Door opa betast meisje werd eerst niet geloofd 1 Auto gekocht? Geld terug! Hongerwinter De Zeeuwse campagne tegen afleiding achter het stuur doet bekeuringen regenen. 26 ZEELAND TELEFOON IN DE AUTO 66 Het tijdstip van de laatste berichtjes kan soms veelzeggend zijn ZLM voor vijfde keer op rij beste verzekeraar dinsdag Ik hoor dat de oostkust van de VS een enorme winter se storm te wachten staat. De moderne Westerse mens wordt netjes gewaar schuwd voor de naderende ramp. Ik droom wel eens van heftige sneeuwstormen die iedere vorm van communicatie en ge motoriseerd vervoer onmoge lijk maken. Geen elektriciteit, geen bus, geen trein, geen inter net, afgesneden zijn van alle vanzelfsprekende gemakken en teruggeworpen worden op in ventiviteit en overlevingsvaar- digheden. Ik bedenk dan hoe ik met ontberingen zou omgaan. Wat zou ik doen als de warmte wegvalt en de voorraadkast leeg raakt? Dat soort ontberin gen zouden me tegenvallen, vrees ik en dan zitten we hier nog in een relatief gunstig deel van het land, waar veel te delen valt met weinig mensen. De ste den zijn in dat soort gevallen niet de beste plekken om te zijn. Er is daar immers weinig voor velen als de aanvoerlijnen niet meer functioneren. De Hongerwinter maakte dat pijnlijk duidelijk. Zeventig jaar geleden stierven vooral in de steden in het Westen duizen den Nederlanders in de winter van 1944/1945. Mijn schoonmoeder verhaalt nog vaak over hoe het was in Den Haag in die dagen. De her inneringen zijn in haar geheu gen geëtst. En zij is niet de eni ge. De afgelopen weken waren in OVT, het geschiedenispro gramma op Radio 1 getuigenis sen te horen van mensen en de onmenselijkheid die oorlog, kou en honger met zich mee brengen. Koud was het die win ter. Op enkele plaatsen werd het toen bijna -20. Een kou snij dend en schrijnend als de ver halen. Twintigduizend mensen stierven in die winter van hon ger in een oorlog die ze niet wilden. Ongeveer zoals het kind dat ik zag op een foto uit een vluchtelingenkamp in Liba non. Hij stierf onlangs in een uitzonderlijk koude winter, op de vlucht voor een oorlog die hij niet wilde en waaraan hij dacht te kunnen ontsnappen. De ijskoude werkelijkheid was anders helaas. Je zou de mens heid en vooral haar kinderen warmere winters wensen. Het Openbaar Ministerie vervolgt hem daar niet voor, omdat dat be tasten vele jaren geleden gebeur de. Wel voor het onzedelijk betas ten van zijn kleindochter, zo bleek gisteren tijdens een zitting van de Middelburgse rechtbank. Tijdens een autorit naar Sommels- dijk 'gleed' zijn hand onder de kle ding van zijn kleindochter en be taste hij haar borst. Ook zou hij haar, op een ander moment, be tast hebben in de schaamstreek. De vader van het meisje las die onthullingen toen hij onder haar kussen haar dagboek vond en de bewuste passages aantrof. In eer ste instantie geloofde hij haar niet en moest het meisje haar excuses aanbieden aan opa. Iets later liet Van der P. weten dat een deel van de beschuldiging wel klopte. 'Niet alles', want volgens hem heeft hij nooit haar schaamstreek betast. Hij heeft haar wel 'één keer bij kop en kont opgetild' omdat ze niet weg wilde, zo zei Van der P. gisteren tegen de rechters. Door die onthulling kwam ook uit dat de man in het verleden een van zijn dochters onzedelijk heeft betast. Hij vertelde dat een VLissiNGEN - Even snel een whatsapp-berichtje beantwoor den op de telefoon, de navigator instellen of een briefje lezen tij dens het rijden; doe het niet! In de eerste plaats omdat een onge luk in een klein hoekje zit. Maar bestuurders die op dergelijk ge drag worden betrapt in Zeeland, gaan gelijk op de bon. De politie is deze maand een cam pagne begonnen om weggebrui kers bewust te maken van het ge vaar van (te veel) afleiding achter het stuur. Twee onopvallende poli tiewagens en een motor zijn vijf dagen per week onderweg. Daar naast wordt ook in de reguliere surveillance extra gelet op gevaar lijk weggedrag. In drie weken tijd heeft dat geleid tot negentig be keuringen voor het niet-hands- free bellen. Daarbij ging het in ze ven gevallen om beroepschauf feurs. Gelijktijdig werden 1226 weggebruikers aan de kant gezet voor te hard rijden en kregen 21 bestuurders een boete omdat ze geen gordel droegen. De campagne duurt tot eind fe bruari en wordt uitgevoerd in sa menwerking met het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land en het Openbaar Ministerie. Het ongewoon hoge aantal (30) dodelijke verkeersslachtoffers op de Zeeuwse wegen vorig jaar vormt de directe aanleiding, ver telt politiewoordvoerder Alwin Don. „Hoewel het ontzettend las tig valt aan te tonen, hebben wij het idee dat het bezig zijn met die deel van zijn familie hem nu niet meer wil zien. Zijn vrouw heeft nog wel contact met zijn klein dochter, maar niet meer met hem. En de dochter die betast is, wil hem ook niet meer zien. Haar kinderen mogen alleen op bezoek komen als hun opa niet thuis is. „Want mijn dochter vertrouwt mij niet meer", bekende de man. De man heeft, zo zei hij ook, te genover de kerk zijn 'zonden' be kend. Hij: „Ik gruw nu van al de dingen die ik heb gedaan." Officier van justitie Wilfred Suij- kerbuijk wees erop dat dit 'soort ogenschijnlijk kleine dingen' een gigantische impact kunnen heb ben. Want het gaat helemaal niet goed met het meisje dat enkele ja ren geleden door haar opa werd betast. „Zij is de veiligheid van haar familie kwijt. Ze moest excu ses aanbieden omdat ze niet ge loofd werd." Hij vindt het dan ook niet vreemd dat het meisje in haar dagboek schreef: 'ik kan ner gens meer naartoe, ik wil dood'. Hij eiste een werkstraf van 160 uur tegen de man. Raadsman Dick Olie pleitte voor een lichtere straf. Hij vermoedt dat het meisje fictie en werkelijk heid door elkaar haalt en nu alles op haar opa projecteert. Uitspraak 9 februari. Officier van justitie eist werkstraf van 160 uur te gen man die zijn kleindoch ter onzedelijk betaste Koop nu een auto en wie weet wint u uw aankoopbedrag retour! www.autotrack.nl/win S} AutoTrack telefoon in de auto en te hard rij den vaak de oorzaak zijn van een ongeluk. Meestal wordt bij het on derzoek naar de exacte toedracht de whatsapp en sms wel nageke ken. Het tijdstip van de laatste be richtjes kan soms veelzeggend zijn." Don benadrukt dat in principe al het vastgestelde gedrag dat 'ge vaar of hinder voor het overig ver keer veroorzaakt', strafbaar is. „Dat valt onder het zogenaamde paraplu-artikel. Als wij zien dat ie mand een brief zit te lezen achter het stuur, wordt de automobilist daar op aangesproken." Overtre ders krijgen niet alleen een prent mee naar huis. Een folder en klei ne versnapering moet hen helpen herinneren dat alle aandacht op de weg hoort. VERKEERSBOETES GOES - ZLM Verzekeringen uit Goes is voor de vijfde keer op rij gekozen tot beste schadeverzeke raar. Maar liefst 97 procent van de klanten vindt het bedrijf klant vriendelijk. Het gemiddelde van alle maatschappijen is 78 procent. De ZLM werd in 2010 voor de eer ste keer uitgeroepen tot beste ver zekeringsmaatschappij. Dat heeft het bedrijf te danken aan de klan ten. Die waarderen de verzeke ringsmaatschappij met een 8,5. De resultaten zijn gisteren be kendgemaakt door het Verbond van Verzekeraars. Dat vroeg nieu we en bestaande klanten naar hun ervaringen met de ZLM. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Emile Calon MIDDELBURG - De bijbel kent geen verjaring, zo zei gisteren Andries van der P. (68) uit Sint Annaland te gen de Middelburgse rechters. Vol gens hem zal god op een later mo ment dan ook beslissen op welke manier hij gestraft moet worden voor het onzedelijk betasten van een van zijn dochters. Onveilig gedrag wordt aangepakt door Marcel Modde Bellen met de telefoon in de hand kost 230 euro boete. foto Hollandse Hoogte Witlik Actie loopt van I december 2014 t/m 31 januari 2015 Alwin Don, woordvoerder politie Bellen met de telefoon in de hand: 230 euro Te hoge snelheid op een snelweg waar je maximaal 120 kilometer per uur mag: 36 euro (10 km te hard), 113 euro (20 km te hard), 217 euro (30 km te hard) of 339 euro (40 km te hard) Stilstaan op de vluchtstrook van de snelweg: 230 euro Over de vluchtstrook van de snel weg rijden: 370 euro. Gebruikmaken van de berm op de snelweg: 140 euro ft: Autogordel niet om: 140 euro Met alcohol achter het stuur: 360 tot 750 euro (afhankelijk van het promillage alcohol)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26