Wie belt, kan zich niet concentreren en slingert Opletten svp Rechtbank: Criminele organisatie Muzikaal eerbetoon vrienden Gideon Verhelst De auto vormt tegenwoordig een bron van afleiding: commentaar ZEELAND 27 Smartphones zijn grote boosdoe ners, weet Patrick Rugebregt van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). „Als mensen een e-mail of whatsapp-bericht binnenkrij gen, zeker als ze een geluid horen, dan hebben ze de neiging om te Verhelst (23) kwam op 30 novem ber 2014 om het leven in de Brou werijstraat in zijn woonplaats. De schietpartij was de zoveelste esca latie in een jarenlange vete tussen twee groepen inwoners van de stad. Een paar weken later werd een 27-jarige Terneuzenaar, die ook in verband werd gebracht met de eerste schietpartij, in de Ie penlaan neergeschoten. Over al die narigheid willen de vrienden het niet hebben. Zij gaan lezen. Ook als ze achter het stuur zitten. Met de ouderwetse telefoon kon je nog een nummer intoetsen en je ogen op de weg houden. Met een touchscreen lukt dat niet." Uit onderzoeken blijkt dat aflei ding een rol speelt bij 5 tot 25 pro cent van de auto-ongevallen. Pre ciezere cijfers zijn er niet, omdat achteraf moeilijk is vast te stellen of de bestuurder aan het bellen of whatsappen was. „Op basis van in terviews en steekproeven kunnen alleen schattingen gemaakt wor den. En we kunnen onderzoeken eren hun vriend met raps en een professionele clip. In de video, op genomen in Terneuzen, zijn beel den te zien van de begrafenis van Verhelst. Ook komen beelden van Verhelst als rapper en als vader (die zijn kindje voorleest) voorbij. „Het idee is ontstaan, nadat burge meester Jan Lonink ons verbood om een stille tocht te houden. Wij waren zwaar teleurgesteld in hem. Maar op deze manier heb ben we toch nog iets moois neer gezet. Ik denk dat Gideon er met een lach naar zou kijken, hij zou dit echt wel waarderen", vertelt Gijs Dieleman (17), vriend van Verhelst. Lonink verbood een stil le tocht, onder meer omdat dit 'de rust in de samenleving niet ten goede zou komen.' hoeveel slechter een bestuurder gaat rijden als hij of zij afgeleid wordt." Een onderzoek uit 2010 liet zien dat bijna een kwart minimaal één keer per week met de telefoon aan het oor belt tijdens het rijden. Veertig procent belt minimaal een keer per week handsfree ach ter het stuur. Wie belt tijdens het autorijden, kan zich minder goed concentre ren en gaat meer slingeren, blijkt uit onderzoek. Ook kunnen auto mobilisten minder goed een con stante snelheid aanhouden. De opnames zijn onder meer ge maakt op de plek waar Verhelst om het leven kwam en op loca ties waar hij vaak vertoefde, zoals winkelcentrum Zuidpolder. De video is absoluut niet bedoeld om 'iets uit te lokken' in een situa tie die onder hoogspanning staat, reageert videomaker én oud-schoolgenoot van Verhelst Abdulrahman Nureddin van All round Videos. „We hebben heel bewust gekozen voor een positie ve insteek." Dieleman spreekt soortgelijke woorden. „Dit is een puur eerbetoon, dat losstaat van alle spanning die er is. We hopen dat we zo iets bieden aan mensen die aan Gideon willen denken." De video was gisteravond al bijna 8000 keer bekeken. Bestuurders compenseren hun ge vaarlijke gedrag met een lagere snelheid en een grotere afstand tot de auto voor hen. Rugebregt: „Als je belt achter het stuur heb je letterlijk een tunnelvisie. Je ziet veel minder goed." Automobilis ten kunnen verkeerssituaties min der goed inschatten en voorspel len, omdat hun aandacht wordt opgeëist door het telefoonge sprek. Handsfree bellen is net zo gevaarlijk als bellen met de tele foon in de hand. Het is de aflei ding die het risico op een ongeluk bepaalt. Iedereen weet dat automo bilisten hun aandacht bij het verkeer moeten hou den en dat bellen achter het stuur dus gevaarlijk is. En alle andere vormen van aflei ding ook. Er zijn aanwijzingen dat een flink deel van alle ver keersongevallen komt door af leiding van de bestuurder. Bo vendien bestaat het bange ver moeden dat het relatief hoge aantal verkeersdoden in Zee land mede wordt veroorzaakt door een gebrek aan concentra tie. Dus is er aanleiding voor extra actie. Tot eind februari let de politie in het bijzonder op bestuurders die met iets an ders bezig zijn. Betuttelend? Wellicht. Nodig? Zeker. Wie vaak rijdt en daarbij meer op het verkeer let dan op zijn smartphone, ziet veel andere weggebruikers die er hun aan dacht niet bij hebben. Zij varië ren hun snelheid onnodig, ze zwalken over de weg of ze zijn laat met voorsorteren. Deze overlast is nog te slikken, maar dat er zo onnodig slachtoffers vallen, is niet acceptabel. Van de zes inwoners van Middel burg en Oudelande die twee we ken geleden terecht stonden voor een serie misdrijven, vooral inbra ken in de Middelburgse wijk Dau- wendaele, is alleen de inwoner van Oudelande volgens de rech ters geen lid van een criminele or ganisatie. Deze man (37) is giste ren wel veroordeeld voor heling tot een celstraf van 60 dagen waar van 31 voorwaardelijk. Die straf is gelijk aan de eis van de officier van justitie. De andere vijf uit Middelburg, waaronder twee die tijdens het plegen minderjarig waren, zijn ook conform de eisen van het Openbaar Ministerie veroordeeld. De zwaarste straf kreeg de 19-jari- ge De J: 24 maanden cel. Hij moet daarnaast nog 144 dagen extra zit ten omdat die nog als voorwaarde lijk achter zijn naam stonden. In het vonnis spreekt de recht bank duidelijk zijn bezorgdheid uit over deze nog jeugdige Middel burger. Volgens de rechters maakt hij een verharde en berekende in druk en kiest hij voor het kaal uit zitten van zijn straf en niet voor begeleiding. Tijdens de zitting, zo erkennen de rechters, probeerde hij op aangeven van zijn raads man, dat beeld wat te nuanceren. Maar dat deed hij volgens de rech ters niet overtuigend. De 20-jari- ge hoofdverdachte moet nog voor de rechtbank verschijnen. DINSDAG 27 JANUARI 2015 door Cornelleke Blok VLISSINGEN - Afleiding in het ver keer wordt een steeds groter pro bleem. Zoveel is duidelijk. Maar hóe groot het probleem precies is, is moeilijk vast te stellen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Vrienden van Terneu- zenaar Gideon Verhelst hebben een liedje en videoclip gemaakt als eerbetoon aan hun in november doodgeschoten kameraad. MIDDELBURG - De leden van de Dau- wendaelegroep worden ook door de rechtbank gezien als leden van een criminele organisatie. Daar kun je mee komen Fragment uit de videoclip.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27