Zeehond is bevrijd van band rond de nek PvdA Kapelle pleit voor het in ere Kunstwerk in het licht herstellen van actieve rekenkamer dankzij wifi-deken Goes maaskant 66 Wij doen dit eigen lijk uit solidariteit met onze collega's, met boeren over de hele wereld 28 BEVELANDEN en THOLEN ONTWIKKELINGSHULP Maakt er meer vakantie van. Inspiratie en kennis opdoen over waterbeheer en de werkwijze van landbouworganisaties reizen /L', BROUWERSDAM - De zeehond die enkele dagen met een band rond de nek in het Grevelingenmeer zwom, is daarvan bevrijd. Het dier is door vrijwilligers van A Seal gevangen op de bouw plaats van De Punt op de Brou- wersdam, daar lag de zeehond gis terochtend. Het dier is naar de op vang gebracht en daar is de rubbe ren band losgesneden. De verwon dingen van het dier vallen mee, het is een diepe schaafwond, maar er zijn geen vitale delen ge raakt. De dierenarts heeft de wond behandeld met een desin fecterende spray en na overleg met Lenie 't Hart is het dier met een weer vrijgelaten. In zeewater geneest de wond beter. De groene spray blijft een tijdje zichtbaar, als mensen dit dier zien zwem men bij de spuisluis op de Brou- wersdam kunnen ze gerust zijn. s i4i Rondreis Turkije Overwinteren in de Algarve Lourdes Klassiek of via Nevers Klassiek Italië, Rome Toscane maaskantreizen.nl COLIJNSPLAAT - Het lijkt een beet je een eigenaardige missie, maar dat is het zeker niet. Rijstboeren, techneuten en vertegenwoordi gers van rijstcoöperatie Fucopri uit het Afrikaanse Niger zijn een weekje op bezoek in Zeeland. Om kennis op te doen. Over de rijstteelt hebben de Zeeuwse boeren Nigerezen na tuurlijk niets te vertellen. „Maar ze hebben veel problemen met het water op de rijstvelden daar", benoemt Bert Sandee uit Kamper land het grote knelpunt waarmee de uitwisseling is begonnen. „Jul lie hebben veel water en pompen het weg. Wij hebben geen water en moeten het op de velden pom pen", licht directeur Ayouba van de rijstcoöperatie toe. Dat water wordt uit de rivier Niger met dompelpompen opgepompt en over de rijstpercelen die aan weerszijden van die rivier liggen verspreid. Sandee: „Daar zit veel zand in en dat gaat niet goed sa men met pompen. Die gaan daar dus veel te snel kapot." Medewerkers van Waterschap Scheldestromen zijn met de in middels teruggevlogen directeur van het Nigerese waterschap en het hoofd van de technische dienst op sjouw geweest om meer grip op die problematiek te krij gen. „Maar we kijken ook hoe boe ren hier georganiseerd zijn om voordeliger bedrijfsbenodigdhe- den te kunnen inkopen en hun ge wassen rendabeler te kunnen ver kopen. Daarnaast kijken we hoe provincie en gemeente de boeren hier ondersteunen", somt Ayouba andere aandachtspunten op. Het clubje Nigerezen werd gistermid dag ontvangen op proefboerderij De Rusthoeve in Colijnsplaat waarin zij onder meer een presen tatie kregen over de werkwijze van de ZLTO. Ook CZAV en Agri- markt zijn eerder deze week be zocht. Vandaag en morgen wordt een bezoek gebracht aan her Mi nisterie van Buitenlandse Zaken (Ontwikkelingssamenwerking) en Agriterra. Agriterra, de Neder landse organisatie achter de uit wisseling, zet zich in voor een sterke landbouwsector in ontwik kelingslanden en doet daarbij een beroep op specialisten uit alle pro vincies. Je eigen concurrent de helpende hand bieden? „Honger is een wereldwijd probleem. Dat gaat ons allemaal aan", zegt San dee. „Wij doen dit eigenlijk uit so lidariteit met onze collega's, met boeren over de hele wereld. Ik ben best een beetje trots op wat wij hier hebben. We zijn in Ne derland met 17 miljoen inwoners, waarvan er maar 5 of 6 procent boer is. En dan zijn we tweede ex porteur, na Amerika. We hebben een enorme expertise op land bouwgebied." BAND MET AFRIKAANSE CONTINENT Dit orgaan toest het functioneren van een gemeente en geeft ge vraagd en ongevraagd adviezen. Kapelle schafte in 2006 de actieve rekenkamer af, mede omdat het beschikbare budget van jaarlijks twintig mille niet opwoog tegen de adviezen waar de gemeente in de ogen van het college en de meerderheid van de raad weinig mee opschoot. Kapelle werkte toen samen met Reimerswaal en Noord-Beveland maar die samen werking kwam niet uit de verf. Kapelle had immers weinig aan onderzoeksrapporten die bijvoor beeld betrekking hadden op Rei merswaal. Daarnaast staat het de gemeenteraad vrij een onderzoek te gelasten als dat nodig mocht zijn. Wethouder Jon Herselman zei af gelopen zondagavond tijdens een uitzending van Nieuwsuur dat de uitvoering van het gemeentelijk beleid niet extra gecontroleerd hoeft te worden omdat 'verant woord omgaan met gemeen schapsgeld' iets is dat elke ge meente doet. PvdA-fractievoorzitter Joyce Bom- mer is het daar duidelijk niet mee eens. Extra controle is volgens haar geen overdreven luxe door de decentralistatie van taken met daarbij meer geld, het preventieve toezicht van Kapelle door de pro vincie en de bouw van de nieuwe brede school „De coalitiepartijen (VVD, CDA en SGP) hebben de afgelopen jaren voor elkaar gekre gen dat er geen extra controle is op het uitvoeringsbeleid van het college omdat men in goed ver trouwen uitgaat van het correcte handelen van de eigen wethou ders." Dat is onprofessioneel, oor deelt Bommer. De gemeente heeft in de binnen stad een gratis wifi-netwerk ('de ken') laten aanleggen en in samen spraak met de bibliotheek aan de Oostwal is besloten om één van de installaties voor de voorzie ning op de gevel te plaatsen, bo ven het kunstwerk 'Open boek' naast de entree. Het kunstwerk is in 1988 door kunstenaar Guido Eckhardt vervaardigd en de biblio theek heeft het aangeschaft bij de opening. Hoewel het om een im posant metalen werk gaat, valt het nauwelijks op bij het publiek. Omdat het aanbrengen van tech nische installaties het aanzicht niet verfraait, heeft de gemeente ingestemd om bij te dragen aan 'esthetische compensatie'; boven het kunstwerk is verlichting aan gebracht om zo het 'Open boek' meer onder de aandacht te breng en. En zo is van de nood een deugd gemaakt. De firma's Delta en Paree hebben in samenwer king de uitvoering op zich geno men, waardoor de kosten laag kunnen blijven en het werk snel kan worden gerealiseerd. 15 dagen vanaf 1.099 15-daagse rondreis per Comfort-Class touringcar, met o.a. Istanbul, Troje, Pergamon, Efeze, Kusadasi, Pamukkale en Bursal Verblijf in goede middenklasse hotels op basis van half-pension. Vertrek: 3,31 mei, 6 sept., 4 okt. 21 dagen vanaf 999 21-daagse reis per Comfort-Class touringcar, met o.a. 15 dagen verblijf op basis van half-pension in ****aparthotel Alto da Colina in Albufeira. Vertrek: 8 feb., 1,15,29 maart e.a. 7 dagen vanaf 499 7-daagse excursiereis per Comfort-Class touringcar, met o.a. Pyreneeën, Lourdes. Verblijf ter plaatse op basis van volpension. Vertrek: 2,26,30 april, 10,14,24,28 mei e.a. 10 dagen vanaf 599 10-daagse rondreis per Comfort-Class touringcar, met o.a. Siëna, Florence, Assisi en Rome. Verblijf in goede middenklasse hotels op basis van 7x half-pension. Vertrek: 27 maart, 24 april, 7,21 mei, 4,18 juni e.a. Maaskant Reizen organiseert al bijna 50 jaar verzorgde busvakanties, excursiereizen en rondreizen door heel Europa. Bij bijna alle reizen zijn excursies en half-pension inbegrepen. Vraag de gratis brochure aan. info@maaskantreizen.nl I 0412-48 28 28 Rij stboeren uit Niger in de Zeeuwse klei door Esme Soesman Bert Sandee, ZLTO Agriterra heeft in meerdere lan den projecten lopen. Bert Sandee bracht vorig jaar nog een bezoek aan een aardappelteeltcongres in Congo, samen met Sam de Vlieger van proefboerderij De Rusthoeve. De Vlieger nam pootgoed mee en zette dat uit op proefveldjes om deelnemers te laten zien wat goed pootgoed en een goede bemes ting kan doen. De band tussen Sandee en het Afrikaanse continent gaat overi gens jaren terug. Voor hij met één van zijn broers het landbouwbe drijf van zijn pa overnam, werkte hij onder meer viereneenhalf jaar in Ivoorkust als tuinbouwvoorlich- ter. Zijn twee oudste dochters zijn daar geboren. door Frank van Cooten KAPELLE - De PvdA in Kapelle pleit voor het in ere herstellen van een actieve rekenkamer. door Luc Oggel GOES - Wat een kunstwerk met wifi te maken heeft? Veel, tenmin ste, in Goes wel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51