66 Aan de diagnose ziekte van Parkinson gaan vaak jaren van vertraging vooraf GEZOND 19 Longontsteking slecht voor hart HERSENZIEKTE BEROVING VAN DE WIL Glycemische index dieet niet belangrijk Patiënten 'beter af tijdens congres arts dat ik het allemaal verzon. Dat was heel pijnlijk." Uit angst zijn plek in het orkest te verlie zen, probeert de violist zo min mogelijk op te vallen en hoopt op verbetering met the rapieën. „Het was een nare tijd. Het duurde vier jaar voor de diagnose ziekte van Parkin son werd gesteld." Sandrin valt nu net niet meer binnen de grootste groep parkinsonpatiënten. „Van de 50.000 patiënten in ons land is het me rendeel tussen de 50 en 60 jaar", vertelt Bas Bloem, hoogleraar neurologie aan het Rad- boudumc. „Een vijfde is jonger dan 40 jaar. Ik heb ook een aantal twintigers als patiënt en zelfs een 13-jarige, hoewel dat laatste uit zonderlijk is." Parkinson is volgens Bloem daarom steeds meer een aandoening van ac tieve mensen. Juist bij jonge patiënten is het ongeloof groot. „Aan de diagnose parkinson gaan vaak jaren van vertraging vooraf. Mensen raadplegen zelf laat de huisarts. Die denkt: dat kan toch geen parkinson zijn op zo'n jonge leeftijd.... Het trillen wordt dan ten onrechte geïnterpreteerd als spanning, het maskergelaat aangezien voor een depressie, het trager worden als vermoeidheid." Lang voor motorische problemen als stijf heid en trillen optreden, is de ziekte al te onderkennen, dankzij voortschrijdend me disch onderzoek. „Een verminderde reuk, obstipatie en slaapproblemen zijn vroege signalen. De laatste ideeën zijn dat parkin son begint in de darmen, op het moment dat daar een afwijking in de zenuwcellen ontstaat", aldus Bloem. Alle nieuwe inzichten ten spijt, een medi cijn dat de ziekte van Parkinson kan stilzet ten of zelfs maar afremmen is er (nog) niet. Wel zijn er medicijnen die de ziekte jaren lang redelijk kunnen onderdrukken en - voor een beperkte groep - hersenoperaties. De klachten van parkinsonpatiënten zijn breed: depressiviteit, slapeloosheid, ver moeidheid, stijfheid, erectiestoornis en pro blemen met geheugen en spraak. Bloem: „We vragen mensen altijd een top drie te maken van hun klachten, met als doel die te behandelen. Je kunt namelijk niet alles tegelijk en we doen liever een of twee dingen goed. Wat blijkt? Niet het tril len of moeizaam lopen staat bovenaan, er wordt het meest hulp gevraagd bij verbete ring van slaap en van seksualiteit." De neuroloog heeft meer lijstjes paraat: „Bij de beoordeling van levenskwaliteit door mensen met een neurologische aan doening kwam parkinson als tweede uit de bus als akeligste lichamelijk ziekte, na een hoge dwarslaesie. Ook bij de rangschikking naar meest vervelende cognitieve kwalen stond de ziekte van Parkinson tweede, voorafgegaan door alzheimer." Bloem kwalificeert parkinson dan ook als 'een echt akelige ziekte', die volgens hem al le facetten van het mens-zijn aantast. „Het verloop is ook nog eens progressief. Ben je aan het ene gewend, dan komt het volgen- de. Mensen zeggen: mijn wereld wordt zo klein. Want niet alleen de mobiliteit, maar ook bijvoorbeeld de spraak komt in het ge drang. Mijn passie als dokter is de wereld van de parkinsonpatiënt weer een stukje groter te maken." Sandrin voelt zich, ook al is de ziekte ver der gevorderd, beter dan voor de diagnose. Hij schrijft dit toe aan de goede ondersteu ning in het ziekenhuis, waar hij deelneemt aan mindfulnesstraining en aan psychody namische therapie. „Ik ben door mijn be roep erg prestatiegericht en op mezelf ge oriënteerd. Alles wat minder functioneert, is direct een drama. Tijdens de psychodyna mische therapie leer ik om te gaan met het steeds weer inleveren van vaardigheden." Het verkopen van zijn auto was de jongste aderlating, die 'zeer pijnlijk' was voor de ex-violist. „Maar je moet het uiteindelijk praktisch bekijken." Toch weet hij nog steeds te genieten van autorijden. „Thuis op mijn pc heb ik een rij- simulator. Dat helpt enorm, omdat ik hier mee mijn reactiesnelheid en geheugen kan blijven trainen." Zijn viool pakt hij nog maar af en toe op. „Het spelen kost veel energie. Na het spelen ben ik anderhalve dag van slag, door de emotionele inspan ning en de frustratie." Het lastigst is thuis het evenwicht te vin den, samen met zijn vrouw Maria. „Er zit een groot verschil in ons sociale leven. Ik ga weinig naar buiten. Contacten kosten veel moeite. Bij onverwachte gebeurtenis sen raak ik snel in paniek. Ik gun het Maria dat zij haar grote netwerk onderhoudt en activiteiten onderneemt. Wij bespreken dit steeds, om te voorkomen dat zij onno dig rondloopt met een schuldgevoel. In zul ke gesprekken weerlegt zij op haar beurt mijn veronderstelling dat ik een last voor haar ben. Het is hard werken, maar wij sti muleren elkaar." DINSDAG 27 JANUARI 2015 Mensen boven de 65 jaar die met een longontsteking in het ziekenhuis be landen, hebben daarna een verhoogde kans op hart- en vaatklachten. Dit be cijferen onderzoekers op basis van ge gevens van ruim 20.000 personen die vanwege 2 grote studies naar hart- en vaatziekten 10 jaar werden gevolgd. Onder de deelnemers die tijdens de studies een longontsteking kregen, overleden in verhouding ruim twee maal zo veel personen als onder de deelnemers die dit niet kregen. Deze verhoogde kans past in het beeld dat ontstekingsprocessen in de vaatwand de basis vormen van het ontstaan van hart- en vaatziekten. Bron: JAMA Internal Medicine PARKINSON sloop mijn leven binnen Bij de ziekte van Parkinson sterven zenuw cellen in de middenhersenen af. Deze cellen produceren dopamine, dat ervoor zorgt dat het lichaam de goede bevelen krijgt om op drachten van de hersenen uit te voeren. Uit een aantal kleine onderzoeken blijkt dat lichttherapie positief werkt op stemming, slaap en motoriek. Muziektherapie kan ver moeidheid, trillen, onwillekeurige bewegin gen en spraakproblemen verminderen. Door ritme en muziek verbetert het lopen, blijkt uit Japans onderzoek. Sinds tien jaar bestaat ParkinsonNet: een on dersteunend netwerk van neurologen, fysio therapeuten, ergotherapeuten, logopedis ten en verpleegkundigen. ParkinsonNet wordt vanaf 2016 structureel gefinancierd door zorgverzekeraars. Psycholoog Ad Nouws bundelde autobiogra fisch materiaal dat hij verzamelde in gesprek ken met tientallen mensen met parkinson. In het boek Mijn denken stottert vaak meer dan mijn benen laat hij patiënten vertellen over hun ziekte en probeert gemeenschappelijke patro nen te ontdekken. Het boek geeft een goed beeld wat de ziekte bij patiënten van binnen te weegbrengt. Hoe lastig zij het vinden dat ze wel iets willen, maar het niet kunnen en wat dat voor de omgeving betekent. Een citaat: 'De be roving van de wil, zoals dokter Thompson het noemt, of het ontbreken van een brug tussen idee en doen, zoals een patiënt het uitdrukte, maakt dat iemand met parkinson zijn plaats dreigt kwijt te raken. Omdat het stil wordt aan zijn kant en anderen niet snappen waarom.' Ad Nouws - Mijn denken stottert vaak meer dan mijn benen. Poiesz, 18,50 euro. Diverse dieetgoeroes hameren op het belang van een dieet met een zogehe ten lage glycemische index. Dat wil zeggen dat het dieet koolhydraten be vat die relatief langzaam in de darm worden omgezet in glucose, zodat de glucose geleidelijk in het bloed te rechtkomt. Dit zou helpen het ont staan van diabetes (suikerziekte) te gen te gaan. Amerikaanse onderzoe kers laten nu zien dat de glycemische index van het dieet niet van invloed is op de factoren die bijdragen aan het ontstaan van diabetes en hart- en vaatziekten (zoals insulinegevoelig- heid, cholesterolgehalte en hoeveel heid vetten in het bloed). Hiervoor lieten zij 169 vrijwilligers (allen met overgewicht en hoge bloeddruk) vier Hartoperatie, foto PR verschillende diëten volgen. Elk dieet duurde 5 weken. Alle diëten bevatten evenveel calorieën, maar verschilden van samenstelling. Twee diëten had den een hoge glycemische index en twee diëten een lage. Na afloop ble ken de glycemische indexen van de diëten niet van invloed te zijn op de veranderingen in bloedwaarden (insu- iinegevoeligheid, cholesterol, vetten) en de bloeddruk. Bron: JAMA Je zou verwachten dat de zorg voor mensen met acute hartklachten min der goed is als de (top)cardiologen niet in het ziekenhuis aanwezig zijn doordat zij naar een cardiologiecon- gres zijn. Het tegenovergestelde blijkt waar. Amerikaanse onderzoekers turf den hoeveel mensen met een acuut hartprobleem binnen dertig dagen na ziekenhuisopname overleden. Zij ver geleken hierbij de sterfte in perioden dat er een groot cardiologiecongres plaatsvond met de sterfte in de drie weken voor en na het congres. Met na me in opleidingsziekenhuizen lag de sterfte tijdens de congressen lager dan in de perioden daarbuiten. Een mogelijke verklaring is, volgens de on derzoekers, dat de congresgangers de cardiologen zijn die de meest risicovol le ingrepen bij de patiënt uitvoeren en dat de patiënt niet altijd baat heeft bij deze ingrepen. De positieve bood schap is dat de kwaliteit van de zorg in ieder geval niet te lijden heeft van de congressen. Bron: JAMA Bas Bloem, neuroloog reageren? gezondheid@depersdienst.nl Ron Sandrin. foto Bert Beelen/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19