de hedendaagse popmu ziek. Vandaag: mandoline-, mond harmonica- en accordeonorkesten. 'Tijdelijk moet ook echt tijdelijk zijn' Het mandolineorkest Scheldeklanken. foto collectie Ariël Meeusen door Harmen van der Werf ton per jaar 3500 3000 2500 1000 500 Bij productie ureum Bij productie nitraat Bij productie stikstofoxiden Bij productie ammoniak 2000 1500 11 1980 1985 1990 1995 2000 2005 jaar 2010 2011 2012 2013 infographic Rolant Quist bron Yara MIDDELBURG - Officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk denkt dat Ber- nardus van V. (43) uit Den Bosch de man is die verantwoordelijk ge houden moet worden voor de hen nepkwekerij in de Westkolkstraat in Terneuzen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Oppositiepartij D66 vreest dat het plan voor grootscha lige detailhandel en ruim veertig appartementen aan de Kennedy- laan-West in Terneuzen ten dode is opgeschreven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58